9 غذای محبوب تبریزی

معروف ترین غذاهای محلی آذربایجان شرقی را می شناسید؟

تبریز را می توان گل سرسبد شهرهای استان آذربایجان شرقی دانست. تبریز یکی از شهرهای قدیمی و با قدمت ایران است که فرهنگ و تاریخی غنی دارد. دیوارهای مسجد جامع این شهر و یا گوشه و کنار بازار  بزرگ تبریز بیانگر این واقعیت هستند. اولین چیزی که پس از شنیدن نام تبریز به ذهن شما می رسد چیست؟ اگر کمی اهل شکم و غذا باشید، احتمال اینکه یاد کوفته تبریزی افتاده باشید بسیار زیاد است! این در واقع نشان دهنده‌ی نفوذ و اهمیت غذا در زندگی روزمره است. فرهنگ غذایی هر منطقه متاثر از عوامل مختلفی است و از سوی دیگر از طرق مختلفی می تواند در زندگی روزمره ساکنان آن منطقه تاثیرگذار باشد. فرهنگ و عادات غذایی یکی از اولین نمودهای بیرونی فرهنگ هرمنطقه است. بنابراین توصیه می کنیم تا در طول سفر به هر گوشه از ایران و یا حتی جهان، حتما غذاهای محلی و سنتی آن ها را امتحان کنید. با این حال، آذربایجان شرقی تنها به تبریز محدود نمی شود و شهرهای دیدنی دیگری نیز در این استان قرار دارند. بنابراین همانطور که از ابتدای این مطلب احتمالاً حدس زده باشید، در این مطلب قصد دارید به معرفی غذاهای سنتی تبریز و به صورتی کلی تر، غذاهای محلی استان آذربایجان شرقی بپردازیم. با ریسمون همراه باشید.

کوفته تبریزی

همانطور که در مقدمه نیز بیان شده بود، کوفته تبریزی را شاید بتوان شاخص ترین غذاهای محلی در استان آذربایجان شرقی دانست. برای پخت کوفته تبریزی از گوشت قرمز، لپه، برنج، تخم مرغ، پیاز، مرزه، رب گوجه فرنگی، زردچوبه، جوز هندی، فلفل سیاه و نمک استفاده می شود. در گذشته شاید پخت این کوفته ها تنها محدود به مردم این بخش از کشور ایران بود، ولی امروزه کوفته تبریزی تبدیل به غذایی محبوب در سراسر ایران شده و طرفداران بسیار بیشتری پیدا کرده است. جالب است بدانید که نحوه‌ی پخت و آماده کردن کوفته تبریزی در گذشته بسیار متفاوت با شیوه‌ های امروزی بوده است. در گذشته برای تهیه کردن کوفته تبریزی از گوشت چرخ کرده استفاده نمی شد، بلکه از تکه های گوشت استفاده می شد و آن را آنقدر می کوبیدند تا خرد و کاملا له شود. در حین کوبیدن گوشت،‌ تکه های لپه و یا سبزیجات نیز با گوشت ترکیب می شده است. در درون کوفته ها را با مواد مختلفی مثل زرشک، گردو و یا آلو پر می کنند. برخی نیز داخل آن تخم مرغ آب پز می گذارند! طبخ کوفته تبریزی شاید چندان دشوار به نظر نرسد، اما تجربه‌ی آشپز در پخت آن اهمیت بسیار بسیار زیادی دارد. بنابراین توصیه می کنیم در طول سفر به این استان،‌ حتما کوفته تبریزی های آن ها را نوش جان کنید، چراکه شاید هیچ جای دیگری کوفته هایی به این خوشمزگی پیدا نکنید.


مقاله-ریسمون-غذاهای تبریز-2.jpg

کباب بناب

امروزه در هرکجای ایران به یک کبابسرا مراجعه کنید، به احتمال بسیار زیاد در لیست کباب های آن ها گزینه‌ی کباب بناب را مشاهده خواهید کرد، چراکه کباب بناب تبدیل به یکی از محبوب ترین انواع کباب در ایران شده است. همانطور که حتما می دانید، بناب شهری در استان آذربایجان شرقی است و سبک کباب های این شهر توانسته شهرتی ملی پیدا کند. با این حال، چه جایی بهتر از همین شهر و استان برای امتحان کردن این کباب ها است؟ مهم ترین چیز در مورد کباب بناب، تازه بودن گوشت است. از آنجایی که دامداری در استان آذربایجان شرقی رواج دارد، انواع محصولات دامی در آن به وفور و با کیفیت بسیار بالایی یافت می شوند. البته انتظار نداشته باشید که در این استان کباب را با برنج برای شما سرو کنند، چراکه آذربایجانی ها عموما معتقد هستند که سرو کباب با نان تازه بسیار خوشمزه‌تر است.

کوکوی لوبیا سبز

طریقه‌ی تهیه کوکوی لوبیا سبز همانند سایر انواع کوکو است،‌ ولی مواد اولیه آن کمی متفاوت است. برای تهیه‌ي این کوکو از گوشت چرخ کرده، هویج، پیاز، تخم مرغ، زعفران و البته لوبیا سبز استفاده می شود. همین ها باعث می شود تا این کوکو مخصوص استان آذربایجان شرقی طعمی متفاوت داشته باشد. کوکوی لوبیا سبز می توان جزو گزینه های محبوب در میان غذاهای محلی آذربایجان شرقی دانست که طبخ آن برای مراسم خاص مانند افطارها بسیار رواج دارد.

آش میوه

موقعیت جغرافیایی استان آذربایجان شرقی و آب و هوای سرد آن باعث شده است تا انواع مختلف آش تبدیل به غذاهایی بسیار محبوب در میان اقوام ترک این منطقه شوند. آش ها نسبتا راحت تهیه می شوند و بدن را نیز به خوبی گرم می کنند. انواع مختلفی از آش را می توان در میان غذاهای محلی آذربایجان شرقی قرار دارد، ولی آش میوه بی شک جزو محبوب ترین و البته خاص ترین آن ها است. به صورت کلی، آش میوه در کل منطقه محبوب است و به عنوان یکی از غذاهای محلی اردبیل نیز شناخته می شود. همانطور که از نام این نوع آش پیدا است، برای پخت آن از انواع میوه (آلو، زغال اخته ، زردآلو، آلوچه، آلبالو)، حبوبات (نخود، لوبیا)،  سبزی آش (تره و جعفری)، هویج، پیاز، رشته‌، رب، کلم ‌برگ و گوجه‌ استفاده می شود. در پایان نیز برای آنکه آش مزه‌ای ترش پیدا کند،‌ مقدار کمی سرکه به آن اضافه می شود.

آش ماست

همانطور که بیان شد،‌ آش ها جزو محبوب ترین غذاهای محلی آذربایجان شرقی هستند. آش ماست را نیز می توان جزو محبوب ترین آش های این خطه دانست. آذربایجانی ها برای تهیه کردن آش ماست از حبوبات (عدس، نخود، لوبیا)، سبزی آش، سیب ‌زمینی، برنج، پیاز، آب گوشت، ماست، و هویج و کلم برگ استفاده می کنند. البته بین آش ماست و آش کشت فرق چندان زیادی وجود ندارد، تنها کافیست به جای ماست از کشک استفاده کنید. البته حتما می دانید که در آش کشک از رشته نیز استفاده می شود.

آش اوماج

تنوع آش ها میان غذاهای محلی آذربایجان شرقی به همینجا محدود نمی شود. آش اوماج و یا اوماج آشی یکی از غذاهای زمستانه محبوب است. اوماج در واقع تکه های بسیار کوچک و ریز خمیر است. برای تهیه کردن این خمیرها، از آرد، آب و کمی نمک استفاده می شود. سپس خمیر را به شکل گلوله های بسیار ریز تقسیم می کنیم و آن را  همراه با پیاز، عدس و سبزی آش را همراه رب گوجه‌ فرنگی و آب می پزید

سایر آش ها

در این مطلب به معرفی این آش ها بسنده می کنیم،‌ ولی در نظر داشته باشید که تنو آش در منطقه آذربایجان شرقی تنها به همین موارد محدود نمی شود. آش های مختلف و متنوع دیگری مانند آش گیلدیک، آش گوجه فرنگی،  آش زغال اخته، آش دوغ، آش گوشواره، آش دندونی (دیشلیق)، آش شیله عدس، آش یخ (صرفا مخصوص آذربایجان شرقی)، آش کلم برگ و آش کلم قمری اشاره کرد.

دیزی سنگی

در یک روز سرد شاید هیچ چیز به اندازه‌ی دیزی سنگی لذت بخش نباشد. به همین خاطر است که دیزی سنگی تا به این اندازه در میان آذربایجانی ها محبوب است. البته محبوبیت دیزی یا همان آبگوشت تنها به این بخش از کشور محدود نمی شود. تفاوت آبگوشت های این منطقه از ایران با سایر آبگوشت ها را شاید بتوان در استفاده‌ی آن ها از لپه برای تهیه‌ی این غذا باشد. گوشت گوسفند، دنبه، رب گوجه، گوجه، سیب زمینی و لپه مواد اولیه‌ ای هستند که در آذربایجان شرقی از آن ها برای تهیه دیزی سنگی استفاده می شود.

تره شورباشی

محبوبیت دیزی و آبگوشت در این منطقه به قدری زیاد است که انواع مختلفی از آن ها را در اینجا شاهد هستیم. تره شورباشی را می توان نوعی آبگوشت دانست که با استفاده از پیاز، گوشت، لیمو عمانی، زعفران، لپه، زردچوبه و نمک و فلفل و البته تره تازه تهیه می شود. البته این غذا در گذشته محبوب تر بود و امروزه تقریبا به فراموشی سپرده شده است.


2 دیدگاه

03 دی 1398

صدرا شریفی

درباره نویسنده
عاشق سفر، بلاگر

دیدگاه شما

  • نا شناس
    8 ماه قبل
    واقعا آش اوماج فوق العاد اس من که یه تبریزیم میگم
  • نا شناس
    7 ماه قبل
    عالی❤❤