8 نکته با ریسمون که هنگام خرید باتوم کوهنوردی باید در نظر بگیریم! (قسمت 2)

هنگام خرید باتوم کوهنوردی و طبیعت گردی به چه نکاتی دقت کنیم؟

کوهنوردان از وسایل و تجهیزات مختلفی جهت صعود به کوه‌ ها استفاده می کنند. برخی از این تجهیزات مخصوص صعودهای دشوار است، ولی برخی دیگر برای موارد و مصارف مختلفی به کار می‌ روند. باتوم های کوهنوردی که برخی آن را تحت نام عصا کوهنوردی نیز می شناسند نیز یکی از همین موارد است. این باتوم ها برای موارد مختلفی مورد استفاده قرار می‌ گیرند، از صعود به کوه گرفته تا پیمایش های طبیعت گردی خانوادگی. بنابراین، اگر بنا به هردلیلی و برای هر نوع استفاده ای قصد خرید یک باتوم کوهنوردی دارید، نیاز به شناخت این محصول و در نظر گرفتن برخی عوامل خواهید داشت. در این مطلب در ادامه مقاله‌ی قبلی ریسمون به معرفی نکاتی خواهیم پرداخت که هنگام خرید باتوم کوهنوردی باید به آن ها توجه داشته باشید. با ریسمون همراه باشید.

سیستم ضربه گیر
برخی مدل های پیشرفته تر باتوم کوهنوردی دارای سیستم ضربه گیر هستند. در این مدل ها، فنرهای به کار رفته در ساخت باتوم قادر خواهند بود تا لرزه و فشار ناشی از حرکت را خنثی کرده و آن را به بدن شما بازنگردانند. این فشار در مسیرهای سراشیبی و مسیرهای سنگی بیشتر حس می شود. در صورت عدم احتیاج به سیستم ضربه گیر، قادر خواهید بود تا آن را غیرفعال کنید. بنابراین، اگر راحتی بیشتر برای شما یک معیار مهم است و یا اینکه در گذشته دچار آسیب های مفصلی شده اید، استفاده از این نوع باتوم انتخابی مناسب برای شما خواهد بود.


ریسمون-مقاله-باتوم-3.jpg

وزن
وزن یکی از مهم ترین عناصری است که هنگام انتخاب و خرید باتوم کوهنوردی باید به آن توجه داشته باشید. جالب است بدانید اختلاف وزن زیادی بین باتوم های مختلف وجود ندارد. طی یک بررسی انجام شده، اختلاف وزن بین سبک ترین و سنگین ترین باتوم، تنها حدود ۴۰۰ گرم بوده است. به صورت معمول، با انتخاب یک باتوم سنگین وزن‌تر شاید به هر دست شما حدود ۱۴۰ گرم اضافه شود. اگرچه این رقم در نگاه اول بسیار ناچیز و قابل چشم پوشی به نظر می رسد، ولی در سفرهای طولانی مدت و چند روزه که دائماً‌ احتیاج به استفاده از باتوم دارید، این اختلاف بسیار تاثیرگذار خواهد بود. تخمین زده می شود که در طی یک پیمایش چند روزه، حدود ۱۰ هزار مرتبه دستان شما بالا و پایین شده و از باتوم استفاده می کنید. بنابراین، همین چند گرم تفاوت در وزن را جدی گرفته و بدون توجه از آن چشم‌پوشی نکنید. به صورت کلی، عموم افراد استفاده از باتوم های سبک وزن را ترجیح می دهند، ولی برخی دیگر دوست دارند از مدل های سنگین وزن‌تر استفاده کنند، چراکه معتقدند باعث افزایش استقامت و قدرت آن‌ها خواهد شد.

طرح و جنس دسته
جنس دسته های باتوم های کوهنوردی عموماً از فوم، لاستیک و یا چوب پنبه است. یک بند مچی نیز از دسته آویزان است تا مانع از افتادن باتوم از دستان شما شود.

طراحی بخش های دسته عموماً‌ کار چندان راحتی نیست، چراکه در تمام مدت در دست شما است و طراحی آن باید به نحوی انجام شود که احساس راحتی داشته باشید. علاوه بر این، دست های شما نباید عرق کنند.

در میان جنس های مختلف، مدل های چوب پنه ای محبوبیت بیشتری میان طبیعت‌گردان دارند، چراکه تغییر شکل داده و دقیقا به حالت دست شما تبدیل می شوند، بنابراین احساس راحتی بیشتری خواهید داشت. مدل های چوب پنبه ای احتمال تعریق دست های شما حین حمل باتوم را نیز کاهش می دهند ولی از این حیث کارایی مدل های ساخته شده از فوم بیشتر است. به صورت کلی به نظر می رسد که استفاده از مدل های ساخته شده از جنس فوم راحتی بیشتری از لاستیک دارد. ولی استفاده از مدل های لاستیکی برای کوه پیمایی های دشوار، فتح قله، ورزش های آبی و همچنین اسکی روی برف بیشتر توصیه می شود.

قابلیت حمل
قابلیت حمل باتوم های کوهنوردی برای افراد مختلف دارای میزا اهمیت متفاوتی است. جای‌گیر نبودن و سبک بودن این باتوم ها یکی از مهم ترین اولویت های برخی کوه نوردان است. کوه نوردان در بعضی مواقع احتیاج به استفاده از باتوم ندارند، ولی آن را در کوله پشتی خود حمل می کنند. بنابراین، توجه داشته باشید که مدلی را انتخاب کنید که آن را بتوانید در داخل کوله پشتی خود قرار دهید.

 

با رعایت این 8 نکته‌ی ریسمون می‌توانید مناسب‌ترین باتوم برای سفر طبیعت گردی و کوهنوردی خود را شناسایی و انتخاب کنید.


0 دیدگاه

24 تیر 1398

صدرا شریفی

درباره نویسنده
عاشق سفر، بلاگر

دیدگاه شما