10 راه حل ساده برای کمپینگ در شب های سرد

چطور در کمپینگ گرم بمانیم

فصل سرما همیشه جذابیت ها و زیبایی های خاص خودش را برای سفر و کمپینگ دارد. جذابیت هایی که نمی توان به راحتی از کنار آن ها رد شد و به بهانه سرما از آن ها چشم پوشی کرد.

معضل مهم بسیاری از کوهنوردان و طبیعت گردان در شب های فصل پاییز و زمستان یا حتی اوایل بهار، دمای پایین هوا در شب و خوابیدن در سرما است. 

با ریسمون همراه باشید تا با نکات بیشتری درباره‌ی طبیعت گردی و کمپینگ آشنا شوید.

خوب یادم است در سال های ابتدایی کوهنوردی و طبیعت گردی ام یک شب بهاری سرد و سخت را در کنار دریاچه اوان در قزوین سپری کردم.

چون هنوز به فوت و فن شب مانی در طبیعت واقف نشده بودم به اندازه کافی لباس گرم با خودم همراه نبرده بودم و به خیال اینکه فصل بهار است و دمای هوا خیلی پایین نمی آید کیسه خواب مناسبی هم همراه نداشتم.


مقاله-ریسمون-کمپینگ-در-سرما-1.jpg

 تجربه یک شب خوابیدن در سرمای فروردین ماه در کنار دریاچه اوان به من یاد داد تا راه های مناسبی را برای گرم کردن کیسه خوابم پیدا کنم تا سفرم را دلچسب تر کنم.

ما چند راهکار ساده را به شما پیشنهاد میکنیم تا حتی در شب های سرد پاییز یا بهار و حتی شب های سرد زمستانی دوام بیاورید و از شب مانی تان در طبیعت لذت ببرید.

اول از همه جایی که قرار است چادر بزنید را چک کنید چون سرما غالبا از کف زمین وارد بدن می شود. سعی کنید جایی کمپ کنید که نسبتا خشک باشد.

حتما از زیرانداز چادر و زیرانداز مناسب کیسه خواب استفاده کنید. جنس و ضخامت زیر اندازها تا حد زیادی می تواند از ورود سرما به بدنتان جلوگیری کند.

در صورت لزوم یک لایه از خاک را بردارید، یک لایه زغال بریزید و سپس یک لایه خاک روی آن بریزید و سپس چادرتان را روی همان قسمت برپا کنید تا گرما از طریق زغال ها به خاک منتقل شود و از کف، چادر وارد شود (لطفا این کار را فقط در صورت لزوم و با دقت انجام دهید و به طبیعت آسیب نرسانید، احتیاط کنید و چیزی را نسوزانید)

از کیسه آب گرم استفاده کنید. در صورتی که کیسه آب گرم در دسترستان نبود روی یک بطری خالی آب جوش بریزید تا پس از ریختن آب جوش داخل آن بطری تغییر شکل ظاهری ندهد. پس از پر کردن بطری از بسته شدن کامل در بطری مطمئن شوید سپس بطری یا کیسه آب گرم را نیم ساعت قبل از خواب داخل کیسه خواب  قرار دهید.


مقاله-ریسمون-کمپینگ-در-سرما-2.jpg

 اگر خیلی سرمایی هستید در زمان خواب هم کیسه آب گرم یا بطری را از کیسه خواب خارج نکنید و آن را در مجاورت پاها یا پهلو هایتان قرار دهید. (تمام مدت مراقب باشید که تحت هیچ شرایطی کیسه خوابتان خیس نشود چون در آن صورت شب سختی را تا صبح سپری خواهید کرد)

کیسه خواب را قبل از خواب باز و رها نکنید و حتما پس از قرار دادن بطری یا کیسه آب گرم زیپ های آن را کاملا ببنید تا گرما از آن خارج نشود.

گرم ماندن سر، گردن و گوش در پایین نیامدن دمای بدنتان بسیار می تواند موثر باشد. از دستمال سر به عنوان شال گردن برای گرم کردن سر و گردنتان کمک بگیرید. و پیشانی و گوش های خود را با کلاه یا هدبند بپوشانید.

از کیسه خواب خوب و مناسب استفاده کنید. در شب های سرد جنس کیسه خواب و دمایی که روی کیسه خواب قید شده است به شدت مهم و موثر است. هر کیسه خواب برای شرایط و دمایی خاص طراحی شده است که اگر در هنگام خرید به این موارد دقت نکنید بی شک در شب مانی در طبیعت دچار مشکل خواهید شد.

سعی کنید بیشتر از نوشیدنی و غذای گرم استفاده کنید تا از غذاها و نوشیدنی های سرد. حتما به اندازه کافی آب یا نوشیدنی های گرم بنوشید تا بدنتان دچار کم آبی نشود.

 از مواد غذایی پروتئینی بیشتر استفاده کنید و به اندازه کافی کربو هیدرات ها را در وعده های غذایی تان مصرف کنید.

در هنگام خواب از چند لایه لباس گرم و مناسب استفاده کنید و حتما جوراب مناسب و گرم بپوشید تا سرما از طریق پاها وارد بدنتان نشود. در صورت لزوم بیشتر از یک جفت جوراب همراه داشته باشید و حتما یک جفت از جوراب هایتان از جنس پشمی باشد. در هنگام خواب حتما قسمت های شکم و پهلویتان را هم کاملا بپوشانید.

چند توصیه مهم و دوستانه

راه های غیر اصولی دیگری هم وجود دارد که تعداد کمی از طبیعت گردان ممکن است برای گرم شدن در شب های سرد انجام دهند اما ما هیچ کدام از آن ها را مطلقا به شما توصیه نمی کنیم چرا که حادثه یک بار اتفاق می افتد و ایمنی از هر چیزی در کمپینگ مهم تر است.

به شما توصیه می کنیم از درست کردن کرسی و بردن زغال داخل چادر اکیدا خودداری کنید زیرا ممکن است باعث آتش سوزی شود و جان شما و سایر همسفرانتان را به خطر بیاندازد.

با تورهای طبیعت گردی ریسمون می‌توانید تجربه‌ی کمپینگ در طبیعت را داشته باشید. 


0 دیدگاه

04 آبان 1398

الهام نوری

درباره نویسنده
طبیعت گرد، نویسنده در حوزه جهانگردی

دیدگاه شما