یوگی ها چه کسانی بودند؟

یوگی

ورزش یوگا امروزه طرفداران بی‌شماری پیدا کرده است. ولی متأسفانه باید بگویم که مربیان یوگا ای که در بسیاری از کشورهای دنیا و حتی در کشورهای غربی وجود دارند،‌ اگرچه ممکن است بسیار تأثیرگذار، خلاق و حرفه‌ای باشند، ولی کماکان چیزهای زیادی از دانش یوگا وجود دارد که از آنها بی‌خبر هستند. این امر به‌خصوص به این خاطر است که این دانش عموماً در کشور هند و در میان یوگی ها و یا راهبان این کشور دیده می‌شود. آنها درواقع این دانش را به‌صورت کلامی از یکدیگر فرامی‌گیرند.

اگر بخواهید روح اصلی یوگا را درک کنید، باید به کشور هند رفته و اصول کلیدی این ورزش ذهن و روح را از همین این اقوام باستانی فرابگیرید. برای درک یوگا توصیه میکنیم به شهر ریشی کش هند سفر کنید؛ شهری که در کوهپایه‌های هیمالیا قرار دارد و از آن با نام پایتخت یوگا در هند یاد می‌شود. یوگی های بسیاری در این شهر زندگی می‌کنند. چراکه این شهر به‌عنوان نوعی مرکز عبادی و زیارتی برای آنها محسوب می‌شود و محیط آن را مقدس می‌دادند. امروزه حتی بسیاری از غربی‌ها نیز به این شهر سفر می‌کنند تا آموزه‌های یوگا را فرا بگیرند. بااین‌حال، آیا می‌دانید یوگی ها چه کسانی هستند؟ چرا این افراد تا به این اندازه در یوگا تسلط دارد؟ در این مقاله از بخش وبلاگ گردشگری ریسمون به این سؤالات پاسخ خواهیم داد.

یوگی ها درواقع دسته از از زاهدان، راهبان یا همان مرتاضان هندی هستند. آنها از انجام زندگی عادی و روتین خودداری می‌کنند و به دنبال روش ساده‌تری از زندگی هستند که در آن بهتر بتوان ادای روحانی کرد. این تفکرات در میان بسیاری از ادیان و سنت‌های هندی مشترک است. البته ایده‌های تارک‌دنیا در طی سال‌ها به‌مرور تغییر کرده‌اند. تمرینات و تفکرات یوگی ها نیز به همین منوال دستخوش تغییر شد.

یوگی ها - همان‌طور که از نام آن‌ها نیز می‌توان حدس زد- افرادی هستند که ارادت خاصی به تمرین‌های یوگا دارند. دین و عقاید آنها ممکن است جین، بودایی و یا هندو باشد. آنها ممکن است یکتاپرست باشند و شاید هم به چندخدایی ایمان داشته باشند. برخی از آنها نیز ز از دین و آیین‌هایی پیروی می‌کنند که خدای مشخصی در آنها وجود ندارد.

شروع استعمار هندوستان توسط کشور انگلستان یکی از مهم‌ترین رویدادها در بررسی تاریخ یوگی ها است. انگلیسی‌ها هیچ فرقی بین گروه‌های مختلف زاهد مانند یوگی ها و صوفی‌ها قائل نبودند. بنابراین، دیگر کسی تفاوتی بین یوگی و صوفی قائل نمی‌شد و این کلمات به جای یکدیگر و به صورت قابل تعویض مورد استفاده قرار می‌گرفتند. به‌عبارت‌دیگر، یوگی ها، صوفی‌ها و فکیرها همگی به یک چشم دیده می‌شدند. از سوی دیگر، شایعات زیادی در مورد این گروه‌ها مطرح شد که هیچ‌کدام جلوه خوبی از آن‌ها را نمایش نمی‌داد. این گروه‌ها متهم به انجام اعمال خشن، انجام ریاضت‌های فیزیکی و گدایی کردن شده بودند.

مسلک یوگی ها را در کجا بیاموزیم؟

آشرام گوشه عزلت معنوی یا صومعه و دیری در ادیان هندی است و در آن به تعالی روح پرداخته می‌شود. حتی ماهاتما گاندی رهبر معروف هند نیز متداولا به آشرام می‌رفت تا قدرت روحی و معنوی خود را تقویت کند. بسیاری از هندی‌ها برای یادگیری اصول یوگا به آشرام می‌روند، حتی بسیاری از غربی‌ها نیز این کار را انجام می‌دهند. آنها در سلول‌های سیمانی سخت زندگی می‌کنند، غذاهای بی‌مزه می‌خورند، به مردم منطقه در انجام دادند کارهای روزمره کمک می‌کند و برای چندین مرتبه در طول روز یوگا تمرین می‌کنند. در آشرام سعی می‌شود تا عوامل پرت‌کننده حواس مانند تلویزیون، آشپزی، گوشی همراه و … حذف شوند. ولی بااین‌حال، یوگی ها حتی در آشرام ها نیز زندگی نمی‌کنند. آنها معتقد هستند که زندگی در آشرام ها کماکان دارای قیدوبندهای زیادی است. یوگی ها ترجیح می‌دهند در محیط‌های آزادتر مانند جنگل‌ها و در کنار رودخانه‌ها زندگی کنند. به همین خاطر است که بسیاری از آنها به معنای واقعی کلمه عاشق طبیعت هستند.

بسیاری از یوگی ها کماکان در گروه‌های عجیب‌وغریب زندگی می‌کنند. آن‌ها ترجیح می‌دهند تا در طبیعت زندگی کنند و هرازگاهی مکان زندگی خود را عوض کنند. گاهی سرپناهی در طبیعت پیدا می‌کنند، گاهی اوقات بدون هیچ‌گونه سرپناه در گوشه‌ای زندگی می‌کنند. برخی از آنها برای خود آشپزی می‌کند، برخی غدای موردنیازشان را از آرشام ها تهیه می‌کنند و برخی نیز حتی خود را تا جای ممکن از غذا خوردن نیز محروم می‌کند. به هر حال زندگی به سبک یوگی ها بسیار دشوار است و حتی حفظ بقا در چنین شرایطی امری محال به نظر می‌رسد. ولی همین یوگی های ساکن جنگل‌ها و طبیعت هستند که اسرار و علوم باستانی یوگا را یا کشف کرده و یا اینکه آن را از مربیان خود آموخته‌اند و در سینه نگاه داشته‌اند. شاید همین تکنیک‌ها و قدرت روحی است که این توانایی را به آنها می‌بخشد تا حتی در چنین شرایطی نیز بتوانند زندگی کنند.


مقاله-ریسمون-یوگی ها-2.jpg

چرا یوگی ها در طبیعت زندگی می‌کنند؟

پرانا یا نیروی حیات را می‌توان یکی از دلایلی دانست که یوگی ها ترجیح می‌دهند به دور از زندگی شهری و در دل طبیعت زندگی کنند. آنها بر این باور هستند که اگر کسی بتواند تعادل و تعامل واقعی با طبیعت را بیاموزد، به قدرت جسمانی و روحانی زیادی دست پیدا خواهد کرد. خرد یوگی ها ناشی از ماهیت بی‌زمانی طبیعت است. قدرت آنها از کوه‌ها، از رودخانه‌ها، از ماه و خورشید و یا حتی از زمین و آسمان است. در پایان، به‌نظر می‌رسد درک این جملات و توصیف‌ها بدون برخورد با یوگی ها و یا حصول شناخت بیشتر از آن‌ها شاید ممکن نباشد و عجیب به نظر برسند.


1 دیدگاه

25 دی 1398


برچسب ها
صدرا شریفی

درباره نویسنده
عاشق سفر، بلاگر

دیدگاه شما

  • سمانه
    1 سال قبل
    ممنون از اطلاعات مفیدتون🌱🌱🌱