کوبا را با خوزه مورتی بشناسیم؟

خوزه مورتی که بود؟


مقاله-ریسمون-خوزه-مورتی-کوبا-2.jpg

خوزه مورتی شاعر و مقاله نویس آزادی خواه کوبایی که بر علیه استعمارگران اسپانیایی شورید. در کل خوزه مورتی رهبر جنبش استقلال طلبانه کوبا بر علیه سلطنت اسپانیا شناخته می شود.
شاید نکته قابل توجه و جالب در مورد خوزه مورتی وجود داشته باشد. اگرچه او رهبر استقلال کوبا به شمار می رود. ولی در اصل یک مهاجر اسپانیایی است، که کوبا را سرزمین خود می داند. وی از پدر مادر اسپانیایی متولد شده و در این کشور رشد یافته است. او عقیده داشت که کشورهای امریکای لاتین باید خصوصیات منحصر به فرد و تاریخ خود را شناخته و حفظ کنند. 
شعله های مبارزه با استعمار در وجود خوزه مورتی در 16 سالگی شعله کشید. وی در مقاله ای از مردم خواست که زنجیر استعمار را پاره کنند که به همین دلیل دستگیر شد.
خوزه مارتی از پای ننشست و در زندان برای مادر خود این چنین نوشت که مادر گریه نکن........گل از میان خارها سر برمی آورد.
وی پس از آن درام حماسی ابدالا را به شعر در آورده و همین باعث شد به عنوان یک چهره مبارز و ضد استعمار و برده داری در کوبا شناخته شود.
 
مقاله-ریسمون-خوزه-مورتی-کوبا-1.jpg
خوزه مورتی
خوزه مورتی همچنان به مبارزه برعلیه حکومت اشغالگر اسپانیایی ادامه داد تا سرانجام در پی یک سخنرانی جنجالی برای دانش آموزان دبیرستانی دستگیر شده و متهم به خیانت به دولت اسپانیا گشت. او را در غل و زنجیر در حالی که پایش عفونت کرده بود به شش سال تبعید در اسپانیا محکوم کردند. 
اما این مسئله باعث پیشرفت رهبر استقلال طلب کوبا شد. خوزه مورتی در آنجا به تحصیل در زشته حقوق سیاسی پرداخت. وی در آن دوران باب مکاتبه را با بزرگان روشنفکری در اروپا گشوده و با آن ها و تفکرات شان آشنا شد.
در همین زمان از طرف روشنفکران فرانسه به این کشور دعوت شد. در آن جا با ویکتور هوگو و سارا برنادت و دیگر روشنفکران فرانسه دیدار کرد. 
مورتی پس از آن تصمیم گرفت به امریکای جنوبی برود. ابتدا به مکزیک، گواتمالا و دیگر کشورها رفت. مدتی بعد به شکل کاملا پنهانی وارد کشورش شد. اما پس از آگاه شدن دولت اسپانیایی به ایالات متحده گریخت و در آن جا ساکن نیویورک شد. 
وی در آن جا نیز دست از مبارزه نکشید و انجمنی از کوبایی تبار های مقیم ایالات متحده تشکیل داد و با توسعه طلبی های امریکایی ها  علیه کشورش هم نیز به مبارزه پرداخت.
مورتی تقریبا تمام عمر خود را صرف مبارزه برای استقلال کوبا کرده است. معروف ترین ترانه ای که وی سروده است. گونتانامرا است. خوزه مورتی در تمام طول عمر خود مشغول نوشتن مقالات، اشعار و کاریکاتورهایی در رابطه با آزادی بوده است.
در همین اثنا بود که مانیفست آزادی کوبا را منتشر کرد. برای او فرق نداشت که کجا باشد. هر جا که بود در کشورهای امریکای لاتین و ایالات متحده که بود معتقد بود که کسب آزادی بدون تامین فرهنگ امکان پذیر نیست.
سرانجام رهبر آزادی خواه خوزه مورتی در یک مبارزه با نیرو های اسپانیایی کشته شد. اما مرگ او پایان مبارزه نبود. برای شناخت بیشتر خوزه مورتی و آشنایی با فرهنگ کوبا می توانید به این کشور مسافرت کنید.
به کوبا سفر کنیم


مقاله-ریسمون-خوزه-مورتی-کوبا-3.jpg 
هاوانا


کشور کوبا متشکل از مجمع الجزایری در دریای کارائیب، پایتخت این کشور هاوانا است. معمولا نام کوبا برای مردم دنیا مساوی با سیگار برگ، چه گورا، فیدل کاسترو و اتومبیل های قدیمی است.  این کشور از لحاظ آب و هوایی در منطقه ای گرمسیری واقع شده است. حال می خواهیم به معرفی اماکن تفریحی و توریستی کشور کوبا بپردازیم.
شاید اولین مکان دیدنی که در کوبا باید آن را ببینیم شهر قدیم هاوانا باشد. شما با قدم زدن در خیابان ها می توانید به راحتی کوبای قدیم را مجسم کنید. وجود اتومبیل های دهه ی پنجاه نیز به این حس بیشتر دامن می زند.


مقاله-ریسمون-خوزه-مورتی-کوبا-4.jpg 
خانه همینگوی
یکی دیگر از اماکن دیدنی در کوبا یعنی در چند کیلو متری هاوانا قرار گرفته است و به فنیکا ویخیا یعنی خانه دیده بان معروف است قرار دارد. 
این جا همان منزل معروف ارنست همینگوی نویسنده معروف امریکایی است. در سال 1960 زمانی که نویسنده این خانه را ترک کرد دولت این خانه را تبدیل به موزه کرده است. امروزه افراد زیادی از سراسر دنیا برای بازدید از موزه همینگوی واقع در حومه شهری هاوانا می آیند از هاوانا تا منزل همینگوی با تاکسی بیست دقیقه فاصله است.
اگر طالب سواحل زیبا با شن های گرم هستید می توانید از  منطقه ی ساحلی  وارادو دیدن کنید و از طبیعت فوق العاده این منطقه لذت ببرید.
موزه هنر دبلاز و مقبره ی چگورا را نیز فراموش نکنید.


 
مقاله-ریسمون-خوزه-مورتی-کوبا-5.jpg
قلعه دسان پدرو دلا روکا

بقایای قلعه د سان پدرو دلا روکا این قلعه که در قرن 17 میلادی توسط یک معمار ایتالیایی ساخته شده است. به ثبت یونسکو رسیده است. از نظر اهمیت گردشگری نه تنها برای کوبا بلکه برای کل امریکا بسیار حائز اهمیت است.

برای دیدن طبیعت به گردش در دامنه های کوه سیرا ماسترا  بپردازید. این کوه ها شهرت خاصی دارند آزادی خواهان کوبا هنگام فرار از حکومت به این کوه ها می گریختند. شما می توانید با گردش در دامنه این رشته کوه از جنگل های ابری و پارک ملی ترکوئینو دیدن کنید.
 
گشت و گذار در حال و هوای اسپانیایی ترینیداد را نیز از دست ندهید. مطمئن باشید با گشت و گذار در این شهر احساس خوبی را تجربه خواهید کرد.
در ادامه گشت و گذارتان در کوبا دره دلوز اینجنیوز را فراموش نکنید. شما می توانید با گشت و گذار در این دره که با لکوموتیو صورت می گیرد تاریخ تلخ هزاران برده را که در این مزارع کار می کردند را مرور کنید.
اگر به ساحل های زیبا با شن های سفید و ماهی های رنگا رنگ علاقه مند هستید کایوکوکو را فراموش نکنید مطمئنا برای شما یک تجربه بی نظیر برجای خواهد گذاشت. شنا در سواحل کایوکوکو بسیار لذت بخش خواهد بود.
نام کوبا مساوی است با سیگارهای برگ و معروف آن می توانید گردشگری خود را در کوبا با خرید سیگار از کارخانه پارتا گاس را تکمیل کنید.
برای اینکه بتوانید اماکن گردشگری و توریستی کوبا را به خوبی بشناسید و از آن لذت ببرید برای مسافرت به کوبا یک تور مسافرتی مناسب را انتخاب کنید. تور کوبا ریسمون یک گزینه مناسب برای مسافرت به این کشور زیبا است.
 ریسمون به شما اطمینان می دهد که اوقات خوشی را در این کشور برای شما فراهم کند.
اگر قصد مسافرت و آشنایی با فرهنگ کوبا را دارید تور کوبا ریسمون را فراموش نکنید.
 


0 دیدگاه

02 مهر 1398

تیم نویسندگان ریسمون

درباره نویسنده
ریسمون با تیمی قوی، محتوای جذاب و به روز تولید میکند

دیدگاه شما