چیزهایی که باید درباره آداب و رسوم کشور ازبکستان بدانید

مردمان ازبکستان

کشور ازبکستان بعد از فروپاشی شوروی سابق استقلال خود را به دست آورد. اما طبق نشانه ها این سرزمین از چند هزار سال قبل از میلاد مسیح نیز مسکونی بوده و دارای ارزش فرهنگی و تاریخی بالایی است. کشورهایی با بار فرهنگی بالا دارای آداب و رسوم خاصی در زمان های معینی از سال هستند. این کشور نیز دارای فرهنگی غنی و تاریخی پر بار است که به ساخت آداب و رسوم کشور ازبکستان کمک فراوانی می کند.

آداب و رسوم کشور ازبکستان در اعیاد

هر کشوری بر طبق اعتقادات دینی و مذهبی خود دارای یک سری از آداب و رسوم در این زمان های خاص از سال  می باشد. به علت مسلمان بودن اکثریت مردم ازبک می توان متوجه شد که آداب و رسوم کشور ازبکستان با بیشتر مسلمان منطقه و خصوصا ایرانیان مشابهت هایی  دارد.

آداب و رسوم کشور ازبکستان در عید نوروز

در این زمان مردمان ازبک با تهیه انواع غذاهای ملی مانند: سمنو، حلیم،سمبوسه و پلو هویج این روز را مبارک و میمون می شمارند و نمادی از دوستی و وحدت در میان مردمان ازبکستان است. جشن نوروز در آداب و رسوم کشور ازبکستان در میدان علیشیر نوایی با شکوه هر چه تمام تر برگزار می شود. از برگزاری مسابقات گروهی هم در این روز همه مردم استقبال می کنند.

در صورت تمایل به آشنایی بیشتر با آداب و رسوم کشور ازبکستان در تورهای ریسمون ثبت نام کنید.

آداب و رسوم کشور ازبکستان در ماه رمضان

در این زمان که از روزهای مهم و مذهبی برای مردمان ازبک است از قداست و ویژگی های خاصی برخوردار است. در این روز ها بیشتر افراد با مهربانی و صله رحم به دوستان و آشنایان و ایتام کمک فراوان می کنند. از طبخ و خوردن شیرینی های مخصوص این ماه هم نباید غافل شد. نشالره یک شیرینی مخصوص این ماه است که جزئی از آداب و رسوم کشور ازبکستان برای اکرام این ماه مبارک است و با پایان یافتن این ماه پخت آن هم تمام می شود.


مقاله-ریسمون-آداب و رسوم ازبکستان-2.jpg

آدابی ور سوم کشور ازبکستان در اعیاد ملی

یکی از بزرگترین اعیاد ملی کشور ازبکستان عید قربان است. در این روز مردمان ازبک تمام روز خود را در کنار خانواده سپری کرده و و با هم به دیدار خانواده و بستگان می روند. دستگیری و کمک به نیازمندان از کارهای عامه مردم در این روز مبارک است.به علت احترام و بزرگداشت این روز در کشور، روز عید قربان تعطیل است.

آداب و رسوم کشور ازبکستان در عروسی

یکی از بزرگترین و خاطره انگیز ترین روزهای عمر هر فرد روز عروسی او است. به دلیل احترام و ارزشی که این روز بزرگ در فرهنگ مردمان ازبک دارد، آداب و رسوم خاصی نیز در این روز از جانب ازبک ها به جا آورده می شود.

ازدواج در این کشور هم مانند ایران با دیدن و پسندیدن عروس خانم آغاز شده و طی روندی زمانبر مراسم  ازدواج انجام می گیرد  و این دو  آغاز زندگی مشترک خود را جشن می گیرند.

از دیگر آداب و رسوم کشور ازبکستان در این زمان تقسیم نان فطیر و حلوا بین مهمانان ونزدیکان هر دو طرف به مقدار مساوی است. اما از بزرگترین اتفاقات که در این طی این مراسم انجام می شود و حتما برای شما تازگی خواهد داشت این است که خرید جهیزیه در ازدواج بر عهده خانواده داماد است و البته آداب و رسوم کشور ازبکستان در این مورد کمی سخت گیرانه است.

غذای عروسی هم پلوی مخصوصی است که به همین نام هم خوانده می شود. اما تا خوردن پلوی عروسی در کشور ازبکستان بسیار آداب و رسوم دیگر است که باید انجام داد.

از دیگر آداب و رسوم کشور ازبکستان در ازدواج ؛دعوت از پدرو مادر عروس از طرف داماد می باشد. این مراسم هم باید طبق سنت با حضور 15 تا 20 نفر از اعضای خانواده عروس انجام پذیرد. هدف این کار نیز برای معرفی خانواده جدید به همسایه ها و خویشاوندان انجام می گیرد.

آداب و رسوم کشور ازبکستان در طی جشنها و اعیاد مختلف بسیار متفاوت است. در صورت تمایل به آشنایی با آداب و رسوم کشور ازبکستان راهی نیست به جز سفر به این کشور. برای این که سفری آسان و بدون نگرانی را تجربه کنید می توانید از تورهای ریسمون برای این کار استفاده کنید.در این تور شما شانس بازدید از کشور ازبکستان و شرکت در این جشن ها و مراسمات را خواهید داشت.


0 دیدگاه

28 دی 1398


برچسب ها
تیم نویسندگان ریسمون

درباره نویسنده
ریسمون با تیمی قوی، محتوای جذاب و به روز تولید میکند

دیدگاه شما