چه کیسه خوابی مناسب فصل زمستان است؟ (قسمت 3)

نکات انتخاب کیسه خواب مناسب

اندازه‌ی کیسه خواب

کیسه خواب باید کاملا اندازه‌ی شما باشد و در آن احساس خوب و راحتی داشته باشید. بنابراین انتخاب سایز و اندازه‌ی مناسب اهمیت بالایی پیدا می کند. برای انتخاب اندازه‌ی مناسب، این توصیه ها را در نظر داشته باشید.

 دسته بندی هایی که پیش تر در مورد آن ها صحبت شد بسیار عمومی هستند. مدل های مختلف کیسه خواب در اندازه های مختلفی تولید می شوند و ابعاد ثابتی ندارند. علاوه بر این، درست همانند برندهای لباس و کفش، برندهای مختلف تولید کننده کیسه خواب نیز محصولات خود را در اندازه های متفاوتی تولید می کنند. بهترین تصمیم آن است که کیسه خواب را به صورت حضوری و پس از تست کردن اندازه و راحتی آن خریداری کنید.

قبل از خرید آن را امتحان کنید: پیش از خرید کیسه خواب،‌ آن را امتحان کنید و داخل آن بخوابید. البته در نظر داشته باشید که هنگام این کار تا جای ممکن سعی کنید لباس مناسب و لباسی که هنگام صعود و یا طبیعت گردی استفاده می کنید را به تن کنید.

برخی مدل های دارای بالشت،  آستین و ... هستند که ممکن است در مقدار قضای داخل کیسه خواب تاثیرگذار باشد، بنابراین حتماً در این عناصر را نیز در نظر بگیرید.

هنگام ورود و خروج از کیسه‌ی خواب باید کاملاً راحت باشید. هیچ بخشی از کیسه خواب نباید زبر باشد و شما را اذیت کند. زیپ کیسه باید به راحتی باز و بسته شود، اگر هنگام خرید متوجه شدید که زیپ به آسانی باز و بسته نمی شود، مطمئن باشید که در ارتفاعات و در شرایط خاص آب و هوایی این مشکل را به شدت بیشتری تجربه خواهید کرد.

تست غلت زدن: اگر جزو آن دسته افرادی هستید که در طول خواب باید حتماً‌ غلت بزنید و یا اینکه به پهلو بخوابید، حتماً‌ این موارد را نیز هنگام خرید کیسه خواب در نظر داشته باشید. بهترین کار آن است که کیسه خواب مورد نظر را یک مرتبه پیش از خرید امتحان کرده و داخل آن قرار بگیرید.

کیسه خواب ها عموماً ارتفاع بلندی دارند و برای اکثر افراد مناسب خواهند بود. ولی برخی مدل های کوتاه نیز تولید می شوند. هنگام خرید توجه داشته باشید که حتی اگر قد شما نزدیک به حداکثر ارتفاع درج شده در مشخصات کیسه خواب مورد نظر است، مدل دیگر و بزرگ تری را انتخاب کنید که فضای خالی اضافی برای پاهای شما داشته باشد.

کیسه خواب زنانه: کیسه خواب های زنانه نیز تولید می شوند که عموماً قد کوتاه تری دارند. علاوه بر این، ابعاد این کیسه خواب ها عموماً کمی نحیف و کوچک تر طراحی می شود.

کیسه خواب بچگانه: ویژگی های کیسه خواب های بچگانه کاملاً همانند مدل های بزرگسالانه هستند، ولی با این تفاوت که در اندازه های کوچک تولید می شوند تا در هزینه های آن ها صرفه جویی شود.

تفاوت بین کیسه خواب کمپینگ و سفر با کوله پشتی چیست؟

به صورت کلی، کیسه خواب های کمپینگ بسیار بزرگ تر هستند و فضای کافی را به شما خواهند داد تا حتی در آن غلت بزنید، ولی مدل های مخصوص کوله پشتی بسیار سبک تر و کوچک تر هستند. به صورت کلی، این دو نوع کیسه خواب از ۳ جهت با یکدیگر تفاوت دارند. مدل های کوله پشتی سبک تر هستند، بیشتر فشرده می شوند و کارایی و گرمای بیشتری دارند. اگر قصد دارید تنها یک کیسه خواب تهیه کنید و از آن برای هر دو هدف استفاده کنید، توصیه می کنیم تا مدل های مخصوص کوله پشتی را تهیه کنید. چراکه سبک هستند و امکان حمل و نقل آن ها وجود دارد. به عبارت دیگر، از کیسه خواب های کوله پشتی می توان برای کمپینگ استفاده کرد، ولی حمل و نقل کیسه خواب های کمپینگ برای افرادی که با کوله پشتی سفر می کنند بسیار دشوار خواهد بود.

بنابراین، اگر قصد دارید یک کیسه خواب مخصوص گردش با کوله پشتی خریداری کنید، این نکات را حتماً در نظر داشته باشید:

درجه بندی دمایی: کیسه خوابی را انتخاب کنید که از لحاظ درجه بندی دمایی قادر باشد تا دمایی کمتر از میزانی که پیش‌بینی می کنید با آن مواجه باشید را تحمل کند. برای مثال،‌ اگر گمان می کنید که دمای هوای مقصد شما -۱۰ درجه باشد، کیسه خواب شما باید قادر باشد حداقل تا دمای -۱۵ درجه را تحمل کند و در این دما کارایی داشته باشد.

نوع عایق بندی:‌ در بخش های ابتدایی این مقاله توضیح داده شد که برای عایق بندی کیسه خواب معمولاً از کرک و یا الیاف مختلف استفاده می کنند و هریک از آن ها چه مزایا و معایبی دارند.

وزن: نوع عایق بندی به کار رفته، اندازه و نوع برش کیسه خواب در وزن آن موثر خواهد بود. هنگام مقایسه وزن کیسه خواب های مختلف،‌ توجه داشته باشید تا درجه بندی دمایی آن ها یکسان باشد.

ویژگی ها:‌ مدل های مختلف کیسه خواب دارای برخی ویژگی های و امکانات جانبی مختلف هستند. برای مثال به وجود جیب های جانبی، وجود کلاه،‌ قابلیت ضد آب بودن و ... می توان اشاره کرد.


0 دیدگاه

25 آبان 1398

صدرا شریفی

درباره نویسنده
عاشق سفر، بلاگر

دیدگاه شما