چه کیسه خوابی مناسب فصل زمستان است؟ (قسمت 2)

ویژگی‌های کیسه خواب

با ریسمون از دیگر ویژگی‌هایی که یک کیسه خواب مناسب سفرهای طبیعت گردی در فصل زمستان باید داشته باشد، بدانید.

انتخاب رویه‌ی مناسب برای کیسه خواب

در بخش پیش در مورد محتویات داخل کیسه خواب و نقش آن در کیفیت کلی این محصول بحث شد. در این بخش به این سوال خواهیم پرداخت که آیا جنس رویه‌ی کیسه خواب نیز اهمیت دارد؟

در مرحله‌ی بعد باید تصمیم گیری کنید که آیا به یک کیسه خواب ضدآب احتیاج دارید یا خیر. جواب تنها در صورتی «بله» خواهد بود که واقعاً به این ویژگی احتیاج داشته باشید. آیا متداولاً در مناطق اقامت می کنید که در آنجا از چادر استفاده نمی شود؟ مثلاً‌ اگر عموم سفرهای شما در بخش های شمالی کشور است که شرایط آب و هوای ثبات چندانی ندارد و احتمال تغییر در آن و بارش بالاتر است، ممکن است خرید کیسه خواب های ضد آب توجیه بیشتری داشته باشد.

در نظر داشته باشید که قابلیت ضدآب بودن کیسه خواب نباید باعث شود که پارچه‌ی سطح آن به صورت کلی مانع از جابجایی و نفوذ هوا شود. در این صورت، اگرچه آب باران به داخل کیسه نفوذ نخواهد کرد، ولی  پس از چند دقیقه دمای هوا داخل کیسه‌ی خواب بسیار بالا خواهد رفت و غرق در عرق بدن خود خواهید شد! جنس دوخت این کیسه خواب های ضدآب نیز بسیار مهم است، چراکه آب ممکن است از این منافذ وارد شود.

شکل کیسه خواب


مقاله-ریسمون-کیسه-خواب-4.jpg

مدل های مختلف کیسه خواب در شکل و اندازه های مختلفی تولید می شوند که هریک از آن ها برای اهداف و کارایی های متفاوتی در سفرهای مختلف طبیعت گردی ساخته شده است. در این بخش به معرفی این مدل ها خواهیم پرداخت.

مدل مومیایی: مدل مومیایی جزو محبوب و پرکابردترین مدل ها است، چراکه بیشترین کارایی را دارد و گرما را بهتر از هر مدل کیسه خواب دیگری نگهداری می کند. همانطور که می دانیم، اصلی و مهم ترین کارایی کیسه های خواب،‌ نگهداری گرمای بدن در داخل محیطی محفوظ است و مدل های مومیایی این کار را به بهترین نحو انجام می دهند. هرچه محیط داخلی کیسه خواب کوچکتر باشد، این وظیفه را بهتر انجام خواهد داد. با این حال، مدل مومیایی اگرچه کمی فشرده طراحی می شود،‌ولی در بخش بالاتنه و شانه ها فضایی کافی در اختیار شما قرار خواهد داد. یکی دیگر از مزایای مدل های مومیایی، وزن ناچیز آن ها است. دلیل این امر نیز مواد اولیه کمتری است که در ساخت آن ها به کار رفته است. نقطه ضعف این نوع طراحی را نیز می توان فضای کوچکِ داخلِ آن دانست. برای مثال اگر هنگام خواب داخل کیسه خواب مدل مومیایی قصد غلت زدن در خواب را داشته باشید، باید همراه با کل کیسه غلت بزنید و نمی توان در داخل آن جابجا شد.

مدل مستطیل: این مدل کارایی چندان بالایی ندارد و برش خاصی در منطقه پایینی و آن نخورده است. همانطور که از نام آن نیز پیدا است، به صورت یک مستطیل دوخته شده و فضای نسبتاً‌ زیادی در داخل آن برای فرد (هم برای پاها و هم برای بخش بالاتنه) وجود خواهد داشت. بنابراین گرم شدن داخل آن زمان بیشتری خواهد گرفت و به اندازه‌ی مدل مومیایی نخواهد بود. استفاده از کیسه خواب مدل مستطیلی برای صعودهای کم ارتفاع مناسب است. زیپ برخی از این کیسه خواب ها را می توان کاملاً باز کرد و از آن ها به عنوان زیر انداز راحتی استفاده کرد.

مدل نیمه مستطیل: این مدل تلفیقی از مدل های مومیایی و مستطیلی است. بنابراین مزایای هرکدام از آن ها را تا حدی به همراه خواهد داشت. مدل های نیمه مستطیلی برای افرادی مناسب است که خواهان راحتی بیشتری از مدل های مومیایی و در عین حال خواستار گرمای بیشتری از مدل های مستطیلی هستند. بخش بالاتنه این مدل شبیه به مدل های مومیایی و بخش پایین تنه شبیه به مدل مستطیلی طراحی شده است. بنابراین در نظر داشته باشید که این مدل در مقایسه با مدل مومیایی کمی فضای بیشتری اشغال می کند و وزن بیشتری نیز دارد.

مدل دونفره: اگر قصد دارید کمی در هزینه ها و فضا صرفه جویی کنید و از خرید ۲ کیسه خواب جداگانه برای ۲ نفر اجتناب کنید، و یا زوجینی که دوست دارند حتی در طول سفر هم شب را در کنار هم بگذرانند، می توان از مدل های دونفره استفاده کرد. انتخاب دیگر پیش روی شما آن است که از دو کیسه خواب مستطیلی استفاده کنید و زیپ آن ها را به یکدیگر ببندید. اگر قصد چنین کاری دارید، در نظر داشته باشید که کیسه خواب شما باید از یک مدل و یک برند باشد.

در ادامه با ریسمون همراه باشید تا با ویژگی‌های دیگری درباره کیسه خواب مناسب آشنا شوید.  


0 دیدگاه

25 آبان 1398

صدرا شریفی

درباره نویسنده
عاشق سفر، بلاگر

دیدگاه شما