چه کیسه خوابی مناسب فصل زمستان است؟ (قسمت 1)

راهنمای خرید کیسه خواب با ریسمون

اگر قصد برنامه ریزی برای یک سفر طبیعت گردی و اقامت چند روزه در دل طبیعت را دارید، و یا اینکه قصد دارید کوهنوردی کرده و قله کوهی را فتح کنید، حتماً باید در خاطر داشته باشید که انتخاب کیسه خواب یکی از چالش ها و البته مهم ترین تجهیزات شما در طول این سفر خواهد بود. فرقی نمی کند که قصد داشته باشید در زیر آسمان پر ستاره شب را بگذرانید و یا اینکه در داخل چادر خود بخوابید، به هرحال احتیاج به کیسه خوابی خواهید داشت که گرم و نرم باشد و در صورت بارش باران، بدن شما را خشک نگاه دارد. کوهنودان و طبیعت گردان حرفه ای عموماً به ۲ اصل مهم هنگام انتخاب کیسه خواب توجه می کنند. مورد اول کارایی آن (کیفیت خواب، گرم و یا نرم بودن) است، و مورد دوم به قابلیت حمل و بسته بندی آن باز می گردد، چراکه یک کیسه خواب مناسب نباید جای زیادی از کوله پشتی شما را اشغال کند. به هرحال اگر قصد انتخاب یک کیسه خواب مناسب برای سفرهی زمستانه و روزهای سرد سال را دارید، باید به برخی نکات توجه داشته باشید که در ادامه‌ی این مقاله در ریسمون آن ها را مرور خواهیم کرد.


مقاله-ریسمون-کیسه-خواب-3.jpg

جالب است در نظر داشته باشید که کیسه خواب ها را بر اساس کارایی به ۳ دسته بندی کلی تابستانه، ۳ فصله و زمستانه تقسیم می کنند. مدل هایی که در هریک از این دسته بندی ها جای می گیرند، مناسب برای استفاده در شرایط دمایی و هوای مختلفی هستند.

مدل های تابستانه (و بهاره): مناسب برای استفاده در هوای بیشتر از -۲ درجه هستند.

مدل های ۳ فصلی (بهار،‌تابستان و پاییز): مناسب برای استفاده در دمای هوای -۱۰ تا -۲ درجه سانتی گراد هستند.

مدل های زمستانه: ‌مناسب برای استفاده در دمای هوای -۱۰ درجه سانتی گراد و کمتر از آن هستند.

در این مقاله تنها قصد پرداختن به سومین دسته از کیسه های خواب را خواهیم داشت. در نظر داشته باشید که فصول نامبرده تنها پیشنهادی هستند و همه چیز تنها بستگی به دمای هوای خواهد داشت. برای مثال اگر در یک شب زمستانی قصد اقامت در منطقه ای را دارید که دمای هوا بالای صفر است، بهتر است از کیسه خواب های تابستانه استفاده کنید، چراکه استفاده از مدل های زمستانی ممکن است به گرم شدن بیش از حد بدن شما منجر شود.مقاله-ریسمون-کیسه-خواب-2.jpg

نوع عایق بندی

یکی از اولین انتخاب هایی که باید انجام دهید، در مورد نوع عایق بندی به کار رفته در ساخت کیسه خواب است. معمولاً دو گزینه‌ی کُرک و الیاف مصنوعی پیش‌روی شما خواهد بود.

کُرک: این مدل کمترین وزن و بیشترین کارایی برای عایق بندی گرمایی کیسه خواب را دارد. مدل های کرکی عموماً‌ بیشترین قابلیت فشرده شدن را نیز دارند،‌ بنابراین یک مزیت بزرگ برای کوهنوردان و طبیعت گردانی محسوب می شود که حجم بار برای آن ها بسیار مهم است. این مدل قیمت بیشتری از مدلی های الیافی دارد. البته قیمت و حتی کارایی آن ها تا حد زیادی به میزان مواد به کار رفته در آن دارد. این مقدار بر اساس سانتی متر مکعب اندازه گیری می شود. مزایای اصلی استفاده از این مدل:

وزن کم

عایق گرمایی بسیار مناسب

فشرده شدن و قابلیت بسته بندی عالی

طول عمر بالا – بعد از سال ها استفاده کماکان گرم و نرم باقی می ماند

الیاف: از الیاف مختلفی برای عایق بندی کیسه خواب استفاده می شود. یکی از متداول ترین آن ها نوعی پلی استر است که آب را نیز جذب نمی کند. بنابراین مزیت بزرگ ضد آب بودن را برای کوهنوردان به ارمغان می آورد. بنابراین، اگر احتمال می دهید که در طول سفر طبیعت گردی مجبور باشید در فضای باز اقامت کنید و امکان بارش باران وجود دارد، از این نوع کیسه های خواب استفاده کنید. مزیت دیگر استفاده از الیاف مختلف در تولید کیسه خواب،‌ قیمت پایین آن ها است. این نوع کیسه خواب ها در مقایسه با مدل قبلی، بسیار ارزان‌‌تر هستند. مزایای اصلی استفاده از الیاف:

قیمت کم و مقرون به صرفه

در صورت خیس شدن کارایی خود را از دست نمی دهد

به سرعت خشک می شود

ضد حساسیت و آلرژی

 

در ادامه با مقاله‌های بعدی، دیگر ویژگی‌های کیسه خواب مناسب را با ریسمون بشناسید. 


0 دیدگاه

25 آبان 1398

صدرا شریفی

درباره نویسنده
عاشق سفر، بلاگر

دیدگاه شما