چه کیسه خوابی مناسب فصل تابستان و بهار و پاییز است؟

انتخاب کیسه خواب مناسب

داشتن خوابی خوب وبا کیفیت یکی از مهم ترین مسائلی است که در سازوکار بدن انسان ها تاثیر چشمگیری خواهد داشت. موضوع کیفیت خواب زمانی که طول روز را با فعالیت های بدنی و دشوار گذرانده باشید و برنامه داشته باشید که این فعالیت ها را برای روز بعد نیز ادامه دهید، اهمیت مضاعفی پیدا می کند. در این شرایط، شما  به چند ساعت خواب راحت و عمیق احتیاج دارید تا خستگی طول روز از بدن شما خارج شده و انرژی کافی برای فعالیت های روز بعد پیدا کنید. در چنین شرایطی، استفاده از کیسه خواب نقش بسیار چشمگیری پیدا می کند. کیسه خواب به شما کمک خواهد کرد تا جایی گرم، نرم و راحت برای خوابیدن داشته باشید.
مدل های مختلف کیسه خواب بسیار متنوع هستند و در انواع گوناگونی تولید می شوند. این مدل ها بر اساس نیازها و شرایط محیطی مختلفی تولید می شوند. بنابراین، خرید یک کیسه خواب مناسب مستلزم داشتن اطلاع کافی در مورد این مدل های مختلف، شباهت و تفاوت آن ها و همچنین شناخت نیازهای خودِ شما خواهد بود. یکی از برجسته ترینِ این تفاوت ها،‌ در مورد میزان گرمای کیسه خواب و فصولی است که این کیسه خواب برای آن ها طراحی شده است. به هرحال طبعاً کیسه خواب مناسب برای فصل تابستان هرگز مشابه با کیسه خواب های زمستانه نخواهد بود. با ریسمون همراه شوید تا براب انتخاب کیسه خواب مناسب به مشکل بر نخورید.


مقاله-ریسمون-کیسه خواب-1.jpg

رده بندی فصلی چیست؟
مهم ترین نکته ای که هنگام انتخاب و خرید کیسه خواب باید به آن توجه داشته باشید، رده بندی فصلی است. این مقدار روی تمام کیسه خواب ها درج شده است و در سه محدودهٔ ۲ فصله، ۳ فصله و یا ۴ فصله جای می گیرند. ما در ریسمون در ادامه هریک از این مقادیر را معرفی خواهیم کرد.

کیسه خواب های دو فصله
اگر قصد دارید از کیسه خواب خود در فصل های گرم سال،‌ یعنی بهار و تابستان استفاده کنید، این مدل ها برای شما مناسب خواهند بود. این دسته کیسه خواب ها برای فصل هایی طراحی شده اند که هوا گرم است و به دمای زیر ۰ نمی رسد. توجه داشته باشید که هرگز از این کیسه خواب ها در طول زمستان و یا در شرایطی که دمای هوا کمتر از ۰ است استفاده نکنید، چراکه هرگز قادر به حفظ گرمای کافی برای بدن شما نخواهند بود. کیسه خواب های دو فصله عموماً‌ سبک ‌تر از سایر مدل های کیسه خواب هستند و فضای ناچیزی را نیز اشغال می کنند، چراکه ساده تر طراحی شده و عایق بندی کمتری دارند. کیسه خواب های تابستانه عموماً دارای یک زیپ بزرگ در سراسر طول کیسه هستند تا در صورت نیاز کل آن را باز کنید تا تهویه هوا بیشتر انجام شده و بیش از حد گرمتان نشود،‌ در صورتی که هوا سرد بود و احتیاج به گرمای بیشتری داشته باشید، می توانید این زیپ را به صورت کامل ببندید تا گرمای بیشتری در داخل کیسه خواب حفظ شود. از سوی دیگر، بسیاری از این مدل ها دارای کلاه و یقه های مخصوص نیستد، چراکه عموماً در فصول بهار و تابستان بعید است تا به هرکدام از آن ها احتیاجی پیدا کنید.  و گرما را تا به اندازه ای حفظ خواهند کرد که دمای بدن شما بیش از حد بالا نرود. به عبارت دیگر، این مدل یک فضای نرم و راحت را برای خواب شما مهیا می کند. به صورت کلی، اگر احتیاجی به امکانات و ویژگی های قوی برای کیسه خواب خود ندارید، چرا مبلغ زیادی بابت آن پرداخت کنید؟!


مقاله-ریسمون-کیسه خواب-2.jpg

کیسه خواب های سه فصله
این کیسه خواب ها برای فصل های بهار، تابستان و پاییز مناسب هستند و شاید حتی در عصرهای نه چندان سرد زمستانی نیز بتوانید از آن ها استفاده کنید. البته اگر از این نوع کیسه خواب ها در طول شب های گرم تابستانی استفاده کنید، احتمالاً‌ احساس گرما خواهید کرد. بنابراین توصیه می کنیم که در طول تابستان اگر قصد اقامت در ارتفاعات کوه های مرتفع را دارید، این دسته کیسه خواب ها را به عنوان یک گزینه در نظر داشته باشید. به صورت کلی، کیسه خواب های ۳ فصله برای شرایطی طراحی و ساخته شده اند که دمای هوا بین صفر تا منفی ۵ درجه باشد.


مقاله-ریسمون-کیسه خواب-3.jpg

رده بندی دمایی
تمام مدل های کیسه خواب دارای رده بندی دمایی و اعدادی برای نشان دادن این ویژگی ها هستند. این اعداد در واقع نشان دهندهٔ حداقل دمایی هستند که در آن می توانید از این کیسه خواب استفاده کنید. به عبارت دیگر، اینکه این کیسه خواب تا چه دمایی کارایی خواهد داشت و قادر خواهد بود بدن شما را گرم نگاه دارد. البته در نظر داشته باشید که متاسفانه استاندارد خاصی برای تخمین این اعداد وجود ندارد و شرکت های تولید کننده بنا به ادعای خود رقمی را روی محصولات درج می کنند. با این حال، این ارقام عموماً به صورت واقعی و واقعی گرایانه درج می شوند، ولی در برخی موارد نیز این تخمین بسیار خوش‌بینانه زده شده و بیانگر واقعیت کیفیت محصول نیست.
 اخیراً کشورهای اروپایی از سیستم جدیدی برای درج این رتبه بندی استفاده می کنند که EN 13537 نام دارد. برخی از محصولات آمریکایی نیز از این نوع استاندارد استفاده می کنند که تعداد آن ها چندان زیاد نیست. به صورت کلی، این نظام رتبه بندی شامل چند سری اعداد می شود:
حد بالایی: بیشترین دمایی که در آن یک مرد معمولی می تواند به راحتی بخوابد.
حد راحتی: کمترین دمایی که در آن یک زن معمولی می تواند به راحتی بخوابد.
حد پایینی: کمترین دمایی که در آن یک مرد معمولی می تواند به راحتی بخوابد.

بنابراین، هنگام خرید کیسه خواب این مقادیر را حتماً‌ در نظر داشته باشید. اگر قصد دارید از کیسه خواب خود در طول فصل های گرم سال، بهار و تابستان استفاده کنید، باید کیسه خواب هایی را انتخاب کنید که بر اساس این استانداردها مناسب استفاده برای این فصول باشند. در صورت انتخاب سایر مدل های کیسه خواب، نه تنها مجبور به پرداخت مبالغ بیشتری خواهید شد، بلکه قادر به استفاده مفید از آن ها نیز نخواهید بود،‌ چراکه کیسه خواب های زمستانی بسیار گرم و عایق هستند که باعث می شود در طول ۳ فصل دیگر قابل استفاده نباشند.

در ادامه با ریسمون همراه باشید تا با نکات دیگری برای انتخاب کیسه خواب و وسایل مورد نیاز طبیعت گردی و تورهای طبیعت گردی آشنا شوید.
 


0 دیدگاه

25 شهریور 1398

صدرا شریفی

درباره نویسنده
عاشق سفر، بلاگر

دیدگاه شما