چرا بریم کوبا؟

چرا کوبا مقصد بسیاری از گردشگران است؟

ساختمان های ساخته شده در کشور کوبا که از زمان استعمار اسپانیا به یادگار مانده اند منظره تماشایی را به این شهر داده اند. علاوه براین آب و هوای کوبا طوری است که باعث جذب افراد بسیاری به این کشور شده است در واقع اقلیم کوبا معتدل و بادهای بسامان در این کشور در جریانند که باعث شده است بسیاری از شرکت های مسافربری از این مزیت استفاده کرده و با راه اندازی تورکوبا افراد زیادی را از سراسرجهان با فرهنگ این کشور آشنا کنند که ایران نیز از این قاعده مستثنی نبوده و تور کوبا ریسمون از جمله شرکت های مسافرتی به شمار می رود که در این زمینه فعالیت دارد.
چرا تورکوبا؟؟
یکی از جاذبه های دیدنی که در تورکوبا توجه بسیاری را به خود جلب می کند موزه انقلاب کوبا می باشد. این بنا را یک ژنرال با همکاری مهندسان بلژیکی و کوبایی در کوبا واقع در مرکز شهر برای استقرار دولت مرکزی در سال 1990 بنا کرده است. 
این ساختمان بخش مهمی از انقلاب این کشور قلمداد می شود چراکه در زمان رییس جمهورهای مختلف کوبا همواره به عنوان کاخ ریاست جمهوری از طرف آن ها انتخاب شده است.

مقاله-ریسمون-چرا-کوبا-1.jpg

از جاذبه گردشگری دیگری که می توان به آن اشاره کرد جزیره کارائیب است که با اسطوره های فریبنده ایی که دارد باعث روانه شدن شرکت های مسافربری زیادی تحت عنوان تورکوبا به این جزیره شده است. برخلاف مساحت کمی که این کشور دارد اما جاذبه های گردشگری زیادی در این جزیره وجود دارند که در اینجا تنها به دو مورد آز آن ها اشاره شد.
برای آشنایی بیشتر با فرهنگ و جاذبه های گردشگری این کشور می توانید با تورکوبا ریسمون فرصت دیدن کوبا را از نزدیک به خود بدهید.
مختصر نگاهی به تاریخچه کشورکوبا
در سال ۱۴۹۲ کریستف کلمب جزیره‌ای را کشف کرد که اکنون کوبا نام دارد. در آن زمان این جزیره به امپراتوری اسپانیا تعلق داشت. در سال ۱۵۱۱ اولین اقامتگاه‌های اسپانیایی‌ها در این جزیره تأسیس شد. اسپانیا حدود ۱۰۰ هزار نفر از مردم بومی را به بردگی گرفت، آن‌ها را مسیحی کرد و به جستجوی طلا واداشت. با این وجود پس از گذشت یک قرن عملاً این افراد بومی از بین رفتند. علاوه بر سلطه اسپانیا شیوع بیماری عفونی اوراسیایی نیز باعث شد که بسیاری از مردم بومی جان خود را از دست بدهند و عملا کسی از افراد بومی این جزیره در آن باقی نماند. امروزه بسیاری از افراد بومی باقی مانده نیز به آمریکا گریخته و در آن جا زندگی می کنند.

مقاله-ریسمون-چرا-کوبا-2.jpg

جزیره کشف شده توسط کلمب به مدت ۴۰۰ سال تحت استعمار اسپانیا قرار داشت.در این مدت اقتصادش بر پایه کشاورزی، معدن و صادرات شکر، قهوه و تنباکو به اروپا و بعدها آمریکای شمالی بود. این کارها در ابتدا توسط برده‌های آفریقایی که به کوبا آورده شده بودند انجام می‌شد. بعدها این کشور توانست استقلال خودش از اسپانیا را به دست آورد.

اما اقتصاد کوبا: 
در این جزیره می توان معادن زیادی اعم از کبالت، نیکل، آهن، مس، کروم و سیلیکون را یافت که در کنار تورکوبا برای گردشگران کمک بسیاری به اقتصاد این کشور می کنند. 
هر چند دولت متمرکز کوبا با بهبود شرایط زندگی مردم در صدد است تا وضعیت معیشت مردم را بهبود ببخشد با این حال متوسط استاندارد زندگی مردم کوبا هنوز هم بخاطر تحریم‌های آمریکا، از پیش از دهه ۱۹۹۰ میلادی و قطع کمک‌های شوروی سابق پائین‌ مانده است.
 از اواخر سال ۲۰۰۰ کشور ونزوئلا قراردادی برای همکاری نفتی با این کشور به امضاء رساند و اکنون روزانه ۱۰۰٬۰۰۰ بشکه نفت به این کشور تحویل می‌دهد. کوبا بخشی از پرداخت خود را بابت نفت به صورت خدمات انجام می‌دهد.

مقاله-ریسمون-چرا-کوبا-3.jpg

 ۲۰٬۰۰۰ کوبایی متخصص پزشکی که در ونزوئلا کار می‌کنند جزو این برنامه هستند. افزایش قیمت فلزات در سال ۲۰۰۷ موجب بالا رفتن درآمدهای این کشور از تولید کبالت و نیکل شده‌است. هاوانا با هدف کاهش قطع برق که از سال ۲۰۰۴ موجب نارضایتی مردم شده بود، به سرمایه‌گذاری در بخش انرژی همچنان ادامه می‌دهد. 
با این حال این کشور به دلیل نزدیکی به دریا و وجود رهبران به نامی همچون چگوارا و دیگران باعث جذب تعداد زیادی گردشگر و شرکت های مسافرتی برای راه اندازی تورکوبا شده است که به نوبه خود به اقتصاد این کشور کمک کرده است.
اگر خواهان دیدار زیبایی ها و وضعیت این کشوراز نزدیک هستید شرکت ریسمون با راه اندازی تورکوبا می تواند یکی از گزینه های مناسب برای گردش در کوبا باشد. 
 

آیا کوبا دو واحد پول دارد؟
 سیستم پولی دوگانه از سال 1994، در بازار کوبا وجود داشته است که شامل دو نوع پزو می باشد: 
1.    پزوی تبدیل‌پذیر 
2.    پزوی عادی 
پزوی تبدیل‌پذیر که عمدتاً برای بخش گردشگری و برخی مبادلات خاص، مانند کالاهای لوکس استفاده می‌شود و ارزشی برابر دلار دارد. در حالی که ارزش پزوی معمولی، کم تر از ارزش پزوی تبدیل پذیر می باشد.
این سیستم، زمانی ایجاد شد که دسترسی کوبا به ارز خارجی خصوصاً دلار به شدت محدود شد. در واقع دولت تصمیم گرفت با این کار، دلار بیشتری را از طریق توریسم و تورکوبا و هم چنین پولی که کوبایی‌های خارج از کشور برای بستگان خود در داخل می‌فرستادند، به دست آورد. علاوه براین دولت قصد داشت اقتصاد را نیز به دو قسمت تقسیم کند.
 


مقاله-ریسمون-چرا-کوبا-4.jpg
پزوی عادی برای قشر آسیب پذیرتر این جزیره طراحی شده بود، چراکه حقوق دریافتی آن ها با پزوی معمولی بود و با همین واحد پول هم خریدهای خود را انجام می دادند.
اما واحد پول دیگر برای ثروتمندان و توریست‌ها بود که تنها پزوی تبدیل‌پذیر داشته و قیمت‌های بسیار گران‌تری ( در حد قیمت‌های اروپا و آمریکا) می‌پرداختند. اما اتفاقی که در عمل افتاد، ایجاد قشری بود که درآمد آنها پزوی تبدیل‌پذیر بود و هزینه ها را با پزوی معمولی پرداخت می‌کردند. 
این نابرابری که با گذشت سال‌ها شدید تر شد، در کنار کسری بودجه دولتی که دیگر نمی‌توانست هزینه سوبسیدها را تامین کند و پایین آمدن قیمت نفت که کمک‌های ونزوئلا به کوبا را بسیار محدود کرد دولت را مجبور کرد در سال گذشته میلادی اعلام کند قصد دارد به سمت پول واحد حرکت کند.


0 دیدگاه

13 شهریور 1398

تیم نویسندگان ریسمون

درباره نویسنده
ریسمون با تیمی قوی، محتوای جذاب و به روز تولید میکند

دیدگاه شما