پ مثل پلیکان، باغ گلشن طبس

باغ گلشن و پلیکان‌هایش

باغ زیبایی بین دو کویر نمک‌زای بزرگ ایران دشت کویر و دشت لوت قرار گرفته است، عقیق سبزی در کویرکه با یک بار دیدنش سیر نمی‌شوید. قدمت باغ زیبا به دوره‌ی زند-قاجار برمیگردد. جادوی این منطقه و آب زلالش در دل کویر و باغی با چمنزارهای زیبا، عطر دل‌انگیز گل‌ها، گیاهان مختلف و  حضور پلیکان‌ها و داستان آن‌ها دل هر گردشگری را با خود می‌برد.

 

باغ گلشن در زمره‌ی 50 باغ‌ زیبای جهان قرار دارد. این باغ مانند تاج محل هند از معدود باغ‌های مربعی شکل هستند که به خاص شدن معماری این باغ کمک کرده است. در معماری باغ گلشن از توضیحات و تعاریف باغ‌های بهشت تاثیر گرفته شده‌است، و بهشت خواندنش دور از ذهن نیست. یکی از جاذبه‌های دیگر باغ، حضور گیاهان گرمسیری و سردسیری در کنار یکدیگر است، درختان خرما کنار درختان چنار و مرکبات هستند. خیابان‌های باغ که به دور حوض بزرگی موازی یکدیگر قرار گرفته‌اند،  خانم گدار همسر آندره‌ گدار، معمار معروف فرانسوی، در توصیف باغ زیبای گلشن گفته‌اند:

"در این باغ حوضی بزرگ با فواره‌ های متعدد وجود دارد که آب یعنی این ماده با ارزش را مانند تحفه‌ای به آسمان می ‌فرستد."


مقاله-طبس-پ-مثل-پلیکان-باغ-گلشن-1.jpg
در دهه‌ی 50 شمسی دو پلیکان زیبا در راه مهاجرت خود از مناطق سردسیر در راه از دسته‌ی خود جدا شدند و به باغ گلشن طبس آمدند و در این باغ ماندند گویی که پلیکان‌ها بهشت را شناخته‌اند. در زلزله‌ی شهریور سال 57 یکی از پلیکان‌ها زیر آوار ماند و دیگری تا آخر عمر خودش تا سال 94 در باغ ماند. پلیکان در فیلم پ مثل پلیکان که روایت زندگی پیرمردی است که سال‌ها دور از شهر خود طبس زندگی کرده‌است هم حضور داشته است که پیرمرد و پلیکان هردو در زلزله‌ی سال 57 طبس جان خود را از دست می‌د‌هند. بعد از آن چندین پلیکان به این باغ آورده و رها شدند. هر سال تعداد  بسیاری از گردشگران برای دیدن پلیکان‌ها به باغ گلشن می‌روند. 

داستان پلیکان تنها در این باغ زیبای تنها در دل کویر، با دیدن باغ و پلیکان‌هایش رنگ و بویی واقعی‌تر برای شما می‌گیرد.


0 دیدگاه

29 آبان 1397

ریحانه رضاپور

درباره نویسنده
جهانگرد، علاقه مند به فیلم و موسیقی

دیدگاه شما