پیرترین جنگل دنیا در ایران، ثبت جهانی شد

پیرترین جنگل دنیا در ایران، ثبت جهانی شد

جنگل های هیرکانی از قدیمی ترین جنگل های دنیا است که نوار سبز رنگی در دامنه دریای خزر در شمال کشور از استان خراسان شمالی تا اردبیل را تشکیل داده است.
جنگل های شمالی کشور بارها و بارها مقصد اول سفرهای ما ایرانیان بوده است. بی شک سرسبزی، زیبایی، هوای پاک و مجاورت این جنگل ها با دریای بی نظیر خزر در این انتخاب بی تاثیر نیست. اما آنچه ممکن است از آن بی اطلاع باشید، طول عمر این جنگل های شگفت انگیز و خاطره ساز است. شاید تعجب کنید اگر بدانید طول عمر جنگل های شمالی کشورمان به دوره دایناسورها باز می گردد. با ریسمون همراه شوید تا بیشتر از شگفتی ها و اهمیت این جنگل ها آگاه شوید.
جنگل های هیرکانی بیش از 2 میلیون هکتار از زمین های شمالی کشور را به خود اختصاص داده و در 5 استان کشور گسترده است. این جنگل ها که در حدود 40 میلیون سال قدمت دارند بسیار ارزشمند محسوب می شوند و از منابع ملی به حساب می آیند.
در زمان حاضر جنگل‌های هیرکانی، زیست بوم ۲۹۶ گونه پرنده و ۹۸ گونه پستاندار است. همچنین ۱۵۰ گیاه بومی درختی و بوته‌ای مانند شمشاد و انجیلی نیز در آن یافت می‌شود.
جنگل هیرکانی که بازمانده ای از دوران سوم زمین شناسی و عصر یخبندان است را پیرترین جنگل جهان نیز می نامند. این جنگل مهم و ارزشمند که پهنه آن در قسمت هایی از کشور آدربایجان که در همسایگی ایران قرار دارد نیز گسترش یافته است پس از مدت ها به ثبت جهانی یونسکو رسیده است.


مقاله-ریسمون-جنگل‌های-هیرکانی-1.jpg

گونه های جانوری و حیوانی در جنگل های هیرکانی
از گونه های پرندگان ساکن  در اکوسیستم جنگلهای هیرکانی می توان به گنجشک سانان، سار، دارکوب،  اردک نوک پهن، قرقاول خزری، کبک، بلدرچین، کبوتر جنگلی، شاهین،  قوش، دال، قرقی، اردک خاکستری، عقاب و جغد اشاره کرد و از  گونه های پستانداران ساکن در این زیست بوم می توان مرال، شوکا، گرگ، گراز، خرس قهوه ای، روباه سر دو سیاه، شغال، سمور، تشی، خارپشت، موش جنگلی، خرگوش، گربه وحشی، گورکن و اسبچه خزر را نام برد.


ثبت جهانی جنگل های هیرکانی
در سال 1385 جمهوری آذربایجان خواستار ثبت جهانی این میراث طبیعی ارزشمند شد اما کارشناسان پس از مدتی اعلام کردند با وجود این که درخواست این ثبت جهانی توسط کشور آذربایجان صورت گرفته است اما چون تنها 20 هزار هکتار از این جنگل ها در آذربایجان قرار دارد ثبت این جنگل ویژه به تنهایی به نام کشور آذربایجان ممکن نیست.
جنگل های هیرکانی بیش از 2 میلیون هکتار از زمین های شمالی کشور را به خود اختصاص داده است و در 5 استان کشورمان ایران گسترده است. بر اساس قواعد سازمان یونسکو ثبت این اثر ارزشمند طبیعی به اسم هر دو کشور امکان پذیر بود اما چون این ثبت بر اساس حروف الفبا انجام می شد و نام کشور ایران پس از جمهوری آدربایجان قرار می گرفت مسئولین مربوطه در کشور ما تمایلی به این موضوع نشان ندادند و پس از آن تلاش های ایران برای ثبت این جنگل های ارزشمند به نام ایران آغاز شد.
پس از گذشت سال ها در اوایل سال 1398 جنگل های ارزشمند هیرکانی بالاخره به نام ایران به ثبت جهانی رسیدند و در لیست یونسکو قرار گرفتند.
حفظ و نگهداری جنگل های هیرکانی 
جنگل های هیرکانی که ریه های تنفسی قسمت های شمالی کشور محسوب می شوند و همانطور که پیشتر اشاره شد در حدود 40 میلیون سال قدمت دارند و بسیار ارزشمند محسوب می شوند. 
تا چندسال گذشته طبیعت بکر و دست نخورده جنگل های هیرکانی روحی از سر سبزی و شادابی رو در خود جای داده بود و حسی همراه با طراوت در آن در جریان بود.
با وجود تعداد گونه های گیاهی و جانوری در جنگل های هیرکانی و تبدیل این جنگل ها به زیستگاه این گونه های متنوع و همچنین ارزشمندی بی بدیل آن متاسفانه قسمت های وسیعی از این جنگل ها توسط خود ما انسان ها دچار تخریب شده است.
طی سال ها قسمت عظیمی از جنگل های هیرکانی بر اثر قطع درختان، استخراج بی رویه معادن و ویلا سازی های وسیع از بین رفته است. با تغییراتی که همه ما انسان ها با ورودمان به این قلمرو زیبا و شگفت انگیز داشته ایم خسارات جبران ناپذیری بر پیکره این اثر ارزشمند جهانی وارد کرده ایم.
طبیعت بی نظیر جنگل های دامنه شمالی دریای خزر در ایران سهم بسیار مهم و موثری در ایجاد شادابی و حتی کم کردن بیماری های روحی نظیر افسردگی دارد.
هر کدام از ما به واسطه خاطرات بی نظیری که این جنگل های زیبا برای ما ایجاد کرده اند و با توجه به این که سهم هر فرد ایرانی از جنگل های جهان تنها یک چهارم آمار جهانی است همه نسبت به حفظ و نگهداری از آن ها تاثیر گذار و مسئول هستیم.
گردشگری با حفظ منابع محیط زیست از اصول مهمی است که تک تک ما ملزم به رعایت آن هستیم. ما اعضای ریسمون با رعایت تمام این اصول خودمان را در قبال حفظ طبیعت موظف می دانیم و شما را به همراهی با ما در این امر مهم دعوت می کنیم.
 


0 دیدگاه

17 تیر 1398

الهام نوری

درباره نویسنده
طبیعت گرد، نویسنده در حوزه جهانگردی

دیدگاه شما