پدیده برف چال یا گودال برفی

غار یخی

برف چال ها پدیده های طبیعی در حال تغییر می باشند که هر سال با توجه به وضعیت آب و هوایی منطقه یخ ها و برف ها شکل جدیدی از بلور ها و رنگ های چشم نوازی را در معرض دید قرار می دهند. اگر شما در یک غار یخی یا برف چال قرار گرفته باشید این احساس را به شما می دهد که انگار در میان قلب طبیعت و در تقابل آتش و یخ ایستاده اید. هنگامی که در میان یک برف چال قرار بگیرید می توانید درخشش نور در بلور های یخ را به زیبایی هر چه تمام مشاهده کنید. در سرتاسر دنیا غارهای یخی و برف چال های بسیاری وجود دارند که زیبا ترین آن ها در نقاط سردسیر کشور ایسلند قرار گرفته است، در این بین اما برف چال عجیب کوهرنگ نیز در نوع خود قابل توجه می باشد. امروزه در ایران تور طبیعت گردی به نقاط زیبایی همچون غار یخی چما در کوهرنگ نیز برگزار می شود. برای آشنایی با این پدیده زیبا با ریسمون همراه باشید.


مقاله-ریسمون-برفچال-1.jpg

برف چال یا غار یخی

درباره برف چال

برف چال ها یا غار های یخی گونه ای از جاذبه های طبیعی ساخته طبیعت می باشد که در مناطقی چون یخچال های طبیعی و با تراکم برف زیاد قابلیت ایجاد شدن دارند. امروزه در علم زمین شناسی شاخه ای جدید ایجاد شده که به بررسی این پدیده های طبیعی و ساخته دست طبیعت بر روی زمین می پردازد. این برف چال ها با توجه به هر فصل و تغییرات دمایی دچار تغییر شکل در ساختار خود و عوض شدن بلور های یخی داخل خود خواهند شد. غار یخی یا برف چال چما در استان چهارمحال و بختیاری و در شهرستان کوهرنگ واقع شده است. برای دیدن همچین نمونه هایی از برف چال شما باید به نقاطی از جهان مانند روسیه و یا ایسلند سفر کنید در حالی که با هزینه ای بسیار پایین تر می توانید به واسطه تور طبیعت گردی به کوهرنگ ایران سفر کنید.

نحوه تشکیل برف چال

دوره های گرما و سرما در طول سال تاثیر عمده ای بر روند تشکیل و تغییر برف چال ها خواهد داشت. با افزایش دما در فصل تابستان دوره ذوب در این برف چال ها آغاز شده و این غار های یخی چهره ای تازه به خود می گیرند. آب های سطحی حاصل از ذوب یخ ها توسط کانال رودخانه و یا آب های زیرزمینی به سطح زمین راه پیدا می کند و تشکیل رودخانه های فصلی آب شیرین را در فصل تابستان می دهد. در فصل پاییز و زمستان با کاهش دمای هوا و بارش برف و باران دوباره چرخه تشکیل بلور های جدید یخ در برف چال آغاز شده و ساختار های جدیدی در دل این پدیده شروع به تشکیل شدن می گیرند. با توجه به این روند متناوب هر ساله دوره های ذوب و انجماد در درون برف چال ها رخ داده و سبب تغییر ظاهری آن ها می شود.


مقاله-ریسمون-برفچال-2.jpg

برف چال چما

نکات ایمنی لازم برای بازدید از برف چال

راهنما های محلی و آموزش دیده در رابطه با برف چال ها با داشتن سال ها تجربه در این زمینه قادر به راهنمایی طبیعت گردان عزیز می باشند و می توانند آن ها را از خطرات پیش روی آن ها آگاه سازند. اگر در زمان های نامناسب به برف چال ها سفر کنید باید توجه کنید که نباید بدون راهنما به این مکان وارد شوید. بعضی اوقات نیز ممکن است به دلیل ذوب یخ های سطحی وارد شدن به برف چال خطرات جانی به همراه داشته باشد و ریزش سقف غار اتفاق بیافتد. بنابراین اگر شما تور کوهرنگ را انتخب نموده اید و قصد بازدید از غار یخی چما را دارید باید با راهنمایی های یک لیدر با تجربه از این برف چال بازدید نمایید. برای اطمینان از سفر خود می توانید با تور کوهرنگ ریسمون از این مکان زیبا بازدید کنید.

ناپدید شدن برف چال ها

با وجود گرمایش جهانی در عصر حاضر و بالا رفتن میانگین دمای هوا در اکثر مناطق کره زمین غار های یخی و یخچال های طبیعی به سرعت در حال عقب نشینی می باشند و سرعت ذوب یخ در آن ها از سرعت تشکیل بلور های جدید یخ پیشی گرفته است. با وجود این روند احتمال ذوب شدن این برف چال ها در آینده نزدیک دور از انتظار نمی باشد. با تخریب این پدیده ای طبیعی میزان آب های زیرزمینی به طور چشمگیری کاهش خواهد یافت و دیگر ذخیره گاه مناسبی برای بارش های زمستانی در این مناطق وجود نخواهد داشت. امروزه به دلیل این تغییرات عمده در وضعیت برف چال ها و غار های یخی در سراسر دنیا خطرات عمده ای طبیعت گردان و بازدید کنندگان را تهدید می کند، زیرا با افزایش روند ذوب یخ ها احتمال ریزش دیواره برف جال ها افزایش یافته و خطر مسدود شدن مسیر غار را تهدید می کند.


مقاله-ریسمون-برفچال-3.jpg

سخن پایانی

برف چال ها از جاذبه های طبیعی کمیاب و زیبا در بحث زمین شناسی و یخچال های طبیعی می باشند. این جاذبه های بسیار دیدنی و دلپذیر بوده بنابراین مقصد مناسبی برای تور طبیعت گردی در ایران می باشند. در تور طبیعت گردی در کوهرنگ به بازدید یکی از برف چال های طبیعی جهان به نام غار یخی چما می پردازند که با داشتن آب و هوایی خنک و مطبوع در فصل تابستان به مقصدی جذاب برای مسافران تبدیل شده است.

تور کوهرنگ ریسمون با داشتن تجربه ای بسیار در زمینه تور های طبیعت گردی اقدام به برگزاری تور های گردشگری در منطقه کوهرنگ و همچنین بازدید از منطقه برف چال چما در ارتفاعات کوهرنگ می کند.


0 دیدگاه

17 مهر 1398

تیم نویسندگان ریسمون

درباره نویسنده
ریسمون با تیمی قوی، محتوای جذاب و به روز تولید میکند

دیدگاه شما