پاگودا چیست؟

پاگودا چه بنایی است؟

پاگودا یک معبد برج‌مانند هرمی، چند طبقه، توپر و یا توخالی است. جنس این ساختمان‌ها از چوپ و یا آجر بوده و معمولاً با معابد بودایی در ارتباط است. بر روی دیوار پاگودا غالباً کنده‌کاری‌های زیبایی وجود دارد. این ساختمان‌ها در شرق و جنوب شرقی آسیا یافت می‌شوند؛ چراکه دین بودیسم برای مدت زیادی در این نقاط حاکم بود. ساختار پاگودا از استوپا گرفته شده است. استوپا بنای کره‌ای شکل و نماد کوه مقدس است. در حقیقت با گسترش تجارت و رواج بودا در کشورهای دیگر، شکل استوپا در شهرهای مختلف تغییر کرد و هر کشور و تمدن، متناسب با شرایط خود، جزئیاتی را به آن اضافه کرد. با ریسمون همراه باشید.


مقاله- ریسمون-پاگودا-1.jpg 
بنای پاگودا در چین

نپال و پاگوداهای آن
نپال کشوری در جنوب شرقی آسیا است که تنوع جغرافیایی عظیمی دارد. اگر روزی با تور نپال به این کشور سر زدید، بازید از پاگوداها را هرگز فراموش نکنید. به طور معمول از ورود افراد خارجی و توریست‌ها به داخل پاگوداها جلوگیری می‌شود ولی تعداد زیادی از آن‌ها بخش‌هایی دارند که برای ورود عموم آزاد است. با هماهنگی تور نپال می‌توانید به از این قسمت‌ها دیدن کنید.
پاگوداها عموماً پنج طبقه بوده و هر طبقه نماد چیزی است. مثلاً زمین، آب، آتش، باد و خلأ (آسمان و بهشت). فرم پاگودا به عنوان بنای تاریخی در نظر گرفته شده است و اغلب فضای داخلی قابل استفاده‌ی کمی دارد. برخی از پاگوداها نیز به عنوان معابد تائوئیست استفاده می‌شوند. اگرچه ساخت پاگودا را به چین نسبت می‌دهند، اما طراحی مدرن پاگوداها از استوپاهای کشور نپال اقتباس شده است. این ساختمان‌ها از حدود قرن3 قبل از میلاد به عنوان خانه‌ای ایمن برای مقدسات و نگهداری مجسمه و کتابهای بودایی و یادگارهای مذهبی استفاده می‌شده است. کلمه‌ی پاگودا نیز در زبان سانسکریت به معنی آرامگاه و محل دفن است. فضای زیرزمینی آن به عنوان کاخ اژدها یا غار اژدها نیز شناخته می‌شود. در حقیقت پایه‌ی پاگوداها بر روی زیرزمین آن ساخته شده است. قسمت بالایی پاگودا به شکل مخروط و یا کره است. ساختار این بناها به گونه‌ای است که در نقاط مختلفی، مورد تقلید در بناهای دیگر قرار گرفته است.
ساخت پاگودا از لحاظ زمان، هزینه و ساخت، با ساخت دیگر بناهای مذهبی بسیار متفاوت است. دانش ساخت آن عموماً از طریق افراد مخصوص و با تجربه‌ی ساکن در منطقه، به دیگر دانش‌آموزان منتقل می‌شود. در مواردی ممکن است ساخت پاگودا با مشکل مواجه شده و ساختمان آن ناقص رها شود. در مراحل ساخت آن برای حفظ قدرت موجود در ساختمان، افراد از زمان مناسب با اخترشناسی، به وسیله‌ی محافظت ارواح و آیین‌ها استفاده می‌کنند.


 
مقاله- ریسمون-پاگودا-2.jpg
پاگودای نیاتاپولا در نپال

کاربردهای پاگودا چیست؟
نکته‌ی ویژه در رابطه با پاگوداها این است که این ساختمان‌ها علاوه بر کاربرد معماری و بنای تاریخی، برای آیین و سنت و مراسم‌های آیینی نیز مورد توجه قرار می‌گیرند. افراد با هدیه‌ی غذا، آب، میوه، گل و یا پول به بودا و ارائه‌ی آن به راهبان بودایی، از فضیلت برخوردار می‌شوند. این عمل یکی از آداب و رسوم سنتی بودایی است که افراد هر صبح زود، نذر خود را به بودا هدیه می‌کنند. ادای احترام و ادب به بودا یکی از اصول اصلی و مهم دین بودا است که در پاگوداها و یا محل دفن خاکستر مردگان صورت می‌گیرد. برای دیدن پاگوداهای زیبا با تور نپال ریسمون همراه شوید.

آیین‌ها و مراسم‌های مذهبی که در پاگودا انجام می‌شود!
یکی از این مراسم‌ها شستشوی آیینی صورت بودا است. هر روز صبح زود، آیین سنتی مراسم شستشوی روزانه‌ی مجسمه‌ی بودا، در پاگودا، که مهم‌ترین مکان زیارتی مردم محلی است شکل می‌گیرد. مراسم طلوع آفتاب هر روز در ساعت چهار صبح آغاز می‌شود. این عمل یک کار بسیار دقیق است که توسط راهب ارشد انجام می‌شود. چند دستیار با لباس‌های سفید و سربندهای رسمی نیز به او کمک می‌کنند. زمانی که طبل‌ها به صدا درآمد، راهب ارشد که ساکن صومعه‌ی مجاور است، وارد پناهگاه می‌شود و با حوله‌هایی که از طرف مردم به عنوان نذر اهدا شده، شستشوی رسمی صورت را آغاز می‌کند. سپس او دندان‌های بودا را با یک برس بزرگ تمیز کرده و با تعدادی از حوله‌های جدید و خشک، یک بار دیگر صورت او را تمیز می‌کند. بعد از چند بار شستشو، در نهایت بودا با آب مقدس تمیز می‌شود. بعد از اتمام مراسم، حوله‌های استفاده شده را به اهداکنندگان برمی‌گردانند تا آن‌ها، این حوله‌ها را به عنوان شیء مقدس در خانه‌های خود نگهداری کنند. تمام مراحل این مراسم حدوداً یک ساعت به طول می‌انجامد. دعا و عبادت در مقابل اشیاء و مجسمه‌های بودا به معنی عبادت آن‌ها نیست، بلکه این‌ها تمثالی هستند تا یاد و خاطر بودا را همیشه در دل پیروان او زنده نگه دارد. در حقیقت آنها به مجسمه‌ی بودا احترام می‌گذارند تا خودشان از فضیلت سپاس و عبادت بهره‌مند شوند؛ چرا که مردم عادی که به آن سطح از ایمان نرسیده‌اند، به چنین مراسمی برای یادآوری بودا در زندگی‌شان نیاز دارند. 
آن‌ها همچنین در مراسمی دیگر برای گذشتگان خود که اعتقاد دارند در حیات دیگری به پا خواسته‌اند، هدیه به عنوان فضل و برکت اعطا می‌کنند. به این ترتیب مردگان با ثواب کار خیر زندگان شاد می‌شوند؛ چراکه پاگودا ساختاری شبیه مقبره نیز دارد.


 
مقاله- ریسمون-پاگودا-3.jpg
بازدید از پاگودا با تور نپال


معبد نایاتاپولا در وسط یک میدان یکی از معروف‌ترین پاگودای‌های کشور نپال بوده که در شهر بهکت‌پور واقع شده است؛ شهری که تا قرن پانزدهم پایتخت نپال بود. این بنا یک معبد پنج طبقه است که توسط یکی از پادشاهان نپالی در مدت 7ماه برای لاکشمی، الهه‌ی هندو، ساخته شد. این معبد با ارتفاع 30متر، بلندترین معبد در کشور نپال است که از فراز آن می‌توانید منظره‌ی زیبای اطراف را به راحتی ببینید. این بنای نفیس از چوب و سنگ ساخته شده و حکاکی‌های باشکوهی روی آن به چشم می‌خورد. این معبد هر روز هفته و در تمام ساعات روز باز است که با تور نپال ریسمون می‌توانید فرصت بازدید از آن را داشته باشید؛ اما بازدیدکنندگان باید در هنگام فستیوال‌ها یا جشن‌های مقدس، از امکان بازدید عموم اطمینان حاصل کنند.

 
 


0 دیدگاه

16 شهریور 1398

تیم نویسندگان ریسمون

درباره نویسنده
ریسمون با تیمی قوی، محتوای جذاب و به روز تولید میکند

دیدگاه شما