همه چیز در مورد سوغاتی های شهر بوشهر

سوغاتی های شهر بوشهر

سوغات یک شهر نمایانگر فرهنگ آن شهر است. صنایع دستی ای مانند گلیم و گبه محبوب ترین سوغات بوشهر است. قلاب کاری ، نمد ، ماهیگیری ، تونیره ، دالچه ، سفال و سرامیک از دیگر صنایع دستی این شهر هستند. ماهی های جنوبی ، خرما ، مسقطی ، ارده ، حلوا راشی ، حلوا سنگک سوغات دلپذیر بوشهر هستند که می توانید آنها را از بازارهای شهر به ویژه بازار قدیمی بوشهر بخرید.

 به دلیل نخلستان‌های فراوانی که در مجاورت استان بوشهر وجود دارد خرما جزو اصلی‌ترین سوغاتی‌های این استان محسوب می شود ، خیلی از روستاییان بوشهر از طریق فروش صنایع‌دستی که خودشان درست کرده اند زندگی خود را سپزی می کنند به همین علت این استان صنایع‌دستی زیادی دارد نیست. با ریسمون همراه باشید.


مقاله-ریسمون_بوشهر-min.jpg

خرمای بوشهر

سابقه کشت خرما در استان بوشهر به دوره هخامنشیان برمی‌گردد، تولید و فروش خرما به‌عنوان یکی از اصلی ترین مشاغل امروز استان بوشهر محسوب می شود. از خرمای استان بوشهر محصولات زیادی به دست می‌آید به عنوان مثال شهد خرما، شیره خرما، لواشک خرما ، سرکه خرما، پنیر نخل و بسیاری از محصولات دیگر که می توان به آن ها اشاره کرد. خرما و فرآورده‌های حاصل از آن فقط محصول درخت‌های خرما نمی باشد، از درخت‌های خرما محصولات صنایع‌دستی مثل زنبیل ،حصیر و کلاه نیز تهیه می‌شود.


مقاله-ریسمون_بوشهر۱-min.jpg

پنیر نخل

پنیر نخل ماده‌ ی سفیدرنگ و تردی است که در اصل قسمت میانی درخت خرما می باشد. پنیر خرما خیلی خوشمزه و شیرین است و علاوه بر استان بوشهر در هرمزگان و جهرم نیز تولید می‌شود، در بوشهر به این محصول «غاپ» نیز می‌گویند.

این سوغاتی خوشمزه و سرشار از خاصیت بسیار گران‌ قیمت است! این سوغاتی خوشمزه غنی از مواد معدنی، قند، آهن و ویتامین است.

ارده بوشهر

ارده یکی از محصولات خوشمزه کنجد است که به‌عنوان یک غذای پرانرژی در کنار شیره انگور یا شیره خرما استفاده می‌شود. ارده از کنجد به دست می آید و روغن آن منبع سرشاری از آنتی‌اکسیدان، ویتامین و چربی اشباع‌شده می باشد. این فرآورده ی گرم، بدن شما را مقاوم در برابر هوای سرد خواهد کرد..

خارک

مردم بوشهر به خرمایی که نارس است خارک می‌گویند، خارک یکی از خوشمزه ترین خوراکی‌های جنوب کشور است.

حلوای راشی(حلوای ارده)

حلوای راشی جزو شیرینی‌های سنتی استان بوشهر است که پیشنهاد می کنم این محصول خوشمزه را از دست ندهید.

حلوا سنگک

پخت انواع گوناگون حلوا در بسیاری از بخش های استان بوشهر متداول است و از معروف ترین آن ها حلوا سنگک می باشد.

حلوا پسکی

حلوا پسکی نیز نوعی از حلوا های محلی بوشهر است که در بعصی مناطق آن مثل برازجان مرسوم است

مسقطی

مسقطی تنها جزو سوغاتی های مشهور شیراز نمی باشد بلکه در اکثر شهرهای جنوبی کشور مسقطی  یک سوغاتی‌ بسیار محبوب است. مسقطی حدود دو قرن پیش از شهر مسقط که پایتخت عمان بود به سواحل خلیج همیشه ‌فارس رسید و به همین علت است که نامش را مسقطی گذاشتند

دالچه

این محصول از پوست حیوانات به شکل مخروطی ساخته شده است و دارای سه پایه چوبی است که برای خنک نگه داشتن آب استفاده می شود. این محصول در برازجان بسیار محبوب است.

گبه

گبه نوعی فرش است که جزو برجسته ترین صنایع دستی بوشهر محسوب می شود. بافندگی گبه تقریباً در کلیه روستاها و شهرهای استان بوشهر رواج دارد. طراحی مشترک در میان گبه های این منطقه ، سنتی است که طی هزاران سال ساخته شده است. نقوش گبه در واقع الگوهای هندسی ، نقاشی های پرنده ، حیوان و گل ، الگوهای راه راه می باشد.

گاهی اوقات طراحی مرکز آن مانند هر طراحی سنتی به مربع یا پیزلی تقسیم می شود. گبه بوشهر عمدتا 200 سانتی متر طول و 100 سانتی متر عرض دارد. برای هر فرش ، دو بافنده 6 ساعت در روز به مدت یک ماه کار می کنند. گبه معمولاً توسط پشم رنگی بافته می شود.

قالی

قالی بافی با پشم خالص در روستاهای بوشهر مانند شول و ده کوهنه ، تنگ ارم و همچنین روستاهای اطراف پشتکوه رواج دارد.


مقاله-ریسمون_بوشهر۵-min.jpg

سفال

به دلیل اهمیت آب در این منطقه ، ساخت وسایلی که آب را خنک نگه می دارد از زمان های بسیار قدیم محبوب بوده است. این اثر هنری بیشتر در بندر کنگان در کنار اهرم و برازجان مشهور است.

پیشنهاد می  کنم برای آشنایی بیشتر با فرهنگ و آداب و رسوم این استان در یک تور ایرانگردی ریسمون شرکت کنید.


0 دیدگاه

20 آذر 1398

تیم نویسندگان ریسمون

درباره نویسنده
ریسمون با تیمی قوی، محتوای جذاب و به روز تولید میکند

دیدگاه شما