همه چیز در مورد سوغاتی های استان خراسان رضوی

سوغاتی های استان خراسان رضوی

کمتر کسی است که سوغاتی های استان خراسان رضوی را که نشناسد. استان خراسان رضوی یکی از استان های زیبای شمال شرق ایران است. از نظر بزرگی آن را چهارمین استان بزرگ کشور می دانند. اینجا جایی است که بسیاری جاهای دیدنی از جمله مذهبی، تاریخی؛ طبیعی و فرهنگی را در خود جای داده است. در کنار این ها، غذاها و سوغاتی های استان خراسان رضوی بسیار عالی و مشهور هستند. سفر به خراسان رضوی بدن خرید سوغاتی ناقص خواهد بود، پس با ریسمون همراه باشید تا شما را بهترین سوغاتی های استان خراسان رضوی آشنا کنیم. 

انگشترسازی و فیروزه تراشی

یکی از ارزشمندترین هدیه هایی که می توانید در سفر خود به استان خراسان رضوی، بخرید انگشتر و فیروزه است. بر طبق سنت، زائران امام رضا انگشتر را برای سوغات به نزدیکان خود می داده اند. برای همین می توان آن را از سوغاتی های استان خراسان رضوی دانست که ارزش معنوی زیادی دارد. این هدیه در خود هنر طراحی، گوهرشناسی، میناکاری، فلزکاری، مرصع کاری و هنر بسیار ارزشمند قلم زنی را دارند. برای خرید این هدیه ی ارزشمند می توانید به بازار رضای مشهد بروید. جالب است بدانید که خراسان رضوی مقام اول در هنر فیروزه تراشی را دارد. تعداد 300 کارگاه فعال در خراسان رضوی وجود دارند. سالانه 40 تن سنگ فیروزه در خراسان رضوی تولید می شود. از میان این مقدار 15 تا 20 درصد به صورت نگین تراش می خورد. بازار فیروزه در میان سوغاتی های استان خراسان رضوی مشهور است و سطح رونق آن در کل کشور بالاست. 


مقاله-ریسمون-سوغاتی-خراسان-رضوی-2.jpg

محصولات چرمی

این را می دانستید که مشهد از روزگاران گذشته یکی از تولیدکنندگان چرم در کشور بوده است. محصولات چرمی مشهد از سوغاتی های استان خراسان رضوی هستند که کیفیت بسیار بالایی دارند. تعدادی از مشهورترین برندهای چرم نیز در این استان قرار دارند. 

فرش و گلیم

از سوغاتی های استان خراسان رضوی که قدمت زیادی را در این استان طی کرده است، فرش و گلیم می باشد. از جمله طرح های رایج در فرش مشهد می توان به طرح های افشان لچک و ترنج، طرح های اصیل هراتی؛ طرح لچک و ترنج سعدی و غیره اشاره کرد. اگر به قالی های بافته شده در مشهد دقت کنید میبینید که عمده رنگ های به کار رفته، قرمز سیر، عنابی، کرم، انواع سبز، آبی، سرمه ای و قهوه ای هستند. 

 

ظروف سنگی

دیگ های سنگی که در استان خراسان رضوی به آن «هرکاره» می گویند از مهم ترین سوغاتی های استان خراسان رضوی به حساب می آیند. شاید نام سنگ کمی شما را مردد کند. اما این نوع سنگ نرم و در عین حال مقاوم است. مقاومت بسیار بالایی نیز در برابر آتش دارد. برای همین غذایی که در آن طبخ و آماده می شود بسیار دلچسب و خوشمزه است. البته هرکاره تراشی یکی از هنرهای سنتی استان خراسان می باشد. این ظروف را می توانید به عنوان سوغاتی های استان خراسان رضوی خریداری کنید. 

سجاده، جانماز، مهر و تسبیح

بخش زیادی از مسافران استان خراسان رضوی را زائران تشکیل می دهند. سجاده ها و جانمازهای بسیار زیبا و متبرکی را می توانید از مشهد خریداری کنید. 

عطر

جالب است بدانید عطر مشهد به عنوانی یکی از سوغاتی های استان خراسان رضوی معرفی شده است. در داخل حرم تعداد زیادی مغازه ی عطر فروشی را خواهید یافت. انواع عطرها با رایحه های مختلف گل سنجد، کبری، گل مریم، نرگس، بهارنارنج، زعفران و غیره را می توانید در اینجا خریداری کنید. 

چاروق

چاروق را در گذشته به عنوان پاپوش استفاده می کرده اند. چاروق از صنایع دستی استان خراسان رضوی به حساب می آید که سوغاتی مشهور نیز می باشد. مقاله-ریسمون-سوغاتی-خراسان-رضوی-3.jpg

زعفران

شاید شما نیز خراسان رضوی را با زعفران های آن بشناسید. زعفران از گران ترین و ارزشمندترین محصولات کشاورزی ایران است که به همین دلیل نام آن را طلای سرخ نامیده اند. زعفران در شهرهای زاوه، تربت حیدریه، تایباد، گناباد و بجستان و چند شهر دیگر کشت می شود. میدانستید که در میان سوغاتی های استان خراسان رضوی، زعفران اصلی ترین آنها به حساب می آید. بهترین زعفران های دنیا را در این سفر به این استان پیدا خواهید کرد. فقط در هنگام خرید باید بسیار مواظب کیفیت آن باشید. 


مقاله-ریسمون-سوغاتی-خراسان-رضوی-4.jpg

دیگر سوغاتی های استان خراسان رضوی

در میان دیگر سوغاتی های استان خراسان رضوی می توان به زرشک، نقل و نبات، ادویه هفت قلم و انواع خشکبار اشاره کرد. در سفر خود به این استان محل ممکن است بدون سوغاتی بیرون بیایید. در تورهای ریسمون تمام اطلاعات لازم و ضروری برای خرید به شما داده خواهد شد. 


0 دیدگاه

08 دی 1398

تیم نویسندگان ریسمون

درباره نویسنده
ریسمون با تیمی قوی، محتوای جذاب و به روز تولید میکند

دیدگاه شما