نگاهی اجمالی بر آداب و رسوم مردم استان قزوین

آشنایی به جنبه های مختلف آداب و رسوم مردم قزوین

جشن فندق

در بعضی از روستاهای منطقه ی الموت استان قزوین که محصول فندق کشت می شود، جشنی را  در فصل تابستان در اواسط ماه مرداد برگزار می کنند. دخترانی که نامزد دارند از هسته ی فندق برای همسر خود گردنبند درست می کنند که گلوانه نام دارد، وقتی که فصل زمستان رسید به عنوان هدیه گلوانه را به نامزد خود می دهند. در این جشن شخصی، شعری را می خواند و بقیه آن را تکرار میکنند و مشغول فندق چینی می شوند.

چمچه خاتون

یکی دیگر از رسم های مردم استان قزوین، طلب باران است. در مراسم چمچه خاتون درون یک کاسه ای آب می ریزند و به پشت بام می روند و با چمچه ای آب را با مقدار کم با دفعات زیاد تا وقتی که آب قدح تمام شود به سمت آسمان می پاشند. چمچه  خاتون یکی از رسم های طلب باران در استان قزوین می باشد.

جشن انار

در بخش طارم استان قزوین که باغ های انار و زیتون زیادی وجود دارد، جشنی در بین مردم طارم به نام جشن انار وجود دارد. این جشن هنگام برداشت انار از باغ ها برگزار می شود، وقتی که انار ها را از شاخه های درختان می چینند سازهایی مانند دهل و سرنا و یا دایره می نوازند و قبل از این رسم و جشن کسی نباید به سراغ چیدن انار ها برود.


مقاله-ریسمون-قزوین_6-min.jpg

چوب جنگی و کشتی پهلو به پهلو

از دیگر آداب و رسوم مردمان استان قزوین کشتی پهلو به پهلو می باشد که در مراسمات و عروسی ها انجام می شود، در مراسم سنتی کشتی پهلو به پهلو که از قدیمی ترین انواع کشتی ها به شمار می آید، این گونه است که دو شخص به پشت یکدیگر میخوابند وپاهایشان رابه هم گره  میزنند و هرکسی که زودتر پای را زودتر از زمین بلند کرد از نیروی و زور بیشتری برخوردار است. یکی دیگر از آئین های سنتی مردم اطراف قزوین در روز عروسی، مراسم چوب چنگ است. این مراسم به این گونه است که  در حین رقصیدن چوبی را به دست می گیرند و به حالت نمایشی با هم مبارزه می کنند.

جشن زغال اخته

یکی دیگر از جشن های محصولات،جشن زغال اخته است. جشن زغال اخته در روستای هیر در منطقه ی الموت استان قزوین برگزار می شود. در این جشن هنگام برداشت زغال اخته جشنی را برپا می کنند و مشغول بازی های سنتی می شوند و آواز های محلی را حین برداشت محصول می خوانند، گردشگران زیادی سالانه به  استان قزوین می آیند تا درجشن زغال اخته شرکت کنند.

پنجاه بدر

پنجاه بدر یکی از آداب و رسوم کهن و با قدمتی در استان قزوین به حساب می آید، مردم استان قزوین پنجاهمین روز از فصل بهار را به دامان طبیعت می روند و مشغول طلب باران می شوند. اگر تا این  روز باران آمده باشد مشغول شکر گزاری می شوند ولی اگر تا آن روز بارانی نیامده باشد طلب باران می کنند. این مراسم ریشه در زمان قبل  از ظهور اسلام دارد، در زمان های قدیم پیشینیان در معبد آناهیتا گرد هم می آمدند و طلب باران  می کردند. این آئین و سنت بعد از ظهور اسلام نیز برپا ماند ولی دچار تغییر شکل شد و به سبک دیگری انجام شد، این مراسم ریشه دراین موضوع دارد که استان قزوین به خاطر اینکه آب و هوای خشکی دارد و کم آب بوده است مردم استان قزوین در پنجاهمین روز از بهار طلب باران می کردند.


مقاله-ریسمون-قزوین_3-min.jpg

سمنو پزان

سنت و آئین سمنو پزان درنزدیکی فصل بهاربرگزار می شود. در این مراسم سمنو توسط تعدادی از خانم ها تهیه می شود. هنگام سبز کردن گندم؛ به موضوعی معتقد هستند و آن هم این  است که در مرحله سبز کردن گندم نباید افراد ناپاک نباید در آن مکان باشند چون سمنو تلخ می شود ویا سر می رود و به قولی خراب می شود. مراسم سمنو پزان ریشه در اعتقادات مذهبی دارد و به همین دلیل در طی انجام این آئین دعا و نیایش انجام می دهند و درپایان این مراسم به کسانی که در این مراسم همراه بودند سمنو داده می شود و به همسایگان و کسبه محل هم به عنوان نذری مقداری سمنو می دهند، کسی که بانی و صاحب مراسم سمنو پزان بوده برای تبرک  سفره ی هفت سین خود، مقداری از هفت سین را نگه داری می کند.

این مراسم های زیبا در استان قزوین میتواند برای گردشگران جذاب باشد و ریسمون سعی کرده با فراهم کردن تور ایرانگردی گردش در قزوین، دیدن این مراسم ها را برای علاقه مندان میسر کند. شما نیز میتوانید با مراجعه به تور ریسمون به این سفر جذاب و مفرح و شاد قدم بگذارید و لذت ببرید. تور ریسمون با داشتن اطلاعات زیاد از آداب و رسوم شهرهای ایران سفر جذابی را برای شما تدارک دیده است پس به تور ریسمون حتما سر بزنید.


0 دیدگاه

25 آذر 1398

تیم نویسندگان ریسمون

درباره نویسنده
ریسمون با تیمی قوی، محتوای جذاب و به روز تولید میکند

دیدگاه شما