نکاتی جالب در مورد آداب و رسوم مردم سیستان و بلوچستان

مروری بر آداب و رسوم مردم سیستان و بلوچستان

استان سیستان و بلوچستان همانند هر استان دیگری دارای فرهنگ و آداب رسومی خاص است که هویت مردم آن منطقه را شکل می دهد. این استان به عنوان یکی از وسیع ترین استان های ایران شناخته می شود و همسایگی آن با همسایه های شرقی ایران موجب شده تا آداب و رسومی ویژه و متفاوت با سایر مناطق بر زندگی مردم استان سیستان و بلوچستان حاکم گردد. فرهنگ و رسم و رسومات در این استان دارای قدمتی طولانی است و آن چه که در این خصوص اهمیت بالایی دارد این است که مردم استان سیستان و بلوچستان بسیار پایبند به آداب و رسوم پیشینیان خود بوده و مراسم های مختلفی در قالب رویداد های فرهنگی و بومی و اسلامی در این استان برگزار می گردد. یکی از رسوم جالبی که نزد مردم استان سیستان و بلوچستان دیده می شود این است که در رویداد های مختلف مانند جشن ها و مراسم گوناگون شتر سواری می کنند. در این استان بازی های محلی نظیر هلاری و کودی وجود دارد که اگر چه بازی هایی ساده و محلی هستند اما تجربه آن ها می توانند بسیار لذت بخش باشد. اغلب بازی های محلی و سنتی در تمام مناطق به صورت گروهی بوده و فرصتی برای در کنار هم بودن کودکان و حتی بزرگسالان به شمار می آید. با ریسمون همراه باشید.

برگزاری اعیاد مذهبی در استان سیستان و بلوچستان

یکی از مهم ترین رسومی که نزد مردم استان سیستان و بلوچستان بسیار محترم شمرده می شود برگزاری اعیاد مذهبی می باشد. اعیادی نظیر عید قربان در این استان دارای اهمیت بالایی است. در این اعیاد مردم رسم دارند که لباس های نو تهیه کرده و بر تن کنند. محلی به نام عیدگاه در هر منطقه وجود دارد که مردم در آن جمع شده و در عید قربان شتری را در عیدگاه قربانی می کنند. سنت خوبی که در این منطقه رواج دارد این است که گوشت قربانی تنها بین افراد نیازمند توزیع می گردد. نکته جالب در خصوص برگزاری عید قربان در استان سیستان و بلوچستان­ این است که تا سه روز حال و هوای عید بر زندگی مردم حاکم است.


مقاله-ریسمون_آداب-سیستان2-min.jpg

برگزاری مراسم ملی و محلی در استان سیستان و بلوچستان

مردم استان سیستان و بلوچستان برای اعیاد ملی و محلی نیز اعتبار فراوانی قائل هستند. به عنوان مثال برگزاری مراسم عید نوروز در این استان بسیار پر هیجان است و در آن همه افراد به شکلی واقعی کدورت های موجود را کنار گذاشته و جشن نوروز را به جشن آشتی و صلح بدل می نمایند.

علاوه بر عید نوروز یکی از مراسم های جذابی که نزد مردم استان سیستان و بلوچستان دارای اهمیت بالایی است برگزاری مراسم شب یلدا یا همان شب چله است. این مراسم همه ساله در آخرین روز پاییز و در انتظار سال نو برگزار می شود.


مقاله-ریسمون_آداب-سیستان-min.jpg

پوشش مردم در استان سیستان و بلوچستان

پوشش مردم استان سیستان و بلوچستان می توان نشان دهنده آداب و رسوم و فرهنگ مردم در این استان باشد. معمولا مردان در این استان از دستار و سرپوش استفاده می کنند و پیراهن های مردانه بلند یکی دیگر از بخش های اصلی لباس مردان است. مردان سیستانی معمولا بر روی لباس خود از جلیقه استفاده می کنند. کفش مردان چپلی نام دارد که از لاستیک های فرسوده تهیه می شود. نوع دیگری از پاپوش نیز برای مردان وجود دارد که تارقی نام داشته و از چرم گاو تهیه می شود.

زنان در استان سیستان و بلوچستان معمولا از لباس های بلند و گشاد استفاده می کنند. معمولا لباس زنان در این استان به سوزن دوزی های سنتی مزین می شود. زنان استان سیستان و بلوچستان برای حضور در مراسم و رویداد های فرهنگی و سنتی از لباس های زیبا تری استفاده می کنند. دامن های پر چین و بلند که رنگ های متنوع و زیبایی دارد از جمله این لباس ها به شمار می آید. زنان برای پاپوش از انواع پاپوش های پلاستیکی استفاده می نمایند.

سفر به استان سیستان و بلوچستان با تور های ریسمون می تواند به گونه ای برنامه ریزی شود که مسافران در زمان انجام مراسم مذهبی و محلی در این محل حضور داشته باشند. ریسمون خدمات فراوانی را در قالب تور سیستان و بلوچستان­ در اختیار مسافران قرار می دهد که می توانند بر اساس برنامه ریزی ها و بودجه بندی های خود آن را انتخاب نمایند.


مقاله-ریسمون_آداب-سیستان1-min.jpg


8 دیدگاه

28 آذر 1398

تیم نویسندگان ریسمون

درباره نویسنده
ریسمون با تیمی قوی، محتوای جذاب و به روز تولید میکند

دیدگاه شما

 • نا شناس
  2 سال قبل
  خوب
 • نا شناس
  2 سال قبل
  ممنون
 • امید کیخا
  2 سال قبل
  خیلی خوب من خودم در سیستان وبلوچستان زندگی میکنم وخیلی خوب توضیح داده شده
 • نا شناس
  2 سال قبل
  جالب بود
 • دیانا
  2 سال قبل
  عالی بود همه چی توی اون درمورد استان سیستان و بلوچستان بود خیلی خوب
 • یاس
  1 سال قبل
  من برای یک تحقیق درسی میخواستم و بنظرم مطلب خوب و مفیدی بود
 • نا شناس
  1 سال قبل
  بد نبود اما خیلی در هم برهم بود
 • ملکه فرزانه
  1 سال قبل
  عالییی بود 🍒🍓