موزه جواهرات ملی تهران گنجینه ارزشمند ایران

موزه جواهرات یکی از جاذبه‌های تهران

موزه جواهرات ملی ایران را می توان از جاذبه های اصلی شهر تهران محسوب کرد که در تهرانگردی نباید از قلم انداخت.

این موزه که متعلق به بانک مرکزی ایران است شامل قسمتهای مختلفی می باشد که گنجینه های قیمتی متعلق به ایران را که طی سالها جمع آوری شده در خود جای داده است. این گنجینه عظیم شامل تاج ها، زیور آلات، شمعدان، آینه، درپوش غذا، گل سینه، عصا، قلیان ها و ده ها نمونه خیره کننده و قیمتی دیگر است. 
پادشاهان دوره صفویه علاقه عجیبی به جمع آوری زیورآلات و جواهرات قیمتی داشتند اما پیش از آن هیچ کدام از پادشاهان ایرانی اقدامی برای جمع آوری و نگهداری از جواهرات و سنگهای زینتی نکرده بودند. دوران صفویه آغاز جمع آوری و حفظ این گنجینه های ارزشمند بود. پادشاهان این دوره سفیرانی را به کشورهای مجاور میفرستادند تا اقدام به خرید این جواهرات و باز گرداندن آنها به کشور کنند.

مقاله-ریسمون-موزه-جواهرات-تهران-1.jpg

جواهرات ارزشمند موزه
یکی از قسمتهای بسیار دیدنی موزه که هر بیننده ای را جذب میکند شامل قسمتی از جواهراتی است که نادرشاه افشار پس از لشکرکشی به هند توانست به ایران بازگرداند. نکته قابل توجه این است که پادشاه هند پس از لشکرکشی نادرشاه هدایا و جواهرات زیادی را به وی اهدا کرده بود که وی بخشی از آن را به عنوان غنایم به لشکریان خود بخشیده بود.از جمله جواهرات ارشمندی که بسیار مورد توجه بازدیدکنندگان قرار میگیرد می‌توان به الماس دریای نور، تاج فرح پهلوی، کره جواهرنشان، تخت طاووس، تاج کیانی و تخت نادری اشاره کرد.
الماس دریای نور
 الماس دیدنی "الماس دریای نور" از بزرگترین الماس های جهان است و دارای رنگی منحصر به فرد به رنگ گلبهی است. این الماس ارزشمند را نادرشاه افشار از هند به ایران آورده بود. زوج این الماس خیره کننده که کوه نور نام دارد و به رنگ سفید است و پس از مرگ نادرشاه به هند بازگردانده شد و پس از آن به بریتانیا برده شد. الماس قیمتی کوه نور اکنون بر روی تاج ملکه انگلستان قرار دارد و الماس دریای نور در موزه جواهرات ملی ایران نگهداری میشود.
تاج شهبانو فرح پهلوی
تا پیش از دوره محمدرضا پهلوی در هیچ کدام از دوره ها تاجگذاری زنان مرسوم نبود اما محمدرضا پهلوی طی سیاست اعطای آزادی به زنان در سال ۱۳۴۶ طی حرکتی نمادین دستور داد تاج فرح پهلوی توسط دو جواهرسازفرانسوی ساخته شود و این تاجگذاری انجام شود.
در ساخت این تاج قیمتی از الماس، برلیان، یاقوت و مروارید لعل استفاده شده بود. بدنه تاج در کشور فرانسه ساخته شد اما جواهرسازان فرانسوی برای نصب این جواهرات بر روی تاج شهبانو فرح پهلوی به ایران آمدند.
کره جواهرنشان
کره جواهر نشان که از جواهرات شگفت انگیز موزه ملی ایران است، به دستورناصرالدین شاه قاجار ساخته شد این کره دیدنی از 34 کیلو طلای خالص ساخته شده و با جواهراتی مانند الماس، زمرد، یاقوت سرخ، نگین های کبود و نگین های لعل پوشیده شده است. این شاهکار منحصر به فرد از ۵۱۶۶۶  قطعه جواهر پوشیده شده است.
 تخت طاووس
به فرمان فتحعلی شاه قاجار در سال ۱۲۱۶ هجری قمری تختی باشکوه و مجلل ساخته شد که به دلیل وجود نقش خورشید بر روی آن، تا سالها آن را تخت خورشید می نامیدند. سالها بعد با ازدواج فتحعلی شاه با همسر جدیدش به نام طاووس به دستور وی نام این تخت به "تخت طاووس" تغییر یافت.
این تخت بی نظیر و تماشایی همان تختی است که سالها بعد ناصرالدین شاه قاجار دستور به مرمت آن داد و با تخت جواهر نشانی که نادر شاه افشار از هند با خود آورده بود تفاوت داشت.

مقاله-ریسمون-موزه-جواهرات-تهران-2.jpg

تاج کیانی
تاجی مملو از گوهرهای قیمتی و خیره کننده که مربوط به دوره قاجار در ایران است. این تاج پوشیده از مروارید،  زمرد،  یاقوت و لعل،  اثری ماندگار و خیره کننده متشکل از رنگ قرمز، سبز و سفید،  سه رنگ پرچم ایران را به وجود آورده است.
قصه های موزه ها
هر کدام از این این اشیا و زیورآلات قیمتی و زیبا نمادی هستند که بی شک از تمام آن بی خبریم و هزاران قصه در دل خود جای داده اند از قصه های تلخ و شیرین گرفته تا عاشقی ها و لشکرکشی ها.

مقاله-ریسمون-موزه-جواهرات-تهران-3.jpg

موزه جواهرات ملی کجاست؟
موزه جواهرات ملی ایران در خیابان فردوسی تهران روبروی سفارت ترکیه واقع شده است. اگر تا به حال از این موزه دیدن نکرده اید و یا از قصه های شنیدنی آن بی خبرید توصیه میکنیم این فرصت را از دست ندهید و با به دست آوردن اطلاعات بیشتر در رابطه با تاریخ کهن ایران بیشتر با پیشینیان خود آشنا شوید. اگر به کمک نیاز دارید ریسمون در کنار شماست. فقط کافیست از ما بخواهید تا در کنار شما از این موزه دیدنی بازدید کنیم.
 


0 دیدگاه

30 شهریور 1398

الهام نوری

درباره نویسنده
طبیعت گرد، نویسنده در حوزه جهانگردی

دیدگاه شما