معرفی کامل سوغاتی های آذربایجان غربی

آذربایجان غربی و سوغاتی‌هایش

بهترین سوغاتی های استان آذربایجان غربی را می شناسید؟ سفر به هر کدام از استان های ایران جذابیت و آموختنی های خاص خود را خواهد داشت. هر کدام از این استان ها دارای ویژگی های خاصی هستند و  جاذبه‌ها، نکات فرهنگی، غذاها و آداب و رسوم  منحصر به فرد خود را دارند. تفاوت های فرهنگی مختلف باعث می شود سوغاتی های هر کدام از این استان ها نیز متفاوت باشد.  سوغاتی های برخی از استان ها محدود به صنایع دستی می شود و برخی دیگر بیشتر مواد خوردنی و خوراکی هستند. با این حال، سوغاتی هر استان و هر چیزی هم که باشد می تواند یادآور خاطرات  شما از آن سفر و روزهایی باشد که در آن استان و مقصد گردشگری سپری کرده بودید. در این پست از وبلاگ ریسمون این فصل داریم معروف ترین و بهترین سوغاتی های استان آذربایجان غربی را شما معرفی کنیم. با ما همراه باشید.

حلوای هویج

 حلوای هویج را میتوان خاص ترین و شاید هم محبوب ترین سوغاتی استان آذربایجان غربی و مرکز آن یعنی شهر ارومیه دانست.برای تهیه کردن این حلوا از شیره انگور، هویج رنده شده، هل  و مغز گردو استفاده می شود. یکی از عناصر جدا نشدنی سفره های شب یلدا  در میان مردم ارومیه است.  فرقی نمی کند که طرفدار هویج باشید یا خیر، چرا که طعم حلوای هویج به هرحال شما را شگفت زده خواهد کرد و قطعاً طرفدار آن خواهد شد. بنابراین، این توصیه می کنیم تا مقداری از این حلوا را برای دوستان و آشنایان خود به عنوان سوغاتی تحلیل کنید.


مقاله-ریسمون-سوغات-آذربایجان-غربی-1.jpg

حلوای گردو

 اگر قرار باشد یکی دیگر از سوغاتی های استان آذربایجان غربی ایران رقیب حلوای هویج بدانیم،  این سوغاتی چیزی نخواهد بود به جز حلوای گردو. بسیاری از اهالی شهر ارومیه و همچنین گردشگران بر این باور هستند که حلوای  گردو لذیذترین خوراکی در تمام آذربایجان غربی و شهر ارومیه است. همانطور که از نام این نوع  حلوا نیز می توان حدس زد، برای تهیه کردن آن از گردو استفاده می شود. علاوه بر گردو، این شیره انگور نیز نقش بسیار  برجسته در  پخت و تولید این حلوا دارد. حلوای گردویی شهر ارومیه به قدری محبوب و پرتقاضا است است که بسیاری از کارگاه ها این نوع حلوا را در مقیاس بزرگ تولید کرده و آن را به سایر استان‌های کشور توزیع می کنند.


مقاله-ریسمون-سوغات-آذربایجان-غربی-3.jpg

نان های سنتی

 تا سالیان نه چندان دور، پخت انواع نان سنتی  در تمام شهرها و استان های ایران رواج داشته است. است در آن زمان نانوایی ها وجود نداشتند تا نان را به صورت انبوه نحوه پخت کنند و به فروش برساند. بنابراین هر خانوار مسئول تهیه کردن و پخت نان مورد نیاز خود بوده است. همین امر باعث شده این بود که طیف مختلفی از نان‌های سنتی را در هر کدام از شهرها و استانها شاهد باشیم. استان آذربایجان غربی نیز از این قاعده مستثنا نبوده و نان های مختلفی مانند نان تنور چره، یخاچره، ارده، جزلد چره و  تاواچره  در این استان مرسوم بوده اند. امروزه  برخی از از سوغاتی فروشی ها، کارگاه ها و یا مردم بومی همچنان این نوع نان ها  را پخت می کنند، ولی استفاده روزانه و ثابت از آنها در میان مردم این استان دیگر رواج ندارد و تنها به عنوان سوغاتی و یا برای جنبه های تفننی مورد استفاده قرار می گیرند.

لوزانک

در میان سایر سوغاتی های آذربایجان غربی، می توان به لوزانک اشاره کرد. لوزانک یکی از شیرینی های خاص محلی در ارومیه است. این شیرینی در میان مردم محلی ارومیه به عنوان باستخ  نیز شناخته می شود. برای  تهیه کردن باستخ از  مواد مختلفی مانند شیره انگور، نشاسته، گلاب و آب  استفاده می شود. باستخ  ارومیه از لحاظ ظاهری شباهت بسیار زیادی به مسقطی دارد.

نقل ارومیه

 یکی دیگر از محبوب ترین و مشهورترین سوغاتی های استان آذربایجان غربی و همچنین شهر ارومیه نقل است. نقل های شهر ارومیه از دیرباز معروف بوده و به عنوان سوغاتی این شهر مورد استفاده قرار می گرفتند. فرایند تولید کردن نوع چندان پیچیده نیست. ابتدا شکر را با استفاده از حرارت ذوب می کنند، اسانس ها و افزودنی های مورد نظر به آنها اضافه می شود و سپس  مغز های مختلف مانند مغز گردو، مغز پسته، بادام زمینی و …  به آنها اضافه می شود.نقل را می توان یک جایگزین بسیار مناسب برای مصرف قند دانست. برای مثال، بسیاری از افراد عادت کرده‌اند تا چای را همراه با نقل میل کنند. این نقل ها نه تنها شیرین هستند، تند بلکه دارای طعم های مختلفی مانند طعم وانیل، میوه های مختلف، زعفران، بیدمشک، گل محمدی  و یا دارچین هستند.


مقاله-ریسمون-سوغات-آذربایجان-غربی-2.jpg

انواع عرقیجات

شرایط آب و هوایی در استان آذربایجان غربی و شهرستان ارومیه باعث شده است  که این منطقه تبدیل به مرکزی برای پرورش و کاشت گیاهان دارویی شود. همین امر سبب شده تا بازار عرقیجات  نیز در این منطقه بسیار داغ باشد و بازار آن ها به عنوان سوغاتی های آذربایجان غربی بسیار داغ باشد. استفاده از این عرقیات گیاهی  بسیار مفید است چرا که خواص درمانی بسیار زیادی دارند. در  میان انواع مختلف این عرقیات می توان به عرق بیدمشک، عرق بهارنارنج،  بابونه، پونه، ترخون، گلاب، بومادران، برگ بید، برگ گردو، پیچک، خاکشیر، شاتره، شوید، نسترن، کاهو، هندوانه کوهی، شنبلیله، هفت گیاه،  کلپوره، کیالک، کاکوتی، کاسنی، کرفس، مرزه، یونجه و گل‌گاوزبان اشاره کرد.

سوجوق

طرفداران انواع‌ شیرینی مطمئناً  دست خالی از استان آذربایجان غربی خارج  نخواهند شد. انواع مختلفی از شیرینی های سنتی خوشمزه در این استان تهیه می شود که  بیشتر آنها به عنوان سوغاتی نیز مورد استفاده قرار می گیرند.  شیرینی سوجوق یکی دیگر از همین موارد است که امروزه در بسیاری از  استان های دیگر ایران نیز تولید و عرضه می شوند. ظاهر زیبای  این نوع شیرینی باعث شده است تا بسیاری از افراد آن را برای پذیرایی از مهمانان نوروزی خود استفاده کنند. تهیه  کردن سوجوق چندان دشوار نیست. این شیرینی با استفاده از نشاسته و گلاب تهیه می شود و وسط آن را توسط مغز گردو پر می کنند و در نهایت روی آن را با استفاده از از پودر نارگیل تزیین می کند. جالب است بدانید سوجوق به عنوان یکی از سوغاتی های شهر تبریز نیز شناخته می شود.مقاله-ریسمون-سوغات-آذربایجان-غربی-5.jpg

فرش

 یکی از خاص ترین و با ارزش ترین سوغاتی های استان آذربایجان غربی، فرش است. فرش های بافته شده در این استان شاید به اندازه فرش‌تبریز شهرت پیدا نکرده باشند، ولی از نظر رنگ، طرح و یا کیفیت قابل رقابت با فرش تبریز و همچنین فرش کرمان هستند. همان طور که می دانیم، کشور ایران یکی از قطب‌های صادرات انواع فرش دستبافت در دنیا است.  بافت فرش به عنوان یکی از هنر های مردم بسیاری از شهرها و روستاهای استان آذربایجان غربی شناخته می شود. فرش های دستبافت این استان قیمت بسیار بالایی دارند و امکان تهیه آن ها به عنوان سوغاتی برای تمام دوستان و آشنایان مقدور نیست،  ولی توصیه می‌کنیم اگر امکانش را دارید، یک فرش دستباف برای خودتان تهیه کنید تا سالیان سال  بتوانید از تماشای آن در منزل خود لذت ببرید. اب ریسمون همراه شوید و این فرش‌های زیبا را ببینید.


مقاله-ریسمون-سوغات-آذربایجان-غربی-4.jpg

صنایع چوبی

 انواع محصولات مختلف چوبی مانند مجسمه ها و قاب های چوبی را نیز می توانید به عنوان سوغاتی استان آذربایجان غربی تهیه کنید. یکی از هنرهای رایج در این منطقه، پیکر تراشی است که سابقه‌ای بسیار  دیرینه نیز دارد.  در پیکر تراشی تکه های بزرگ چوب را تراش میدهند و با استفاده از این تراش ها  طرح ها و نقوش مختلفی روی چوب ایجاد می کند. پیکر تراشی را می توان هنری شبیه به منبت کاری دانست. به صورت کلی، انواع محصولات صنایع چوبی در این استان با استفاده از تکنیک‌های مختلفی مانند پیکرتراشی، منبت، معرق و ظریف تراشی تولید می شوند که خرید آنها می تواند یاد و خاطره سفر به آذربایجان غربی را برای سال های طولانی در خاطر شما نگاه دارد.

با تورهای جذاب ریسمون به آذربایجان غربی همراه شوید تا تک‌تک سوغات این استان را امتحان کنید.


2 دیدگاه

29 مهر 1398

صدرا شریفی

درباره نویسنده
عاشق سفر، بلاگر

دیدگاه شما

  • حجت صفری
    2 سال قبل
    مرسی که خیلی وقت گذاشتین خیلی خوب شد جایی که نرفتیم بریم
  • ❤ ارومیه قلب آذربایجان ❤ به دیار آذربایجان ، اورمیه شهر والیبالی و والیبال خیز خطه آذربایجان خوش اومدید. آذربایجان دیارنا ، گوزل اورمیه شهرینه چوخ خوش گلیبسیز. ما آذربایجانی ها بخصوص اورمیه ای ها به ترکی ( اورمولوها) خونگرمو مهمان نوازیم. یاشاسین ایران 💕 یاشاسین آذربایجان 💕 یاشاسین اورمیه 💕 💕💕 عشقیم اورمیه 💕💕 یاشاسین