معرفی شهرهای مهم استان سمنان

شهرهای استان سمنان

شهرهای مهم استان سمنان به دلیل نزدیکی استان سمنان با پایتخت و دارا بودن راه های ارتباطی مناسب جاده ای و راه‌آهن از جایگاه ویژه ای در بین شهرهای ایران برخوردار هستند. استان سمنان ازنظر وسعت جغرافیایی هفتمین استان بزرگ ایران است. استان سمنان به دلیل نزدیکی با پایتخت از مناطق استراتژیک کشور بوده و دارای شهرهای مهمی می باشد. بر اساس آخرین سرشماری، استان سمنان دارای 8 شهرستان و 20 شهر است. سمنان، شاهرود، گرمسار و دامغان از شهرهای مهم استان سمنان می باشند. شهرهای استان سمنان به دلیل دارا بودن معادن مختلف، فعال بودن صنعت کشاورزی و دام پروری، موقعیت جغرافیایی و وجود صنایع مختلف دارای اهمیت ویژه ای می باشند. در سفر به استان سمنان می توانید از همه شهرهای مهم استان سمنان به سادگی دیدن نمایید.

شهرهای مهم استان سمنان کدام است:

شهرهای استان سمنان عبارت‌اند از سمنان، شاهرود، دامغان، مهدی شهر، سرخه، بسطام، مجن، میامی، گرمسار، ایوانکی، شهمیرزاد، آرادان، کلاته خیج، درجزین، دیباج، کلاته، رودیان، امیریه، بیارجمند و کهن‌آباد. هرکدام از این شهرها دارای اهمیت خاصی در استان سمنان می باشند. سمنان، شاهرود، دامغان، گرمسار، ایوانکی ازجمله شهرهای مهم استان سمنان محسوب می گردند.

 

شهر سمنان مرکز استان و از شهرهای مهم استان سمنان:

شهر سمنان یکی از شهرهای مهم و مرکز استان سمنان است. این شهر به دلیل مرکز استان بودن و نزدیکی با پایتخت مهم ترین شهر استان سمنان محسوب می گردد. در شمال سمنان کوه های البرز و در جنوب آن دشت کویر قرار دارد. در سفر از تهران به خراسان حتماً از شهر سمنان عبور خواهید کرد. سمنان ازنظر جمعیت دومین شهر پرجمعیت استان سمنان است. دارای آب و هوای خشک و بیابانی می باشد. زبان مردم سمنان، سمنانی و فارسی است. سمنان از قدیم به هفت محله تقسیم شده است که مهم ترین آن‌ها عبارت‌اند از اسفنجان، لتیبار، شاه جو، ناسار، زاوقان و کوش مغان. سمنان دارای جاذبه های تاریخی فراوانی است که می تواند مقصد سفر گردشگران باشد. از مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از: مسجد جامع سمنان، مسجد امام سمنان، حمام پنه، بازار سنتی سمنان، کاروان سرای شاه عباسی و دروازه ارگ. شهر سمنان به دلیل داشتن معادن گچ، نمک و سیلیس از شهرهای مهم استان سمنان محسوب می گردد. یکی از پایگاه های فضایی کشور که پرتاب ماهواره های مختلف ازجمله ماهواره امید در آنجا صورت پذیرفته است در جاده نظامی سمنان قرار دارد که سبب گردیده این شهر، از شهرهای مهم استان سمنان گردد. سفال و پلاس و نمد از صنایع دستی سمنان است که در سفر به سمنان می توانید به عنوان سوغات تهیه نمایید. هتل بین المللی گوته مال از مکان های خوب برای استقرار مسافران است.

 

شاهرود پرجمعیت‌تر شهر استان سمنان:

شاهرود یکی دیگر از شهرهای مهم استان سمنان و مرکز شهرستان شاهرود است. شاهرود پرجمعیت ترین شهر استان سمنان است و از قدیم به دلیل وجود پالایشگاه نفت دارای اهمیت استراتژیک بوده است. دارای آب وهوای معتدل می باشد. مردم شاهرود زبان فارسی را با لهجه شاهرودی صحبت می‌کنند. دانشگاه صنعتی شاهرود از مهم‌ترین دانشگاه های سطح کشور می باشد. رود بزرگ شاهرود از مرکز این شهر عبور می نماید. خانه یغمایی ها، بازار سنتی شاهرود و بازار انارکی ها ازجمله مکان های تاریخی است که در سفر به سمنان باید از آن‌ها بازدید داشت. به دلیل داشتن طبیعت فوق العاده مقصد سفر طبیعت دوستان در اکثر فصول سال می باشد. جنگل زیبای ابر شاهکار طبیعی شاهرود است. در سفر به شاهرود می توان انواع خشکبار، کشک محلی، آب نبات های محلی و نان های محلی خوشمزه را به عنوان سوغات تهیه نمود.

دامغان شهر باستانی و از شهرهای مهم استان سمنان:

دامغان قدیمی ترین شهر پارتی در ایران است. مردم دامغان زبان فارسی را با لهجه دامغانی صحبت می نمایند. مسجد تاریخانه قدیمی ترین مسجد ایران است که در این شهر قرار دارد. دامغان زمستان های سرد و تابستان های معتدل دارد و دارای بادهای شدید فصلی می باشد. چشمه علی است، تپه حصار و برج چهل‌دختران از جاهای دیدنی شهر دامغان است که می تواند مقصد سفر گردشگران باشد. پسته دامغان شهرت جهانی دارد و این شهر از اصلی ترین مراکز صادرات پسته ایران می باشد. با سفر به دامغان شما می توانید با خرید پارچه قلمکار معروف دامغان تحفه ای ماندگار تهیه نمایید.

ایوانکی

نزدیک ترین شهر استان سمنان به پایتخت می باشد. به دلیل وجود مراکز صنعتی مهم و معادن گچ آهک از شهرهای مهم استان سمنان محسوب می گردد.

گرمسار:

گرمسار به دلیل وجود رودخانه حبله رود دارای صنعت کشاورزی فعال به خصوص گندم کاری می باشد و به همین دلیل یکی دیگر از شهر های مهم استان سمنان محسوب می گردد.

برای آشنایی با شهرهای مهم استان سمنان با ما در تورهای ریسمون هم‌سفر شوید


0 دیدگاه

13 آذر 1398

تیم نویسندگان ریسمون

درباره نویسنده
ریسمون با تیمی قوی، محتوای جذاب و به روز تولید میکند

دیدگاه شما