معرفی شهرهای مهم استان خراسان شمالی

خراسان شمالی

مرکز استان خراسان شمالی  شهر زیبای بجنورد است که از جاذبه های طبیعی و گردشگری فراوانی برخوردار است. همچنین سایر شهرهای این استان نیز زیبایی های منحصر به فردی دارند که هر گردشگری را مجذوب خود می کنند. در این مقاله قصد داریم به معرفی چند شهر معروف استان خراسان شمالی بپردازیم. با ریسمون همراه باشید.

بجنورد، بزرگترین شهر استان خراسان شمالی

آب و هوای شهر بجنورد عموما نیمه معتدل با زمستانهایی سرد و تابستانهایی خنک می باشد. این شهر از نعمت بارش برف و باران فراوان برخوردار است و معمولا به دلیل کوهستانی بودن درجه حرارت پایینی دارد. بجنورد، بزرگترین شهر استان خراسان شمالی چندین رودخانه ی زیبا را در دل خود جای داده است که برخی از آن ها عبارتند از: رودخانه اترك، ارکان، فیروزه، شیرین دره، فرتوت، قره چای، سومبار، سملقان و دربند. بجنورد جنگلها و مراتع فراوانی دارد که به زیبایی هر چه بیشتر این شهر افزوده اند.

شهر جاجرم

جاجرم در جنوب غرب شهر بجنورد قرار گرفته است. مردمان این شهر از طوایف گوناگونی تشکیل یافته اند. بزرگان زیادی در وصف جاجرم سخن گفته اند و از زیبایی و منحصر به فرد بودن این شهر استان خراسان شمالی تعریف کرده اند. نقل است که هفتاد دهكده از توابع این شهر است. جاجرم یکی از شهرهای مشهور و تاریخی استان خراسان شمالی است و یکی از مراکز و پایگاههای مهم حکومتی و مذهبی ایران در طول قرون گذشته بوده است. جاجرم از اهمیت و قدمت فراوانی در تاریخ اسلام برخوردار است و همواره شهری جذاب برای باستان شناسان و گردشگران علاقه مند به تاریخ بوده است.

شهر شیروان

شیروان یکی از شهرهای مرتفع استان خراسان شمالی است كه در میان دو كوه آلا داغ و کپه داغ قرار گرفته است. شیروان آب و هوای نسبتا سردی در زمستان دارد و تابستان های آن عموما گرم و معتدل می شوند. اگر بخواهیم از پوشش گیاهی شیروان بگوییم، معروف ترین درختان این شهر عبارتند از: سرو کوهی، انجیر، بادام، گردو و بلوط. از سایر گونه های گیاهی این شهر می توان به بابونه، گون درمنه کوهی، شقایق وحشی، علف گربه، بومادران، كاكوتی و... اشاره کرد. شهر شیروان از جریان چند رودخانه زیبا بهره مند می شود که مهمترین آنها رود اترك است كه از بخش جنوبی شهر در گذر است. رودخانه های زوارم، زوارم، هنامه و قوشخانه از سایر رودهای این شهر می باشند. شیروان انواع گونه های جانوری و خزندگان و پرندگان متعددی نیز دارد. در دل کوههای شیروان معادن مس، گچ، سنگ آهک و شن و ماسه وجود دارد. مورخان بر این باورند که ممکن است اقوام مهاجر نام شیروان را از مناطق غرب ایران به این ناحیه آورده باشند. عنوان شیروان برای این شهر استان خراسان شمالی از دوران صفویه پیدا شده و قبل از آن در این حوالی شهر دوین وجود داشته است. آثار به جا مانده ی گورهای زرتشتی هنوز هم در روستاهای دوین، گلیان، زیارت منصوران و هنامه موجود است و بسیاری از آثار و بناهای تاریخی دیگر این شهر را به مكانی تاثیر گذار در تاریخ ایران باستان تبدیل کرده است. این شهر جاذبه های طبیعی و گردشگری فراوانی را در دل کوه ها، رودها و چشمه های خود دارد که هر گردشگری را به خود مجذوب می کند.مقاله-شهرهای-خراسان-شمالی-2.jpg

شهر اسفراین

شهر اسفراین یکی از پرجاذبه ترین شهرهای استان خراسان شمالی است. ساریگل یکی از معروف ترین پارک‌های ملی ایران واقع در شهر اسفراین است. در گذشته پارک ساریگل منطقه‌ ی حفاظت‌ شده ای به نام جهان‌ شاه بوده است که پس از سال ۸۱ نام آن به ساریگل تغییر کرد. شهر باستانی بلقیس، با قدمتی تقریبا چهار‌هزار ساله آیینه ی تمام نمای تاریخ استان خراسان شمالی است که در نزدیکی شهر اسفراین قرار گرفته است. این شهر کهن از دیرباز از تمدن شهری برخوردار بود و منطقه ای مسکونی محسوب می شد که به دلیل جنگ‌های پی در پی اقوام و قبایل از بین رفت. خرابه‌های باقی مانده از شهر کهن بلقیس شامل خندق، ارگ و مقبره شیخ آذری می باشد و مشهورترین بنای به جا مانده ی آن نارین قلعه است که در سال ۱۳۸۰ در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسید. منطقه گردشگری میلانو ناحیه ای ییلاقی است که در شهر اسفراین واقع می باشد و از ترکیب چند روستا مانند حسن آباد، سرچشمه، اردغان، بیدواز، پرکانلو و سارکانلو تشکیل یافته است. وجود باغ‌های میوه ی رنگارنگ، بر زیبایی این منطقه افزوده است. کوه‌های شاه‌ جهان، چشمه‌های روان، غار سنجد چشمه، غار انوشیروان، همه و همه از دیگر جاذبه‌های گردشگری این منطقه از استان خراسان شمالی‌ به شمار می آیند. برای دیدن زیبایی شهرهای کهن و خاص استان خراسان شمالی توصیه می کنیم حتما با تورهای ریسمون به این استان شرکت نمایید.


0 دیدگاه

01 دی 1398

تیم نویسندگان ریسمون

درباره نویسنده
ریسمون با تیمی قوی، محتوای جذاب و به روز تولید میکند

دیدگاه شما