معرفی سوغاتی های استان سمنان

در سفر به سمنان سوغاتی چه بخریم؟

سوغاتی های استان سمنان به دلیل وسعت جغرافیایی  و تنوع اقلیمی و فرهنگی استان سمنان بسیار متنوع و زیاد می باشد. با سفر به استان سمنان و گذر از شهرها و روستاهای آن با انواع محصولات و سوغاتی های این استان آشنا می شوید. تحفه هایی که برخی از آن ها شهرت جهانی دارد و برخی دیگر، شاید حتی نام آن ها نیز برایتان آشنا نباشد. بدون شک از هر شهری عبور نمایید می توانید تحفه و سوغاتی به یادگار از سفر با خود به همراه ببرید. با ریسمون همراه باشید.

تنوع سوغاتی های استان سمنان

سوغاتی های استان سمنان بسیار متنوع می باشد. از خوراکی های خوشمزه و نان های محلی گرفته تا میوه و سبزیجات و خشکبار، از گلیم و جاجیم و پارچه قلمکار و قالیچه تا سفال و منبت. لبنیات هم از معروف سوغاتی های استان سمنان است. درهرصورت بسته به اینکه به کدام شهر استان سمنان سفر می نمایید با مجموعه ای از سوغاتی های متنوع روبرو هستید که هرکدام می تواند یادگاری خوبی از سفر به استان سمنان باشد.

سوغاتی های استان سمنان در طبقه بندی های مختلف

سوغاتی های استان سمنان شامل انواع فراورده های دامی، انواع فراورده های کشاورزی، خشکبار، نان و شیرینی و صنایع دستی می باشد. در هرکدام از این دسته بندی ها بیشمار انتخاب برای سوغاتی سفر وجود دارد.

لبنیات و فراورده های دام پروی خوشمزه ترین سوغاتی های استان سمنان:

در استان سمنان به دلیل وجود مراتع بکر و دشت های وسیع در برخی نقاط، صنعت دام پروری از صنایع مهم استان محسوب می گردد. همچنین شهر مهدی شهر (سنگسر) که ایل عشایر سنگسر به آن منطقه تعلق دارند، در استان سمنان قرار دارد. عشایر سنگسر دارای بهترین و منحصرترین محصولات دامی و لبنیاتی در کشورمی باشند.

آروشه منحصربه‌فردترین سوغاتی استان سمنان:

این محصول که منحصراً به استان سمنان تعلق دارد، از محصولات لبنی ایل سنگسر می باشد. این محصول کاملا طبیعی، یک نوع پنیر سرخ شده است که با روش خاص تهیه می گردد و دارای ماندگاری بالایی است. آروشه دارای طعمی بی نظیر بوده و علاوه بر آن دارای خاصیت دارویی و درمانی نیز می باشد. در سفر به استان سمنان این سوغاتی خوشمزه را تهیه نمایید.

چکو یا لور چکو:

یکی دیگر از سوغاتی های استان سمنان چکو است. این لبنیات خوشمزه حاصل تبخیر آب پنیر بوده و حالت کاراملی و شکلاتی دارد.

ماست خشک، تفره، ماست گوسفندی و انواع مختلف کشک از دیگر سوغاتی های استان سمنان است.


مقاله-ریسمون-سوغاتی-سمنان.jpg

محصولات کشاورزی بهترین سوغاتی های استان سمنان:

با سفر به استان سمنان شما می توانید از محصولات کشاورزی متنوع این استان به عنوان سوغات سفر تهیه نمایید. پسته دامغان که شهرتی جهانی دارد از بهترین سوغاتی های استان سمنان است. گردوی شهمیرزاد نیز از دیگر سوغاتی های استان سمنان است که از مرغوب ترین نوع گردو در کشور می باشد. انار، انجیر، خربزه، زردآلو، انگور و آلو شهمیرزادی از دیگر محصولات کشاورزی این استان می باشد.

انواع نان، شیرینی و آجیل و خشکبار:

کماج، شیرمال، نان چای، انواع آب نبات های شاهرود، نان پیازی، حلوای سیاه، بقسمات، گولاچ، کشمش و انواع خشکبار نیز سایر سوغاتی های استان سمنان است که می توانید تهیه نمایید.


مقاله-ریسمون-سوغاتی-سمنان_2.jpg

صنایع دستی ماندگارترین سوغاتی های استان سمنان:

صنایع دستی استان سمنان نیز در بین سایر استان ها حرفی برای گفتن دارد. در سفر به استان سمنان و برای تهیه سوغاتی های استان سمنان شما حق انتخاب زیادی دارید. ظروف چینی سنگسر، چاقوی سمنان، محصولات سفالی دامغان، پارچ‌های سوزن دوزی سنگسر، چادرشب های دست بافت و پلاس های سنگسر، همگی نمونه هایی از سوغاتی های استان سمنان می باشد.

قالی،گلیم و جاجیم:

بافت گلیم  و جاجیم از زمان های دور در روستای سمنان رواج داشته است. جاجیم فرشی است پارچه مانند که بافتی خشن دارد که از قدیم تاکنون در زندگی روستایی و عشایری مردم استان سمنان کاربردهای گوناگونی دارد.

قالی سنگسر یکی دیگر از نفیس ترین سوغاتی های استان سمنان می باشد.

پارچه قلمکار:

با سفر به دامغان شما می توانید با خرید پارچه قلمکار معروف دامغان تحفه ای ماندگار تهیه نمایید.

پارچه های دست بافت کلاته خیج:

در سفر به شهر کلاته خیج شاهرود شما می توانید انواع پارچه های سنتی دست بافت و ازجمله ماهوت را به عنوان سوغات استان سمنان تهیه نمایید

برای آشنایی با سوغاتی های استان سمنان با ما در تورهای ایرانگردی ریسمون هم‌سفر شوید.

 


0 دیدگاه

17 آذر 1398

تیم نویسندگان ریسمون

درباره نویسنده
ریسمون با تیمی قوی، محتوای جذاب و به روز تولید میکند

دیدگاه شما