معرفی سوغاتی های استان خراسان شمالی

سوغات خراسان

استان خراسان شمالی همه ساله گردشگران و مسافران زیادی را به خود جذب می کند. این استان سوغاتی های متنوع و رنگارنگی دارد که بسیار مورد توجه و استقبال گردشگران قرار می گیرند. در ادامه با ریسمون چند مورد از سوغاتی های این استان را خدمت شما همراهان گرامی معرفی می نماییم.

 آب نبات بجنوردی 

بجنورد، مركز استان خراسان شمالی سالهاست که با سوغاتی مخصوص خود، آب نبات كه به شكرپنیر هم معروف است شناخته می شود و كام گردشگران خود را شیرین می کند. این آبنبات از خمیر كش‌ داده شده شكر كه سبب سفید شدن رنگ آن می‌ گردد، تهیه می‌ کنند. 


مقاله-ریسمون-سوغاتی-خراسان-شمالی-1.jpg

آبنبات بجنوردی

گاها خمیر آبنبات را به مغز گردو، دارچین، هل، مغز پسته، پودر لیمو، كنجد و مواد دیگری آغشته می کنند و به بازار عرضه می کنند. این آبنبات های طعم دار در استان های مجاور استان خراسان شمالی، به خصوص در مشهد مشتریان زیادی دارد. 

قره قروت 

به دلیل وجود چراگاه‌ها و مراتع انبوه در استان خراسان شمالی دامداری در این استان رونق فراوانی یافته است و تولید قره قروت نیز که یكی از محصولات وابسته به دام است، افزایش یافته است.


مقاله-ریسمون-سوغاتی-خراسان-شمالی-2.jpg

قره قروت های استان خراسان شمالی

قره قروت یك محصول لبنی عمدتا سیاه رنگ و در برخی موارد قهوه‌ای و گاهی زرد یا سفید رنگ است كه مزه‌ای ملس و ترش دارد و از دوغ یا ماست تهیه می شود. قره قروت یكی از معروف ترین سوغات های استان خراسان شمالی به حساب می آید.

کشک معروف استان خراسان شمالی 

كشك، یکی دیگر از سوغاتی های محلی و سنتی استان خراسان شمالی است كه از جوشاندن ماست تهیه می شود، کشک كلسیم بسیار بالایی داشته و با طعم و مزه ای بی نظیر رضایت مصرف كنندگان و مشتریان هود را کسب کرده است. 

 دستبافته های سنتی و خوراکی های محلی

لباس های محلی، گلیم، قالی، پشتی، پوستین و قالیچه های مرغوب تركمنی، نمد، جاجیم، چاروق، انواع خشكبار، کشمش، آجیل، كلاه كركی جاجرمی، سیب های بهاری شیروان، حوله دستی اسفراین و زیورآلات مخصوص اسب های تركمن از دیگر سوغاتی های استان خراسان شمالی هستند.

كشمش بیدانه كه محصولی از باغات انگور مرغوب استان خراسان شمالی می باشد، سوغات شهرهای فاروج و شیروان است و انگور كلاهدار شیرین و قرمز رنگ كه حتی قابلیت ماندگاری تا عید نوروز در سردخانه را دارد سوغات خوشمزه و پرطرفدار شهرستان بجنورد می باشد. 

می توان گفت صنایع دستی استان خراسان شمالی بخشی از جاذبه های گردشگری این استان محسوب می شود که همه ساله مسافران و گردشگران زیادی را به خود جذب می کند. محصولات صنایع ‌دستی در این استان بنا به ‌ حضور قومیت‌های مختلف نظیر ترك، تركمن، کرد، فارس و تات از تنوع و گوناگونی بالایی برخوردار است. ریسمون با سفر به این استان شما را با زیبایی‌های این استان آشنا خواهد کرد.

نان قتلمه

نان قتلمه یکی دیگر از سوغاتی های استان خراسان شمالی، از نان های شیرینی است كه عمدتا در شیروان، بجنورد و قوچان پخته می شود و در واقع یكی از نان های سنتی و محلی این شهرها به شمار می آید. این نان را از ترکیب خمیر آرد سفید به همراه کره و زردچوبه تهیه می کنند. 


مقاله-ریسمون-سوغاتی-خراسان-شمالی-3.jpg

نان قتلمه خراسان شمالی

پس از اتمام مرحله ی پخت در برخی از شهرها بر روی آن شكر و دارچین می پاشند. عطر و طعم بی نظیر و فوق العاده ی این نان هر گردشگری را به خود جذب می کند.

گلیم های سنتی استان خراسان شمالی

گلیم از جمله قدیمی ترین زیراندازها محسوب می شود به طوری كه کارشناسان سابقه و قدمتی هفت هزار ساله برای آن تخمین زده اند.

الیاف به کار رفته در گلیم اکثرا طبیعی بوده و بیشتر به عنوان تزئین به كار برده می شود. طرح گلیم های تولیدی در استان خراسان شمالی از فرهنگ سنتی و منطقه جغرافیایی طبیعی این استان تاثیر می پذیرد. در اکثر روستاهای استان خراسان شمالی بافندگان به هنگام بافت گلیم دیگر از نقشه استفاده نمی کنند و از نقوش ذهنی خود كه تنوع بیشتری نیز دارند بهره می گیرند.

گلیم های تولیدی این استان بافت تک رو و دو رو دارند و به عنوان رومیزی، روفرشی، خورجین، جوال، پادری، زیرانداز، کناره، گلیم تزیینی همچون تابلو به کار برده می شوند. 

سفره كردی، نوعی گلیم بافته شده و رایج ترین و معروف ترین هنر عشایر كرد این استان می باشد كه مردمان محلی بر این باورند که این گلیم بازگوكننده داستان زندگی بافنده ی آن می باشد.

چنانچه تمایل دارید از نزدیک با انواع سوغاتی های استان خراسان شمالی آشنا شوید و از آن ها خریداری نمایید، توصیه می کنیم تورهای ریسمون به این استان زیبا و بی نظیر را از دست ندهید.


2 دیدگاه

16 مهر 1398

تیم نویسندگان ریسمون

درباره نویسنده
ریسمون با تیمی قوی، محتوای جذاب و به روز تولید میکند

دیدگاه شما