معرفی جاذبه های طبیعت گردی جاده فیروزکوه با ریسمون

جاذبه های طبیعت گردی جاده فیروزکوه

همه ی ما ایرانیان علاقه ی ویژه ای به شمال کشورمان داریم و تا فرصتی به دست می آوریم میزنیم به دل جاده های زیبا و خاطره انگیز شمال و از طبیعت گردی در مسیر و مقصد این خطه ی زیبا و سرسبز لذت می بریم. از بین تمامی جاده هایی که مقصدشان شمال است، می توان جاده فیروزکوه را بهترین و جذاب ترین مسیر برای رسیدن به شهرهای بخش شرقی استان های گلستان و مازندران نظیر قائم شهر دانست. جاده ی ۲۴۷ کیلومتری فیروزکوه مسیری است که علاوه بر اینکه مقصد و انتهای آن به دریای بیکران و زیبای خزر می رسد، در مسیر نیز همچون یک تابلوی نقاشی بسیار زیبا و شگفت انگیز سرشار از جنگل، کوه، آبشار و دره چشم و روح آدمی را می نوازد. با ریسمون با زیبایی‌های جاده فیروزکوه آشنا شویم.

 
مقاله-ریسمون-جاده-فیروزکوه-1.jpg
جاده فوق العاده زیبای فیروزکوه

این مسیر فوق العاده محبوب برای سفر و طبیعت گردی از رودهن آغاز می شود و در نهایت به قائم شهر و بسته به مقصدی که مد نظر دارید به شهر های ساری، بهشهر و بندر ترکمن می رسد. جاده فیروزکوه در مسیر خود مکان های گردشگری و طبیعت گردی فراوانی دارد که در ادامه ی این مطلب چند مورد از آن ها را خدمت شما سروران گرامی معرفی می کنیم و به شدت توصیه می کنیم که برای رسیدن به دریای مواج خزر و تماشای مناظر بهشتی در مسیر سفرتان، حتما این جاده ی فوق العاده را انتخاب کنید و دیدن جاذبه های طبیعت گردی و بی نهایت زیبای آن را از دست ندهید.
تنگه ی واشی، معروف ترین جاذبه ی طبیعت گردی فیروزکوه
اگر دلتان می خواهد در مکانی خنک و پر آب روز خود را بگذرانید و از تماشای قدرت پروردگار به وجد آیید، بدون تردید تنگه ی واشی بهترین انتخاب است. برای رسیدن به این تنگه، پس از تقریبا ۱۲۰ کیلومتر رانندگی در جاده فیروزکوه، به یک جاده ی فرعی در سمت چپ جاده کنار یک بیمارستان بپیچید و حدود ۱۳-۱۲ کیلومتر بعد به روستایی به نام جلیزجند خواهید رسید، ۵ کیلومتر آن طرف تر از روستا به پارکینگ های تنگه ی واشی می رسید. از این قسمت به بعد را باید پیاده بروید و در مسیرهایی از داخل آب خنک و زلال رودخانه نیز خواهید گذشت. این مکان آنقدر زیباست که اکثرا جاده فیروزکوه را با نام تنگه ی واشی می شناسند و بی شک یکی از زیباترین جاذبه های طبیعت گردی در شمال کشورمان است.مقاله-ریسمون-جاده-فیروزکوه-2.jpg 
تنگه واشی جاده فیروزکوه
 

غارهای موجود در مسیر جاده فیروزکوه
از سایر مکان های بکر و تماشایی و نمونه های طبیعت گردی معروف جاده فیروزکوه می توان به ۴ غار فوق العاده جذاب آن به نام های غار رودافشان، غار بورنیک، غار اسپهبد خورشید و غار زنگیان اشاره کرد. دقت داشته باشید که حتما باید به تجهیزات ایمنی و حرفه ای غارنوردی مجهز باشید و اینکه به هیچ عنوان نباید به بلورینه ها و رسوبات آهکی چند میلیون ساله ی دیواره های غارها دست بزنید. در ادامه ی مطلب هر یک از این غارها را به اختصار معرفی می کنیم.
غار رودافشان
در منطقه ای به نام سیدآباد که به فاصله ی تقریبا ۱۱۷ کیلومتری از تهران قرار دارد، جاده ای فرعی به چشم می خورد که تابلوی روستای رودافشان در ابتدای این جاده نصب شده است. در بخش انتهایی روستای رودافشان و در جوار روستای دلی چای، گودالی وجود دارد که با رسیدن به لبه ی گودال، دهانه ی غار مشهور رودافشان نمایان خواهد شد. این غار مرموز و خاص دارای سه تالار اصلی است که گزارش و تماشای تمام جاذبه های طبیعت گردی آن حدود ۴ تا ۵ ساعت طول خواهد کشید. برای دیدن این غار زیبا با تورهای ریسمون همراه شوید.


مقاله-ریسمون-جاده-فیروزکوه-3.jpg 
چشم انداز زیبای غار رود افشان
 

غار بورنیک
یک جاده ی فرعی که به روستای هرانده می رسد، جایگاه غار دوم و شگفت انگیز فیروزکوه یعنی غار بورنیک می باشد که در حدود ۲۳ کیلومتری شهر فیروزکوه واقع است. در قسمت انتهایی روستای هرانده و در کنار رودخانه ی نمرود، پس از حدود ۶ کیلومتر پیاده روی به حفره ای می رسید که غار بورنیک در دل آن جای گرفته است.
غار اسپهبد خورشید که از طریق جاده فرعی خطیرکوه می توان به آن رسید و غار زنگیان که یکی از معروف ترین غارهای طبیعی در ناحیه ی سوادکوه است، از جاذبه های طبیعت گردی و زیبای شمال کشورمان محسوب می شوند.

 
مقاله-ریسمون-جاده-فیروزکوه-4.jpg
دورنمایی از غار اسپهبد خورشید
 

آبشارها و سایر زیبایی های طبیعت گردی جاده فیروزکوه
طبیعت زیبا و بی نظیر جاده فیروزکوه را از خود فیروزکوه که سرشار از تاریخ و تمدنی چند هزار ساله و طبیعتی بکر و خاطره انگیز می باشد آغاز می کنیم. فیروزکوه را از سه طرف گردنه های مشهور و برف پوش کشورمان یعنی گردنه ی بشم از سمت سمنان، امین آباد از سمت تهران و گردنه ی گدوک از طرف مازندران احاطه کرده اند. اگر از جاده فیروزکوه سفر کردید توصیه می کنیم به هیچ عنوان آش دوغ های محلی منطقه ی گدوک را از دست ندهید. 

 

 
مقاله-ریسمون-جاده-فیروزکوه-5.jpg
گردنه گدوک فروزکوه، از جاذبه های طبیعت گردی این منطقه

اکثرا فیروزکوه را با تنگه ی واشی و بناهای تاریخی و حجاری های عصر قاجار می شناسند؛ اما جاده فیروزکوه علاوه بر موارد فوق جاذبه های طبیعت گردی فراوانی دارد که تماشای آن ها برای هر فردی لذت بخش و دل انگیز است. آبشارهای زیبای سله بن و دو قلو، آبشار و پل ورسک، قلعه فیروزکوه، جنگل های ارفع ده و چشمه ی پراو، دریاچه ی شورمست، آبشار ولیلا، آبشار گزو، برج لاجیم و پارک جنگلی جوارم همه و همه از زیبایی های بی نظیر جاده فیروزکوه هستند که یک طبیعت گردی خاطره انگیز و فراموش نشدنی را برای گردشگران خود رقم می زنند. دیدن آبشارهای زیبای این مسیر را با ریسمون از دست ندهید.

 


مقاله-ریسمون-جاده-فیروزکوه-6.jpg

آبشار زیبای گزو در جاده فیروزکوه

اگر بخواهیم زیبایی هر یک از این مکان ها را وصف کنیم باید صدها صفحه در مورد جاذبه های طبیعت گردی هر کدام بنویسیم. لذا توصیه می کنیم حتما در سفر به شمال این جاده را به عنوان مسیر راهتان برگزینید و زیبایی های شگفت انگیز و منحصر به فرد موجود در آن را به چشم خود ببینید و لذت ببرید.

برای همراهی با ریسمون از دیدار ازین جاده‌ی دیدنی به قسمت تورهای داخلی ریسمون در سایت مراجعه کنید.

 


0 دیدگاه

13 شهریور 1398

تیم نویسندگان ریسمون

درباره نویسنده
ریسمون با تیمی قوی، محتوای جذاب و به روز تولید میکند

دیدگاه شما