معرفی جاذبه های تاریخی استان خراسان شمالی

خراسان شمالی و دیدنی‌هاش

استان خراسان شمالی قدمتی دیرینه دارد و جاذبه های تاریخی و کهن فراوانی را در دل خود جای داده است. در این مقاله با ریسمون به معرفی چند مورد از بناها و جاذبه های تاریخی این استان می پردازیم.

ارگ تاریخی بلقیس

این مجموعه‌ ی کهن و باستانی امروزه به یکی از قطب‌های گردشگری استان خراسان شمالی تبدیل شده است، باستان شناسان بر این باورند که این ارگ تاریخی قریب به چهار هزار سال قدمت دارد و آثار و بقایای باقی مانده در شهر بلقیس به دوره صفویان نسبت داده می شوند، اما شواهد و کشفیات جدید تاریخی اثبات می کند که دیرینگی ارگ تاریخی بلقیس، واقع در شهرستان اسفراین حتی به قرن دوم اسلامی نیز می رسد.


مقاله-ریسمون-دیدنی-خراسان-شمالی-1.jpg

نمایی از ارگ تاریخی بلقیس در استان خراسان شمالی

قلعه جلال الدین گرمه

قلعه جلال الدین واقع در شهرستان گرمه، یکی از مشهورترین قلعه‌های نظامی استان خراسان شمالی به شمار می آید. قدمت این قلعه به قرون ششم تا هفتم هجری بازمیگردد. قلعه جلال الدین بر روی تپه‌ سنگی مرتفعی در حد فاصل بین شهرهای گرمه و جاجرم قرار قرار گرفته است. ساختمان این قلعه با مصالحی نظیر سنگ و ملات ساروج و آجر ساخته شده است. نقشه ای شش گوش دارد و شش برج مدور اطراف آن را احاطه کرده اند. قلعه جلال الدین از آثار برجسته دوران تاریخی پس از اسلام است و طرح گردشگری این بنا در دهه فجر سال ۱۳۹۲ به بهره برداری رسید.

معبد اسپاخو قدیمی ترین بنای دوره ساسانیان

معبد سنگی اسپاخو که هم به عنوان کلیسا شناخته می شود و هم به عنوان آتشکده، کهن ترین بنای تاریخی ثبت شده در دوره ساسانی در استان خراسان شمالی است. این معبد بر روی تپه‌ای نسبتا مرتفع در دامنه جنگل‌های سوزی برگ ارس و در بخش جنوبی روستای اسپاخو قرار گرفته است.


مقاله-ریسمون-دیدنی-خراسان-شمالی-2.jpg

معبد اسپاخو، قدیمی ترین بنای به جامانده از دوره ساسانی

جاذبه‌های گردشگری مانه و سملقان

مانه و سملقان از حیث تاریخی و گردشگری پیشینه سرشاری دارند و وجود بناهای تاریخی از دوره‌های قبل از تاریخ تا عصر معاصر در قسمت های مختلف این شهرستان نشان دهنده ی استقرار پیوسته ی بشر در این شهر بوده است؛ مانه و سملقان که در مسیر اصلی مشهد به شمال کشور واقع میباشد، دروازه غربی استان خراسان شمالی به شمار می آید؛ وجود کوه های آلاداغ و مکان های تفریحی ییلاقی نظیر شیرین دره، چشمه آب گرم مهمانک، درکش، شیرآباد و ارتفاعات بزداغی از جمله جاذبه‌های طبیعی این شهرستان می باشند.

آینه خانه مفخم، موزه اسناد و نسخه های خطی

عمارت مشهور به آینه خانه مفخم یکی از آثار تاریخی برجسته دوره قاجاریه در شهر بجنورد استان خراسان شمالی می باشد. بنای آینه خانه به همراه سایر آثار تاریخی از جمله کلاه فرنگی، عمارات مفخم، حوضخانه و سردر، در باغ بزرگی قرار داشته و همه با هم مجموعه دارالحکومه سردار مفخم را تشکل داده اند. این بنا همزمان با دوران حکومت ناصرالدین شاه قاجار و به دستور یارمحمدخان شادلو ملقب به سردار مفخم بجنورد ساخته شده است. این بنا به عنوان فضایی دیوانی و رسمی جهت برگزاری دیدارهای رسمی سردار مفخم با رجال سیاسی قاجار و همچنین برای انجام مجالس تشریفات نظامی و مشورتی در رابطه با مسائل سیاسی و اجتماعی روز دنیا با سران ایل شادلو و ... استفاده می شده است.

خانه تاریخی جاجرمی ها در استان خراسان شمالی

 خانه جاجرمی ها در شهر بجنورد واقع است. این خانه تاریخی در اواخر دوره قاجاریه و به استناد کتیبه موجود در سال ۱۳۲۵ هجری قمری و با دست های توانای استاد غلامرضا بنای در اوایل خیابان طالقانی، کوچه جاجرمی ها ساخته شده است. این اثر زیبا با پلان مربعی با حدود ۶۰۰ متر مربع مساحت، آیینه تمام نمای معماری ایرانی و سنتی در استان خراسان شمالی می باشد. درب چوبی این خانه و همه ی پنجره ها و نورگیرهای آن رو به حیاط خانه باز می شوند. در قسمت بالای دیوار ایوان شرقی یک کتیبه ای به خط نستعلیق وجود دارد که در آن گزیده ای از ترکیب بند مشهور محتشم کاشانی در وصف شهدای کربلا، همان ترکیب بند معروف باز این چه شورش است که در خلق عالم است، گچبری شده است.


مقاله-ریسمون-دیدنی-خراسان-شمالی-3.jpg

نمایی از خانه تاریخی جاجرمی ها

 

سنگ نگاره های نرگسلو

سنگ نگاره های نرگسلو با قدمتی کهن و دیرینه در روستای بدرانلو از توابع شهرستان بجنورد و در ۲۰۰ متری جنوب شرقی روستای نرگسلو علیا واقع گشته است. این سنگ نگاره ها از جمله جاذبه های تاریخی استان خراسان شمالی هستند که توجه هر گردشگر تاریخ دوستی را به خود جذب می کنند.

توصیه میکنیم جهت دیدن بناها و آثار تاریخی شگرف و بی نظیر استان خراسان شمالی با تورهای ریسمون همراه شوید.
 


0 دیدگاه

28 مهر 1398

تیم نویسندگان ریسمون

درباره نویسنده
ریسمون با تیمی قوی، محتوای جذاب و به روز تولید میکند

دیدگاه شما