معرفی بهترین جاذبه های طبیعت گردی در استان گلستان

استان گلستان و دیدنی‌هاش

قرارگیری دریای خزر و رشته کوه‌های البرز در خطه شمالی ایران باعث شده تا این منطقه از نظر آب و هوایی و همچنین محیط زیستی در مقایسه با سایر بخش‌های ایران بسیار متفاوت باشد. همین امر باعث شده تا طبیعت سه استان شمالی کشور یعنی گلستان، مازندران و گیلان جزو محبوب‌ترین ها در ایران شمرده شود. جاذبه‌های طبیعی زیادی در این سه استان قرار دارد که برخی از از دوستداران طبیعت گردی را از اقصا نقاط ایران به سمت خود می‌کشاند. پیش‌تر در در بخش وبلاگ گردشگری ریسمون به معرفی جاذبه‌های طبیعت گردی در استان گیلان (لینک به مرتبط مربوطه) و همچنین بهترین گزینه‌ها برای طبیعت گردی در استان مازندران (لینک به مطلب مربوطه) پرداخت بودیم، در این مقاله قصد داریم تا جاذبه‌های طبیعت گردی استان گلستان را به شما معرفی کنیم. پیش از شروع خوب است بدانیم که استان گلستان در مقایسه با دو استان مازندران و گیلان جاذبه‌های طبیعت گردی نسبتاً محدودتری دارند. بنابراین انتظار نداشته باشید که وقتی به استان گلستان سفر می‌کنید، همانند استان گیلان هر گوشه و کناری که را نگاه می‌کنید که کاملاً سرسبز، پر از جنگل‌های انبوه و یا چشمه‌های متعدد باشد. با ریسمون از دیدنی‌های استان گلستان بیشتر بدانید. 

آبشارهای شیر آباد

به صورت کلی آبشارهای نسبتاً متعددی در استان گلستان وجود دارد که برخی از آن‌ها فوق‌العاده دیدنی و تماشایی هستند. آبشارهای شیر آباد به مجموعه‌ای از ۳ آبشار مختلف گفته می‌شود که در اطراف شهرستان رامیان در استان گلستان قرار دارند. آبشارهای شیر آباد انتخابی مناسب برای تمام سلیقه‌ها در طبیعت گردی هستند، چراکه دسترسی به آبشار اول بسیار راحت و سریع است و تنها باکمی پیاده روی می‌توانید به آن برسید. برای دسترسی به آبشارهای دوم و سوم باید مسافت بیشتری را در عمق جنگل بپیماید و بنابراین معمولاً افراد حرفه‌ای تر مسیر خود را تا آبشار سوم ادامه می‌دهند. در مورد ارتفاع این آبشارها خوب بدانید که آبشار اول حدود ۲۵ متر، آبشار دوم ۱۲ متر و آبشار سوم حدود ۳۰ متر ارتفاع دارد.


مقاله-ریسمون-گلستان-1.jpg

آبشار لوه

آبشار لوه یکی دیگر از مجموعه آبشارهای دیدنی در استان گلستان است. در بخش قبل به معرفی آبشارهای شیرآباد پرداختیم که درواقع ۳ آبشار مستقل هستند که تقریباً در یک راستا، ولی با فاصله از یکدیگر قرار گرفتند. ولی داستان آبشار لوه متفاوت است، چراکه لوه در واقع ترکیبی از چند آبشار کوچک و بزرگ است که به‌صورت طبقاتی در کنار یکدیگر قرار گرفتند. هرکدام از این آبشارها ارتفاعی مختلف دارند، ولی ارتفاع کلی این مجموعه به حدود ۷۵ متر می‌رسد.

 نکته جالب در آبشار لوه این است که این آبشار در درون پارک ملی گلستان آن قرار دارد. بنابراین، با سفر به این منطقه شما فرصت طبیعت گردی در پارک ملی گلستان را نیز خواهید داشت. منطقه‌ای که به‌عنوان برجسته‌ترین جاذبه طبیعت گردی در استان گلستان شناخته می‌شود.

برای دسترسی به آبشار لوه راه سختی پیش روی شما نیست، چراکه بیشتر مسیر را می‌توانید با استفاده از خودرو و وسایل نقلیه طی کنید و تنها کافی است تا ۱۰ دقیقه پایانی مسیر را پیاده روی کنید.


مقاله-ریسمون-گلستان-3.jpg

آبشار کبودوال

همان‌طور که بیان شد، آبشارها نقش برجسته‌ای در میان جاذبه‌های طبیعت گردی در استان گلستان دارند. در میان تمام آبشارهای این استان، آبشار کبودوال را می‌توان زیباترین و البته معروف‌ترین دانست. این آبشار در اطراف شهرستان علی آباد کتول واقع شده است. جالب‌ترین نکته در مورد آبشار کبودوال این است که این آبشار تماماً خزه‌ای است و از این حیث یکی از خاص‌ترین و منحصربه‌فردترین آبشارهای ایران شناخته می‌شود. مسیر دسترسی به آبشار کبودوال اصلاً دشوار نیست و به‌راحتی به همراه با خانواده می‌توانید از این آبشار دیدن کنید. تقریباً تمام طول این مسیر جنگلی سنگ فرش شده است و همه چیز برای یک پیاده روی جذاب و به‌یادماندنی در دل جنگل برای شما آماده است. ولی با این حال در نظر داشته باشید که برای رسیدن به این آبشار باید حدود ۲ ساعت پیاده روی کنید که این امر شاید برای برخی از از افراد ممکن نباشد.


مقاله-ریسمون-گلستان-2.jpg

پارک جنگلی النگدره

پارک جنگلی النگدره در فاصله بسیارکمی از مرکز استان گلستان، یعنی گرگان قرار دارد. کمتر شهری از ایران را می‌توان پیدا کرد که دسترسی آن به یک پارک جنگلی انقدر سریع و انقدر نزدیک باشد. پارک جنگلی النگدره شاید با مرکز شهر گرگان تنها ۵ دقیقه فاصله داشته باشد. بنابراین، با چند دقیقه پیاده روی و یا رانندگی به سمت جنوب غربی شهر گرگان، می‌توانید از محیط شهری کاملاً فاصله گرفته و وارد جنگلی بکر و دیدنی شوید. گفته می‌شود که درختان پارک النگدره درواقع بازمانده‌هایی از جنگل باستانی هیرکانی (لینک بشه به مطلب مرتبط) هستند. تمام موارد باعث شده که پارک جنگلی النگدره را یکی از بهترین پارک‌های چهار فصل در کشور ایران بدانیم و بدون شک یکی از برترین جاذبه‌های طبیعت گردی در استان گلستان است.

یکی از برترین ویژگی‌های پارک جنگلی النگدره، ایجاد یک مسیر مخصوص پیاده روی در دل این جنگل است. این جاده که در طول چند سال گذشته افتتاح شده به عنوان «جاده سلامت» شناخته می‌شود و در واقع یک پیاده رو چوبی در میان محیط جنگلی است که به بازدیدکنندگان این امکان را می‌دهد تا به دور از شلوغی جاده‌های ماشین‌رو بتوانند در دل جنگل پیروی کنند و درعین‌حال پیاده روی آنها هیچ آسیبی به خاک جنگل و بافت گیاهی آن نرساند.

* در نظر داشته باشید که بازدید از این جاذبه طبیعت گردی استان گلستان اگرچه در تمام طول هفته ممکن است، ولی امکان تردد وسایل نقلیه در روزهای زوج (از ساعت ۶ صبح تا ۶ عصر) به داخل محیط این پارک جنگلی وجود ندارد تا طبیعت گردان قادر باشند بدون نگرانی از عبور ماشین‌ها، با ایمنی کامل و بدون سروصدا مزاحم به طبیعت گردی در داخل این پارک بپردازند.


مقاله-ریسمون-گلستان-4.jpg

منطقه محافظت شده جهان نما

منطقه محافظت شده جهان نما که به‌عنوان دهکده جهان نما نیز شناخته می‌شود، بعد از پارک ملی گلستان وسیع‌ترین منطقه حفاظت شده در استان گلستان است. دهکده جهان نما یکی از بهترین و دست نخورده ترین جاذبه‌های طبیعت گردی در استان گلستان است که برای تفریحات خانوادگی آخر هفته و کوه پیمایی بسیار مناسب شمرده می‌شود. منطقه حفاظت شده جهان نما 31747 هکتار وسعت دارد ارتفاع حداکثری متر از سطح دریا باعث شده تا به‌عنوان بام استان گلستان نیز شهرت پیدا کند. در مورد بکر و دست نخوردگی این جاذبه طبیعت گردی در استان گلستان، خوب است بدانید که گفته می‌شود اینجا تنها منطقه‌ای در کشور است که ببرها همچنان می‌توانند در آن به راحتی زندگی کنند.

اگر قصد تفریح در دهکده جهان نما را داشتید، خوب است در میان راه از میل تاریخی رادکان نیز دیدن کنید. ظاهر این میل شباهت زیادی با میل معروف شهر گنبد دارد ولی ارتفاع آن بسیار کمتر است. با این حال، تماشای این میل آجری خالی از لطف نخواهد بود.


مقاله-ریسمون-گلستان-6.jpg

جنگل ناهارخوران

کمی بیشتر در مورد پارک جنگلی النگدره صحبت کرده بودیم. جنگل ناهارخوران در فاصله چند کیلومتری پارک جنگلی النگدره قرار دارد و نهایتاً با پنج دقیقه رانندگی می‌توانید به این جنگل برسید. جنگل ناهارخوران گرگان به‌عنوان یکی از بخش‌های باقی مانده جنگل معروف و باستانی هیرکانی شناخته می‌شود، جنگلی که قدمت آن به عصر ژوراسیک و حدود ۴۰ میلیون سال پیش باز می‌گردد. جنگل ناهارخوران فاصله بسیار کمی با شهر گرگان دارد و شگفت زده خواهید شد که چطور تنها با چند دقیقه رانندگی از مرکز شهر می‌توانید به جنگلی بکر و انبوه و با آب و هوایی کاملاً متفاوت دسترسی پیدا کنید. هم راستای جاده جنگل ناهارخوران آن یک رودخانه جاری است که اگرچه امروز همانند قبل خروشان نیست، ولی حال و هوای خاصی به این منطقه می‌بخشد. تنها کافی است تا چند کیلومتر این جاده را در دل جنگل ادامه دهید تا به روستای زیارت برسید؛ روستایی که به‌عنوان یکی دیگر از جاذبه‌های طبیعت گردی در استان گلستان شناخته می‌شود. در صورت سفر به روستای زیارت، توصیه می‌کنیم که از آبشار این روستا نیز دیدن کنید. دسترسی به این آبشار چندان دشوار نیست و تنها کمی پیاده روی نیاز دارد.


مقاله-ریسمون-گلستان-5.jpg

 

با تورهای طبیعت گردی ریسمون می‌توانید زیبایی‌های استان گلستان را ببینید و اذت ببریدو برای دیدن تورهای ریسمون به بخش تورهای داخلی سایت مراجعه کنید یا با ما تماس بگیرید.


0 دیدگاه

30 مهر 1398

صدرا شریفی

درباره نویسنده
عاشق سفر، بلاگر

دیدگاه شما