معرفی برخی آداب و رسوم مردم کوبا

گوشه ای از فرهنگ مردم کوبا

کوبا از جمله کشور هایی است که تاریخ پر فراز و نشیبی را پشت سر گذاشته است. از استعمار تا انقلاب، بنابراین عوامل بسیاری بر آداب و رسوم مردم کوبا اثر گذاشته اند. هر چند تحلیل تمامی آداب و رسوم مردم کوبا در این مختصر نمی گنجد اما برخی از مهم ترین شاخصه های آداب و رسوم مردم کوبا در ادامه آمده است. با ریسمون همراه باشید.

آداب و رسوم مردم کوبا در دین و مذهب

مردم کوبا و سایر مناطق قاره آمریکا پیش از اینکه توسط فاتحان اروپایی تسخیر شوند دارای دین و مذهب مخصوصی بودند که امروزه اثر و گزارش زیادی از آنها باقی نماند است. مردم قاره آمریکا پس از کشف توسط اروپایی ها و به طبع سرازیر شدن مهاجران به قاره آمریکا، دارای اکثریت مسیحی هستند. کوبا نیز از این قاعده مستثنی نیست و دارای جمعیتی با  اکثریت مسیحی است. از آنجا که استعمارگران سابق کوبا یعنی اسپانیایی ها، مسیحی کاتولیک بودند امروزه نیز 60 درصد از مردم کوبا پیرو مسیحیت کاتولیک رومی هستند. هرچند به دلیل رنسانس و آشنایی مردم کوبا با پروتستانتیسم، در حدود 5 درصد مردم نیز پیرو مسیحیت پروتستان هستند. اما در کوبا به عنوان کشوری با حکومت کمونیستی که بی خدایی را ترویج می کند، امروزه در حدود 24 درصد مردم کوبا بی دین هستند که ناشی از حکومت و انقلاب کمونیستی است. همچنین به دلیل تجارت برده و آوردن آفریقایی ها به کوبا، امروزه در حدود 11 درصد مردم کوبا پیرو مذاهب آفریقایی و یا سایر مذاهب هستند. مذهب همواره تاثیر زیادی در آداب و رسوم مردم کوبا داشته است. با تمام این اوصاف، بهترین راه برای تماشا و یادگیری آداب و رسوم و فرهنگ مردم این کشور آن است که در یک تور کوبا شرکت کرده و مردم آن را از نزدیک تماشا کنید.

آداب و رسوم مردم کوبا در زبان

در عصر اکتشافات و عصر استعمار، اکثریت قاره آمریکا از مناطق غربی و جنوب شرقی ایالات متحده امروز گرفته تا آرژانتین در جنوبی ترین بخش قاره آمریکا به زیر سلطه دو امپراتوری قدرتمند یعنی امپراتوری اسپانیا و امپراتوری پرتغال درآمد. سلطه این دو امپراتوری بزرگ بر این سرزمین ها باعث شد فرهنگ و زبانشان نیز در این مناطق تفوق یابد. کم کم تمامی فرهنگ و زبان مردم و حکومت های محلی قاره آمریکا مانند اینکاها و مایا ها نابود شدند و زبان و فرهنگ لاتینی جایگزین آنها شد. با حکمیت پاپ و تقسیم قاره بین اسپانیا و پرتغال، مناطق اعظم این قاره به اسپانیا رسید و به طبع زبان اسپانیایی در آن مناطق رسمیت یافت. (برزیل نیز به پرتغال رسید و زبان پرتغالی در آن رسمیت یافت). بنابراین امروزه آداب و رسوم مردم کوبا نیز مانند سایر مناطق اسپانیایی زبان قاره آمریکا متاثر از اسپانیا است.


500pxdownload.com-66237069.jpg

آداب و رسوم مردم کوبا - رویدادهای فرهنگی تاریخی

کوبا سرزمینی با تاریخ پر فراز نشیب از جنگ ها و انقلاب هاست. بنابراین باید انتظار داشت با مناسبت های فراوانی روبرو شد. امروزه به دلیل سلطه حزب کمونیست بر این کشور، مردم کوبا به جشن گرفتن رویداد های مرتبط با انقلاب کوبا تشویق می شوند. یکی از مهم ترین رویداد های این انقلاب که هم اکنون نیز جشن گرفته می شود. حمله ناکام انقلابیون کوبایی به رهبری کاسترو به پادگان مونکادا در 26ژوئیه 1953 است. امروزه این روز که سرآغاز انقلاب کمونیستی کوبا محسوب می شود در کوبا جشن گرفته می شود. کارناوال هایی برگزار می شود و مردم به شادی و راهپیمایی می پردازند. فردای این روز یعنی 27ژوئیه نیز به نام روز انقلاب شناخته میشود. روز های 26و27 ژوئیه در کوبا تعطیل رسمی است. همانطور که گفته شد اغلب مناسبت ها و تعطیلات کوبا به انقلاب این کشور اختصاص دارد. یکی از مهم ترین این مناسبت ها، روز آزادی است. این روز که 1 ژانویه است مصادف است با فرار دیکتاتور کوبا و پیروزی انقلاب این کشور. این روز که با تعطیلی 1 ژانویه یعنی روز سال نو همزمان است تعطیل رسمی است.

آداب و رسوم مردم کوبا در رقص و موسیقی

رقص و موسیقی که از مهم ترین آداب و رسوم مردم کوبا است متاثر از اسپانیا است. یکی از رقص ها و آواز های سنتی این کشور، رقص و آواز فلامنکو است که نه تنها در کوبا که در بسیاری از مناطق اسپانیایی زبان نیز اجرا می شود. فلامنکو معمولا ترکیبی از موسیقی و رقص مردم اسپانیا با مور ها(اعراب مسلمان شمال آفریقا)، کولی ها و... است که به این شکل تکامل پیدا کرده است. ساز اصلی که در فلامنکو استفاده می شود، گیتار فلامنکو است. امروزه این سبک از رقص و موسیقی در بسیاری از مراسمات کوبا مرسوم است و در بسیاری مکان ها از جمله تئاتر ها و اپرا ها اجرا می شود. کوبایی ها مردمی مهمان نواز و خوش مشرب هستند معمولا رفتاری گرم و صمیمی با بقیه دارند. البته به دلیل قوانینی که در کوبا وجود دارد و اینکه دولت می خواهد کسی مزاحمتی برای گردشگران ایجاد نکند، مردم کمی با گردشگران صمیمی می شوند و رابطه بین مردم و گردشگران معمولا محدود به همان مسائل گردشگری می ماند. یکی از مهم ترین بخش های فرهنگ مردم کوبا، غذا های کوبایی است که میتوانید برای اطلاع از این غذا ها به مقاله غذا های کوبایی مراجعه کنید.

برای آشنایی بیشتر با آداب و رسوم مردم کوبا و فرهنگ این کشور و همچنین جاذبه های گردشگری آن می توانید با تور های ریسمون همراه شوید.


500pxdownload.com-143494181.jpg


0 دیدگاه

17 آذر 1398

تیم نویسندگان ریسمون

درباره نویسنده
ریسمون با تیمی قوی، محتوای جذاب و به روز تولید میکند

دیدگاه شما