مروری بر تاریخچه کشور کوبا

تاریخچه مختصری از کشور کوبا

کشف و استعمار کوبا

جزیره کوبا بزرگترین جزیره در تمام دریای کارئیب است، این جزیره که در جنوب ایالات متحده آمریکا و شرق مکزیک قرار گرفته یکی از نخستین مکان هایی بود که کریستف کلمب، کاشف نامدار، در 1492 و در جریان کشف قاره آمریکا به آنجا پا گذاشت و آن را کشف کرد. کلمب که برای دربار اسپانیا کار می کرد، این سرزمین جدید را به اسپانیا ملحق نمود و جزیره کوبا و جزایر اطراف آن از جمله جزیره بزرگی که امروزه بین دو کشور جمهوری دومینیکن و هائیتی تقسیم شده، به عنوان سرپلی برای گسترش امپراتوری استعماری نوپای اسپانیا مورد استفاده قرار گرفت. از همان اوایل استعمار این جزایر به دلیل برتری بی چون و چرا و همه جانبه فاتحان اروپایی، مردم این مناطق به بردگی گرفته شدند تا برای پیشرفت امپراتوری اسپانیا تلاش کنند. یکی از این کار ها کار در معادن و مزارع بود. کوبا به دلیل وجود آب و هوای مساعد و زمین حاصل خیز، محل مناسبی برای کشت انوع محصولات کشاورزی از جمله شکر،تنباکو و قهوه بود بنابراین تعداد کثیری از این مردم به کار در این مزارع گماشته شدند. کم کم به دلیل گسترش کار در، امپراتوری اسپانیا به تجارت برده و آوردن برده های سیاه پوست از آفریقا به کوبا دست زد. با ریسمون همراه باشید.


مقاله-ریسمون-کوبا-min.jpg

کوبا در استعمار، جنگ و پیشرفت

کوبا به دلیل موقعیت جغرافیایی مناسبی که داشت می توانست یک پایگاه دریایی بسیار مهم برای اسپانیا باشد و همینگونه نیز شد و بندر هاوانا، در دوران استعمار همواره پایگاهی مهم برای نیروی دریایی سلطنتی اسپانیا محسوب می شد. از طرفی تجارت شکر و قهوه و تنباکو و... باعث رونق این بندر شده بود. در عصر دزدان دریایی، اسپانیا همواره از هاوانا به عنوان پایگاهی بر ضد این دزدان استفاده می کرد. پیشرفت های کوبا در سایر دوران استعمار نیز ادامه پیدا کرد، ساخت دانشگاه هاوانا در سال 1728 گام مهمی برای توسعه این جزیره محسوب می شد. در دوران استعمار جنگ های مهمی بر سر کوبا و منطقه بین امپراتوری های قدرتمند آن زمان در گرفت که از جمله جنگ های مهم که تمامی منطقه کارائیب را درگیر خود کرد، جنگ "گوش جنکینز" بود که از سال 1739 تا 1748 به طول انجامید و تمامی منطقه کارائیب شاهد جنگ بین امپراتوری اسپانیا و امپراتوری بریتانیا بود. نقطه مهم این جنگ برای کوبا، نبرد هاوانا در 1748 بود که با وجود پیروزی تاکتیکی امپراتوری بریتانیا، اما به دلیل مقاومت سرسختانه، هاونا از تصرف در امان ماند. این جنگ با وجود نبرد های دامنه دار و گسترده، تقریبا بی نتیجه پایان یافت. جنگ ها همواره بر سر تسلط بر دریای کارائیب ادامه یافت، در سال 1756 بار دیگر جنگی بزرگ بین قدرت های اروپایی در گرفت که به جنگ هفت ساله مشهور شد، این جنگ نه تنها اروپا بلکه قاره آمریکا را نیز در بر گرفت. در نبرد های سال 1762 تا 1763 با یورش های سهمگین امپراتوری بریتانیا، بالاخره هاوانا و مناطق مهمی از کوبا به تصرف بریتانیا درآمد. با پایان جنگ در معاهده ای، اسپانیا به ازای پس گرفتن هاوانا، حاضر شد مناطق مهمی از جمله فلوریدا را به امپراتوری بریتانیا واگذار کند.


مقاله-ریسمون-کوبا_19-min.jpg

استقلال و انقلاب کوبا

با موج استقلال طلبی ملل تحت استعمار، کوبا نیز به این قائله پیوست. دولت اسپانیا ابتدا خواست با دادن امتیاز هایی از استقلال خواهی کوبا جلوگیری کند اما این امتیازات به جایی نرسید و باعث بروز جنگ بین مردم کوبا و حاکمان اسپانیاییشان شد. جنگی بزرگ در گرفت که به جنگ ده ساله مشهور شد و از 1868 تا 1878 به طول انجامید. در این جنگ اسپانیا توانست کوبا را حفظ کرده و از استقلال آن جلوگیری کند. اما اواخر قرن نوزدهم زمان افول قدرت امپراتوری اسپانیا بود. امپراتوری اسپانیا که زمانی به عنوان ابرقدرتی جهانی مطرح بود و حتی در اوج قدرتش از بریتانیا نیز پیشی گرفته بود در اواخر قرن نوزدهم به دلایل اقتصادی در حال فروپاشی بود، مستعمراتش یکی یکی از زیر سلطه اش بیرون می آمدند تا اینکه در سال 1895 نوبت به کوبا رسید. این بار نیز رهبرانی مانند ماکزیمو گومز هدایت مردم را در دست داشتند، شورش و جنگ استقلال کوبا، با جنگ اسپانیا و آمریکا همزمان شد. در طی این جنگ اسپانیا شکست خورد در معاهده صلح پاریس در سال 1898 و در ازای دریافت پول، کوبا و مناطقی دیگر را به ایالات متحده واگذار کرد. اما در سال 1902 و همزمان با ریاست جمهوری تئودور روزولت، کوبا از ایالات متحده استقلال یافت اما همچنان اختیارات وسیعی برای آمریکا در کوبا منظور شد. پس از استقلال این کشور دارای نظامی جمهوری شد ولی این جمهوری به دیکتاتوری کشید، نهایتا در سال 1953 انقلاب کمونیستی آغاز شده و سریعا به نبرد های مسلحانه کشیده شد. در 1959 دولت دیکتاتوری از هم پاشید و فیدل کاسترو رئیس جمهور و نخست وزیر شد یکی از نخستین کار های وی این بود که تمامی دخالت های آمریکا در کوبا را لغو کرد و کشور را به معنی واقعی کلمه مستقل ساخت.

برای آشنایی بیشتر با تاریخ و فرهنگ و آداب و رسوم کوبا میتوانید در یک تور کوبا شرکت کرده و ریسمون را برای این سفر انتخاب کنید.


مقاله-ریسمون-کوبا_20-min.jpg


0 دیدگاه

25 آذر 1398

تیم نویسندگان ریسمون

درباره نویسنده
ریسمون با تیمی قوی، محتوای جذاب و به روز تولید میکند

دیدگاه شما