مختصری از تاریخچه شگفت انگیز استان هرمزگان

تاریخچه ای از هرمزگان

هرمزگان در  جنوب ایران قرار دارد ، هم مرز با خلیج فارس و خلیج عمان در جنوب و با استان های بوشهر و فارس در غرب و از شمال غربی هم مرز است ، هم مرز کرمان در شرق و از شمال شرقی با استان و سیستان و بلوچستان همسایه است و در جنوب شرقی این استان جزیره هرمز قرار دارد، بندرعباس که الان پایتخت هرمزگان است ، پایتخت عثمانی ها ، در سال 1622 بود که توسط شاه عباس اول بزرگ تأسیس شد ، بخشی از این سلطان نشین ها در این سرزمین تا سال 1868 باقی ماندند. این منطقه توسط سربازان پارس جنوبی ، که توسط سرگرد پرسی سایکس به عنوان پیشخوان روس ها سازماندهی شده بوند ، کنترل می شد ، در جنگ جهانی اول. هرمزگان بخشی از بنادر و جزایر خلیج فارس بود. برای سفر به این استان دیدنی با ریسمون همراه باشید تا بیشتر با تاریخش آشنا شوید:

هرمزگان و وسعت عجیب این استان شگفت انگیز

بخش اعظم هرمزگان را ساحل فرا گرفته است و خط ساحلی با تعداد اندکی تورفتگی ایجاد شده است. دورتر در شرق ، در نزدیکی بندرعباس ، گنبدهای نمکی زیادی وجود دارد. برخی از آنها به ارتفاعات 4000 پا (1200 متر) می رسند. نهرهای اصلی میناب و جوی هستند كه اندازه آنها كوچك و دارای دره های عمیق فرو رفته که برای كشاورزی آبیاری مورد استفاده قرار می گیرند. کشت جو ، گندم ، برنج ، تنباکو ، گیاهان نیلی ، خرما ، انبه و سبزیجات وجود در حاک این سرزمین هرمزگان به خوبی رشد می کند. بز ، گوسفند و شتر پرورش داده می شود.

توسعه بندرعباس به عنوان بندر اصلی در دهه 1970 منجر به تأسیس بسیاری از صنایع از جمله واحد سیمان ، کارخانه تولید برق ، کارخانه تولید فولاد و نمک زدایی ، واحدهای فرآوری مواد غذایی و شیلات شد. نمک ، سنگ آهن ، مس و گوگرد استخراج می شود. جاده های شهری استان هرمزگان از بندرعباس شاخه می گیرند و آن ها با بنادری هم چون بندر خلیج فارس و خلیج عمان به همدیگر متصل می شوند . یک مسیر راه آهن آن را با راه آهن فرامرزی در کرمان پیوند می دهد. برای سفر به این استان از پایتخت می‌توانید با قطار تهران به بندرعباس بروید. 

بندر عباس مهم ترین شهر هرمزگان

بندرعباس ، بندرگاه و پایتخت استان هرمزگان ، در تنگه هرمز ، اصلی ترین مسیر دریایی برای بخش های زیادی از جنوب ایران است. در ساحل شمالی خلیج هرمز روبروی جزایر قشم ، لارک و هرمز قرار دارد. ساکنان عمدتاً عرب و سیاه پوست آفریقایی هستند. آب و هوای تابستان به شدت گرم و مرطوب است بنابراین بسیاری از ساکنان سپس به مکانهای خنک تر می روند. با این حال ، زمستان دلپذیری دارد.

 

شهرهای استان هرمزگان

البته این استان دارای 13 شهر بزرگ است: بندرعباس ، بندر لنگه ، حاجی آباد ، میناب ، قشم ، سردشت ، سیریک ، جاسک ، بستک ، بندر خمیر ، پارسیان ، رودان و ابوموزا. این استان دارای 13 شهرستان ، 69 شهرداری و 2.046 روستا است. در سال 2011 کمی بیش از 1.5 میلیون نفر در استان هرمزگان سکونت داشتند. شهرستانهای استان هرمزگان شامل شهرستان پارسیان ، شهرستان بستک ، شهرستان بندر لنگه ، شهرستان ابوموسا ، شهرستان قشم ، شهرستان خمیر ، شهرستان بندرعباس ، شهرستان حاجی آباد ، شهرستان رودان ، شهرستان میناب ، شهرستان سریک ، شهرستان باشگارد و شهرستان جاسک است.مقاله-ریسمون-هرمزگان-1.jpg

اگرچه معروف است که هرمزگان در دوره هخامنشیان هنگامی که تثارخوس از آن منطقه عبور کرد ، ثبت شده است ، اما تاریخ ثبت شده بندر اصلی هرمزگان (بندر هرمز) با اردشیر یکم از ایران امپراتوری ساسانی آغاز می شود. گفته می شود که ساکنین این استان بین سالهای 241 پیش از میلاد و 211 پیش از میلاد مرفه بوده اند ، اما پس از ورود به دوران اسلامی ، از لحاظ تجاری و اهمیت تجاری بیشتر رشد کرد. مارکو پولو در سالهای 1272 و 1293 از بندرعباس بازدید کرد. وی از تجارت گسترده جواهرات فارسی ، عاج و ابریشم هندوچین و مرواریدهای از بحرین در بازارهای بندر هرمز خبر داد.

در سال 1497 ، اروپایی ها برای اولین بار در این منطقه به ریاست واسكو دا گاما به سر بردند. در سال 1508 ، پرتغالی ها به سرپرستی افونسو دی آلبوكرک به بهانه حفاظت از منافع خود از مصر و ونیز با هفت کشتی جنگی به این منطقه حمله کردند. بندر هرمز در آن زمان برای منافع تجاری در خلیج فارس موقعیت استراتژیک در نظر گرفته شده بود.

اسماعیل اول که سعی در مقابله با امپراطوری عثمانی به غرب داشت ، نتوانست این بندر را از پرتغالی ها نجات دهد ، تا اینکه سرانجام شاه عباس اول توانست با کمک انگلیسی ها آنها را از خلیج فارس بیرون کند. نام بندرعباس مستقیماً از نام شاه عباس اول گرفته شده است.

در همین حال انگلیسی ها با استعمارگران هلندی ، که به جزیره قشم حمله کردند و کشتی های جنگی را به بندرعباس در سالهای پایانی سلطنت شاه عباس اعزام کردند ، برای نفوذ در منطقه در رقابت بودند. دولت پارلمان نتوانست از خود در برابر این حمله دفاع کند. با این حال ، با سیاه  شدن روابط انگلیس و هلند ، تنش های نظامی در منطقه افزایش یافت. سرانجام هلندی ها برای انتقال پایگاه خود به سمت جزیره خارک تلاش کردند. امیر خارک ، میر مهنا ، توانست نیروهای هلندی را در خارک شکست دهد و انگلیس را محکم بر کل منطقه پا گذاشت. به زودی انگلیس از طریق شرکت هند شرقی انگلیسی کنترل کل خلیج فارس را به دست گرفت.

برای شنایی بیشتر با فرهنگ و آداب و رسوم این استان در تور های ریسمون شرکت کند ما می توانیم کمک زیادی در شناخت بیشتر این جاذبه دیدنی ارائه دهیم.


1 دیدگاه

20 آبان 1398

تیم نویسندگان ریسمون

درباره نویسنده
ریسمون با تیمی قوی، محتوای جذاب و به روز تولید میکند

دیدگاه شما

  • نا شناس
    2 سال قبل
    با احترام به شما..متتی ضعیف..وچنان پر اشتباه ایت که گاه خ.اننده فکر می کند نوسینده این نطلب را به قصد مزاح نوشته است......و البته شایدهم مزاح نوشته اید ومن کمی جدی گر فته ام...اکر واقعا نزاح نیست(..با طلب پوزش)..در نوشتن مطالب تاریخ ی باید همراه با ذکر منابع معتبر باشد....