غذاهای ژاپن

غذای ژاپنی، ترکیبی معتدل و متنوع

ژاپن آشپزی منحصر به فرد و فوق­العاده­ای دارد. اما اکثر ما وقتی به غذاهای ژاپنی فکر می­کنیم اولین چیزی که به ذهنمان می­رسد برنج و ماهی است. باید بدانید غذاهای ژاپنی یکی از معروف­ترین انواع غذاهای جهانی است. بر اساس پنج قانون آشپزی سنتی ژاپنی یا "واشوکو" تأکید زیادی بر تنوع و تعادل در آشپزی وجود دارد. از پنج رنگ (سیاه، سفید، قرمز، زرد و سبز)، پنج شیوه (خام، کبابی، بخارپز، آب­پز و سرخ کرده) و پنج طعم (شیرینی، تندی، شوری، ترشی و تلخی) این تعادل در آشپزی به دست می­آید. این اصول بایستی حتی در یک وعدۀ غذایی ساده مثل سوپ هم رعایت شوند. در آشپزی بایستی از مواد و سبزیجات تازه و باکیفیت فصل استفاده کرد. در ادامه چند مورد از غذاهای معروف ژاپنی را که در سفر ژاپن حتما باید امتحان کنید معرفی می­کنیم.

1- سوشی

بدون شک سوشی از معروف­ترین غذاهای ژاپنی در سراسر جهان است. سوشی از ماهی­ای که در سرکۀ برنج خوابانده باشند درست می­شود. اما امروزه از ماهی و برنج تازه هم استفاده می­کنند. سوشی با انواع غذاهای دریایی دیگر، سبزیجات و جلبک دریایی سرو می­شود. برای طعم دادن به آن از سس سویا استفاده می­کنند. سوشی انواع بسیاری دارد مثل نیگیری، ماکی، اوشی و غیره. سوشی برای اولین بار توسط آمریکایی­ها و در عصر میجی به سال 1868 به جهانیان به عنوان غذای ژاپنی شناسانده شد و از آن به بعد هر سال به شهرت آن اضافه گردید.


مقاله-ریسمون_غذای ژاپنی-2.jpg

2- توفو

توفو از شیر سویا ساخته می­شود و فرآیند ساخت آن مثل پنیر است. توفو یک منبع غنی پروتئینی است. در گذشته از توفو در غذای راهبان بسیار استفاده می­شد و امروزه در بسیاری از غذاهای شیرین کاربرد دارد. می­توان توفو را به تنهایی به قطعات کوچک خرد کرد و بعد آن را سرخ و سرو نماییم. یکی از غذاهای معروفی که با توفو درست می­شود سوپ میسو است. این سوپ شامل برنج، جلبک دریایی، توفو و مقداری سبزیجات و مواد دیگر است.

 

3- رامن

رامن همان سوپ نودل است. رشته­ای که از گندم تهیه می­شود. رامن در اصل از چین وارد شده و در دهه­های اخیر به علت ارزان بودن و در دسترس بودن به غذای محبوب مردم ژاپن و حتی گردشگران تبدیل شده است. محبوبیت رامن آنقدر بالاست که در توکیو موزه/ پارکی با مضمون رامن وجود دارد. رستوران­های رامن در هر جایی وجود دارند و انواع رامن را ارائه می­دهند. سوپ شویوی رامن، سوپ میسو و تن کت سو هم از انواع غذاهای ژاپنی هستند که با رامن، مرغ، گوشت، جلبک دریایی، پیاز و سویا تهیه می­شوند.

 

4- ساشیمی

ساشیمی یک جور ماهی خام است که به شکل نازکی برش داده می­شود. معمولا ساشیمی از ماهی تهیه می­شود ولی بسته به منطقه و نوع ذائقۀ افراد از انواع دیگر گوشت (گاو، اسب، گوزن و ...) و حتی توفو هم ممکن است استفاده شود. در اصل اسم ساشیمی به معنی دم ماهی است و قبلا وقتی غذا را سرو می­کردند دم ماهی را هم کنار غذا می­گذاشتند تا معلوم شود که ماهی خورده شده چه ماهی­ای بوده است. ساشیمی همراه با تربچه، ترشی زنجبیل و سس سویا سرو می­شود. ساشیمی برعکس سوشی هرگز با برنج سرو نمی­شود. ماهی ساشیمی باید تازه باشد تا هم از خطر آلودگی بکاهد و هم عطر و بوی غذا را بهتر کند.

برای امتحان کردن این غذای خوشمزه با ریسمون همراه شوید تا با تور ژاپن این غذا را بخوریم.


مقاله-ریسمون_غذای ژاپنی-3.jpg

5- تمپورا

تمپورا یک میان وعده است. این غذای ژاپنی بیشتر از مواد دریایی مثل صدف و سبزیجات مثل لوبیا سبز، کدو تنبل، تربچه ژاپنی و سیب­زمینی شیرین تهیه می­شود. البته از مرغ و ماهی هم برای آن استفاده می­کنند. تمپورا خمیر مخصوصی دارد که با آن روی مواد را می­پوشانند و آن را سرخ می­کنند. بعد از سرخ شدن نباید در غذا روغنی بماند. تمپورا را با سس تتسویو که ترکیبی از کنسومه، شراب شیرین، سس سویا، زنجبیل، تربچه و ادویه است می­خورند. تمپورا را می­توان در کنار برنج و سوپ نودل هم سرو کرد.

 

6- ترشی­های ژاپنی

ترشی بخش مهمی از غذاهای ژاپنی است. تقریبا با هر وعدۀ غذای سنتی، برنج یا سوپ میسو سرو می­شود. ترشی هم یک خوراکی برای هضم غذاست و هم چاشنی آشپزی محسوب می­شود. از انواع سبزیجات برای ترشی استفاده می­کنند. مانند تربچه ژاپنی (دایکون)، خیار، بادمجان، هویج، کلم، ریشۀ سوسن آبی، زنجبیل، صدف و آلو. گاهی از محصولات دریایی مثل جلبک دریایی برای طعم دادن به ترشی استفاده می­شود. در آشپزی از روش­های ترشی انداختن برای حفظ طعم غذاهای دریایی و گوشت­ها هم بهره می­برند.


مقاله-ریسمون_غذای ژاپنی-4.jpg

7- چای

چای یکی از رایج­ترین انواع نوشیدنی در فرهنگ غذایی ژاپنی است. انواع مختلفی از چای در نقاط کشور ژاپن استفاده می­شود. معمولا منظور از چای، چای سبز است و در مراسم چای هم از چای سبز استفاده می­‌شود.

اگر با خواندن مطالب بالا قصد امتحان کردن غذاهای ژاپنی را دارید، حتما از تور ژاپن ریسمون استفاده کنید تا هم از جاهای مختلف و زیبایی دیدن و هم غذاهای فوق­العاده‌­ای را امتحان کنید.


0 دیدگاه

21 آبان 1398

تیم نویسندگان ریسمون

درباره نویسنده
ریسمون با تیمی قوی، محتوای جذاب و به روز تولید میکند

دیدگاه شما