غذاهای سنتی و محلی استان خراسان جنوبی

خوردنی‌های جذاب خراسان جنوبی

غذاهای سنتی استان خراسان جنوبی از جمله غذاهایی می باشد که دارای محبوبیت می باشد و لذا به همه ی گردشگران توصیه می شود که بدون خوردن این غذاها این استان را ترک نکنند. آژانس گردشگری ریسمون این امکان را فراهم نموده است که مسافران در سفر خود بتوانند نهایت استفاده را از این سفر اعم از بازدید مکان های زیبا و جاذبه های گردشگری و خوردن غذاهای محبوب در مکان های خوب کنند. از غذاهای سنتی استان خراسان جنوبی تعدادی در زیر اشاره شده است. همچنین مسافران با کمک ریسمون می توانند غذاهای سنتی و محلی این استان را در رستوران های خوب تجربه نمایند.

بلغور پلو 

از جمله غذاهای سنتی استان خراسان جنوبی می باشد که دارای روغن زیتون، رب، بلغور، و عصاره ی مرغ و گوشت می باشد که دارای ارزش غذایی بسیار زیاد بوده و امتحان کردن آن به گردشگران به شدت توصیه می شود. این غذا در مدت زمان نسبتا کوتاهی اماده می شود و دارای طعم بسیار لذیذی می باشد.


مقاله-ریسمون-غذاهای-خراسان-جنوبی-1.jpg

بلغور پلو استان خراسان جنوبی

آش شلغم 

یکی از غذاهای سنتی استان خراسان جنوبی و معروف این منطقه آش شلغم می باشد که دارای خواص بی نظیری می باشد. این آش علاوه بر شلغم دارای برنج، پیاز، گوشت چرخ کرده، لپه و ... می باشد که دارای طعمی بی نظیر با خاصیت فراوان می باشد که خوردن آن به ویژه در فصل زمستان به شدت پیشنهاد می شود. این آش دارای طعمی خاص بوده و دارای طرفداران زیادی به خصوص دوست داران شلغم می باشد.

قوروت بادمجان 

به تدرت پیش می آید که کسی در استان خراسان جنوبی این غذا را تجربه نکرده باشد. این غذا با طعمی فوق العاده از دیگر غذاهای سنتی استان خراسان جنوبی می باشد که دارای کشک است که قروت نام دارد و شامل کشک و گردو می باشد. این غذا را با نان تیلیت کرده و معمولا به همراه سبزی خوردن نوش جان می کنند.

کشک سالاری 

کشک سالاری از دیگر غذاهای سنتی استان خراسان جنوبی می باشد که دارای دستور پختی مشکل است. مواد تشکیل دهنده ی این غذا آرد، ماست، سیاه دانه، سیر، روغن، زعفران و گوشت و پیاز می باشد که این غذا همراه با نان سرو می شود. مدت زمان و زحمت این غذا کمی زیاد بوده و نیاز به صرف زمان نسبتا طولانی دارد. این غذا نیز به همراه نان و به صورت تیلیت سرو می نمایند.


مقاله-ریسمون-غذاهای-خراسان-جنوبی-2.jpg

کشک سالاری استان خراسان جنوبی

اشکنه گوجه 

این غذا که نامش اشکنه ی گوجه فرنگی می باشد از جمله غذاهای سنتی استان خراسان جنوبی محسوب می شود و دارای رنگی قرمز رنگ بوده و غذای مناسبی برای گیاه خواران محسوب می شود. از مواد تشکیل دهنده ی این غذا گوجه فرنگی، تخم مرغ، سیب زمینی، پیاز، زردچوبه و آب می باشد که دارای طرفداران خاص خود می باشد و همان گونه که اشاره شد این غذا بدون گوشت بوده و غذای مناسبی برای گیاه خواران است.


مقاله-ریسمون-غذاهای-خراسان-جنوبی-3.jpg

اشکنه گوجه

اشکنه ی قند 

مواد تشکیل دهنده ی این اشکنه کره، آب، آرد، آبلیمو، گردو، دارچین، زعفران و پودر قند می باشد که یکی از غذاهای سنتی استان خراسان جنوبی و از جمله شهر بیرجند که مرکز استان خراسان جنوبی است، می باشد. در این غذا ابتدا کره را اب کرده و ارد را به ان اضافه می نمایند و بقیه مواد را مرحله به ان اضافه نموده و در انتها زعفران را ریخته تا عطری بی نظیر به آن دهد. همچنین میتوان به این غذا مقداری گلاب نیز اضافه نمود. و مدت زمان لازم برای تهیه این غذا 20 دقیقه می باشد و این غذا را می توان در تمامی وعده های غذایی سرو نمود. به گردشگران تاکید می شود که در صورت بازدید به این استان زیبا از غذاهای سنتی استان خراسان جنوبی حتما امتحان نمایند.

همچنین لازم به ذکر می باشد که این استان دارای انواع مختلفی از اشکنه می باشد که از میان انها می توان به تعدادی اشاره نمود.

اشکنه اوجیج، اشکنه آرد بریون، اشکنه سیب زمینی، اشکنه خنجک و ...

به مسافران و گردشگران توصیه می شود که در سفر به خراسان جنوبی بعد از دیدار از مکان‌ها، طبیعت و آثار تاریخی باشکوه استان طعم بی‌نظیر غذاهای سنتی استان خراسان جنوبی را از دست ندهید و برای بازدید از این استان و جاذبه های گردشگری ان می توانید با تورهای ریسمون همراه شوید و این غذاهای خوشمزه را امتحان کنید.


2 دیدگاه

15 مهر 1398

تیم نویسندگان ریسمون

درباره نویسنده
ریسمون با تیمی قوی، محتوای جذاب و به روز تولید میکند

دیدگاه شما