غذاهای استان سیستان و بلوچستان

خوردنی های سیستان و بلوچستان

استان سیستان و بلوچستان مانند سایر استان های کشور دارای فرهنگ، هنر و غذاهای محلی خاصی است. بدون تردید می توان اشاره کرده که غذاهای محلی در هر منطقه ای می تواند به عنوان یک جاذبه گردشگری تلقی گردد. به بیان ساده تر آشپزی می تواند بازتابی از فرهنگ یک قوم را به نمایش بگذارد. فرنگ غذایی هر نقطه ای از شرایط اقلیمی و نحوه زندگی افراد سرچشمه می گیرد. مسافرانی که به استان سیستان و بلوچستان سفر می کنند علاوه بر بازدید از مکان های طبیعی و تاریخی علاقه دارند تا غذاهای محلی این استان را نیز امتحان کنند.


مقاله-ریسمون-سیستان و بلوچستان-1.jpg

ویژگی های غذای مردم استان سیستان و بلوچستان

در استان سیستان و بلوچستان با توجه به این که اغلب مردم از دیر باز به شغل دامپروری اشتغال داشته اند به همین سبب پایه و اساس غذاهای محلی در این استان گوشت است. علاوه بر این استفاده از غذاهای دریایی به ویژه در چابهار و کنارک رواج فراوانی دارد. خرما نیز از جمله موادی است که می تواند در سبد غذایی مردم استان سیستان و بلوچستان جایگاه ویژه ای داشته باشد. استفاده از سبزی های کوهی و انواع غله از دیگر مشخصه های غذا های سنتی در استان سیستان و بلوچستان به شمار می آید.

آشنایی با فرهنگ غذایی در استان سیستان و بلوچستان

اگر قصد سفر به استان سیستان و بلوچستان به شما توصیه می کنیم حتما غذاهای محلی مردم مهمان دوست این استان را نیز امتحان کنید. غذاهایی که از گوشت تازه تهیه شده و مزه آن تا مدت ها در ذهن شما خواهد ماند.

اوجیزک یا آبگوشت محلی سیستان

یکی از غذا های پر طرفدار و بسیار خوشمزه در استان سیستان و بلوچستان اوجیزک است. این غذا تا حد زیادی شبیه به آبگوشت است که نکته جالب آن عدم استفاده از گوشت است. این غذا حاوی ادویه های محلی فوق العاده ای به نام آچار است. اوجیزک ترکیبی ای گوجه فرنگی، پیاز، سیب زمینی، ادویه آچار، آب و روغن است. گاهی اوقات برخی از افراد تخم مرغ را نیز به اوجیزک اضافه می کنند.


مقاله-ریسمون-سیستان و بلوچستان-2.jpg

آبگوشت زابلی

آبگوشت زابلی همان آب گوشت معروفی است که به عنوان یکی از غذاهای سنتی ایران شناخته می شود. تفاوت آبگوشت زابلی با آبگوشت های معمولی استفاده از ادویه های خاص محلی است. آچار یا همان ادویه محلی سیستانی طعمی جالب به آبگوشت می دهد که می تواند لذت خوردن آن را چندین برابر کند.

خورشت دوغ پا

این خورشت که ترکیبی از گوشت تازه گوساله، پیاز، لپه، دوغ و انواع ادویه های است به همراه برنج به صورت کته مصرف می شود. نکته جالب توجه در خصوص خورشت دوغ پا این است که در آن به جای پخت خورشت با آب، از دوغ های محلی استفاده می شود و علت نامگذاری آن نیز همین موضوع است.

ماهی آب پز یا لنجو

با توجه به نزدیکی این استان به دریا و منابع آبی، مصرف غذاهای دریایی نیز در آن رواج فراوانی دارد. یکی از انواع غذاهای دریایی که غذای سنتی این استان نیز به شمار می آید لنجو است. لنجو را می توان با آب یا دوغ تهیه نمود.

کباب سنتی استان سیستان و بلوچستان

کباب سنتی استان سیستان و بلوچستان را با نام تنورچه نیز می شناسند. بسیاری از افراد تنورچه را به عنوان یکی از غذاهای محلی چابهار معرفی می کنند. پخت این کباب درون تنور صورت می گیرد. تنورچه را نیز معمولا با برنج سرو می کنند. گاهی اوقات برای پخت تنورچه گوشت گوسفند تا تکه تکه کرده به سیخ می کشند و درون تنور قرار می دهند. در برخی دیگر از مواقع روش پخت به گونه ای است که گوسفند درسته را پس از خالی کردن محتویات داخل شکم و تمیز کردن به نخ دوخته و داخل تنور می گذارند.


مقاله-ریسمون-سیستان و بلوچستان-3.jpg

تور

تورهای ریسمون به استان سیستان و بلوچستان می تواند برای افراد به سفر های به یاد ماندنی بدل شود. اگر برای سفر به استان سیستان و بلوچستان از تور های طراحی شده توسط ریسمون استفاده کردید حتما سری به غذاکده های سنتی در این استان بزنید تا تجربه سفر خود را تکمیل نمایید. مردم مهمان نواز استان سیستان و بلوچستان با غذاهای خوشمزه محلی منتظرند تا از مسافرانی که از سرتاسر جهان به این استان سفر می کنند استقبال نمایند.


0 دیدگاه

05 آذر 1398

تیم نویسندگان ریسمون

درباره نویسنده
ریسمون با تیمی قوی، محتوای جذاب و به روز تولید میکند

دیدگاه شما