غذاهای استان خراسان رضوی

استان خراسان رضوی و غذاهای خوشمزه‌اش

غذاهای استان خراسان رضوی در نهایت خوشمزگی و خوش پختی، طرفداران بسیاری از گوشه و کنار ایران دارند. محال ممکن است که به استان بسیار زیبای خراسان رضوی بروید اما دلی سیر از غذاهای آن نچشیده باشید. برای همین دقت داشته باشید، بخش بسیار لذت بخش از هر سفری، غذا خوردن در مقصد است. توصیه ی ما این است که در سفر به این استان حتما از منو، غذاهای استان خراسان رضوی را امتحان کنید. در ادامه شما را با چند مورد از خوشمزه ترین و مشهورترین غذاهای استان خراسان رضوی آشنا می کنیم. با ریسمون همراه باشید.

 

غذاهای سنتی

پیشینه و تاریخچه ی غذاهای استان خراسان رضوی به روزگاران دور بر می گردد. این استان به زیبایی توانسته است که غذاهای محلی و سنتی خو را که هریک در زمان و مناسبت خاصی به پخت می رسیده است را حفظ کند. هرکدام از این غذاها، طعم، رنگ و بوی خاص خود را دارند. مطمئنا شما نیز به زودی عاشق تمام غذاهای استان خراسان رضوی خواهید شد.

اشکنه


مقاله-ریسمون-غذاهای خراسان رضوی-1.jpg

اشکنه یکی از معروف ترین غذاهای استان خراسان رضوی است که با نان میل می شود. قدمت این غذا به روزگاران دور برمی گردد . زادگاه آن استان خراسان رضوی است. اشکنه خود به انواع مختلفی تقسیم می شود. بسته به مواد داخل آن، مانند اشکنه سیب زمینی، اشکنه پیاز، اشکنه سیب زمینی پیاز، اشکنه اودوغ و اشکنه اوجز. رایج ترین آنها اما، اشکنه سیب زمینی پیاز است که طرفداران زیادی در داخل و خارج از استان دارد. ترکیبات اصلی غذا روغن، تخم مرغ، پیاز، شنبلیله یا مرزه خشک، آرد گندم، سیر، رب گوجه فرنگی، نمک، زردچوبه و ادویه های دیگر است. اشکنه از خوشمزه ترین غذاهای استان خراسان رضوی است که حالتی سوپ مانند دارد. این غذا سریع آماده می شود و در شب های زمستان خوردن آن خیلی می چسبد. 

کمه جوش

کمه جوش از جمله خوشمزه ترین غذاهای استان خراسان رضوی است که شهر سبزوار خاستگاه آن است. همانطور که میدانید، کمه نوعی فرآورده ی لبنی شبیه به ماست چکیده است. این غذای اصیل خراسانی را بهتر است به همراه سبزی خوردن، خوراک بادمجان یا نیمرو نوش جان کنید. در ترکیبات اصلی کمه جوش گوجه فرنگی، تره، نعناع، پیاز، گردو، کشک، کره، زردچوبه، فلفل، نمک و روغن و البته کمه وجود دارند. می توانید به جای کمه از ماست چکیده استفاده کنید اما طعم اصیل و واقعی آن در کمه است. کمه جوش که از غذاهای استان خراسان رضوی است را در برنامه ی غذایی خود قرار دهید. این غذا بسیار سبک و پرخاصیت است.


مقاله-ریسمون-غذاهای خراسان رضوی-2.jpg

برای امتحان کردن غذاهای محلی خوشمزه با ریسمون همراه شوید تا به این شهرهای دیدنی سفر کنیم و این غذاهای خوشمزه را امتحان کنیم.

حلیم عدس خراسانی

حلیم یکی از محبوب ترین غذاهای ایرانی است. کمتر کسی پیدا می شود که به این غذای اصیل علاقه نداشته باشد. یکی دیگر از غذاهای استان خراسان رضوی نوعی حلیم است که با عدس پخت می شود. برای درست کردن این غذای خوشمزه از ارزن بدون پوست، گوشت چرخ کرده، عدس، سیر، پیاز داغ، جعفری، کشک، نعناع، زعفران، نک و فلفل استفاده می شود. ترکیبی فوق العاده که طعمی بی نظیر و متفاوت از حلیم را به شما خواهد داد. 


مقاله-ریسمون-غذاهای خراسان رضوی-3.jpg

ساطری پلو

از دیگر غذاهای استان خراسان رضوی که بسیار مشهور و خوشمزه است. ساطری پلو را در استان های خراسان شمالی و جنوبی نیز درست می کنند برای همین حتما باید این غذای خوشمزه را امتحان کنید که در آن از برنج، هویج، گوشت چرخ کرده، پیاز، کشمش پلویی، زعفران و روغن استفاده کرده اند. 


مقاله-ریسمون-غذاهای خراسان رضوی-4.jpg

آش آبکش

نام دیگر آن رشته قورمه است. از جمله غذاهای بومی قوچان در استان خراسان رضوی است. این غذا را می توانید در تمام فصل ها درست کنید و از خوردن آن لذت ببرید. آش آبکش از آن دسته غذاهای استان خراسان رضوی است که بسیار دستور پخت آسانی دارد و به عنوان یک وعده ی غذایی کم خرج و مغذی می توانید بسیار روی آن حساب کنید. 

قروتو

قروتو یا آش کشک از غذاهای بومی بجنورد است. در ظاهر این غذا شباهت هایی با کمه جوش دارد. اما طعم آن مختص خودش است. ماهی چند بار مردم، این غذای بسیار خوشمزه را در بر روی سفره های خود می گذارند. در ترکیبات این غذا، سبزی بسیار به چشم می خورد. شیوه های پخت متنوعی نیز دارد که می توانید بر حسب سلیقه خود یکی را انتخاب کنید. 

شکم گردی در استان خراسان رضوی

همانطور که دیدید، غذاهای استان خراسان رضوی بسیار متنوع و خواستنی است. غذاهای این خطه اکثرا آبکی و سوپ مانند است. خاصیت و طعم بی نظیر این غذاها را تنها باید امتحان کرد و چشید تا بارها هوس آن را بکنید. باتور ریسمون علاوه بر دیدن مکان های دیدنی و تاریخی می توانید یک وعده بی نظیر را نیز نوش جان کنید. با ریسمون سفر کنید. 


2 دیدگاه

18 آبان 1398

تیم نویسندگان ریسمون

درباره نویسنده
ریسمون با تیمی قوی، محتوای جذاب و به روز تولید میکند

دیدگاه شما

  • نا شناس
    1 سال قبل
    ممنون فقط اشکنه بنه رو از قلم فک کنم انداختید
  • نا شناس
    1 سال قبل
    خوب بود