طبیعت گردی چیست؟

طبیعت گردی چیست و چطور میتوانیم سفری مسئولانه در طبیعت داشته باشیم؟


انسان در ذات خود علاقه به طبیعت و تماشای زیبایی‌های طبیعی از گیاهان گرفته تا جانوران و حیات‌وحش را دارد. زندگی شهری امروزی باعث دوری انسان از ذات اصلی خویش شده‌است‌. به همین دلیل مهم این روزها طبیعت‌گردی یا اکوتوریسم در میان بسیاری از مردم جهان یکی از بهترین راه‌ها برای باز پس گرفتن آرامش به یغما رفته توسط زندگی ماشینی شهری، شناخته می‌شود. علاقه‌مندی به طبیعت گردی و گذران وقت دور از شهرها و در نزدیکی طبیعت و دیدن حیات‌وحش و همچنین زندگی روستایی توسط شهرنشینان روز به روز در حال افزایش است. 

تورهای طبیعت‌گردی که توسط آژانس‌های مسافرتی مثل ریسمون برای گردشگران در نظر گرفته می‌شوند بر اساس مقاصد دیدنی ایران و جهان، درجه سختی و نوع اقامت دسته‌بندی می‌شوند. شما با توجه به علاقه‌مندی‌های‌تان می‌توانید از بین زیبایی‌های طبیعت مقصد مورد نظر خودتان را انتخاب کنید. 

در تورهای طبیعت گردی ریسمون، کویر تا جنگل‌های انبوه، سواحل بینظیر، کوه‌ها و دشت‌های دیدنی و دریاچه‌های رویایی سرتاسر جهان به عنوان  مقاصد تورهای طبیعت‌گردی در نظر گرفته شده‌اند. 

با تورهای طبیعت گردی شما تجربه‌های مختلفی از اقامت را نیز می‌توانید تجربه کنید.  تجربه‌ی زندگی در کنار جامعه‌ی محلی، اقامتگاه‌های بومگردی، تجربه‌ی یک شب کنار عشایر، کمپینگ در طبیعت بکر و دست نخورده از جمله محل‌های اقامتی هستند که می‌توانید تجربه کنید. 

در طبیعت گردی می‌توانید تجربه‌های مختلفی داشته باشید، از پیمایش‌های چند روزه تا تورهای یک روزه و تجربه‌ی طبیعت نزدیک شهر محل زندگیتان همگی تجربه‌ای از طبیعت‌گردی در اختیارتان قرار می‌دهند که در هرکدام می‌توان نوعی از آرامش و زیبایی را تجربه کرد.


-مقاله-ریسمون-طبیعت‌گردی-3.jpg

در سفرهای طبیعت گردی چند نکته می‌تواند به شما کمک کند:

استفاده از ابزارهای مناسب طبیعت گردی می‌تواند باعث شود تا از تجربه‌ی بودن در طبیعت بیشتر لذت ببرید. لوازم مناسب کمپینگ، کفش مناسب پیاده‌روی  و کوهنوردی، کوله‌ پشتی مناسب سفرهای یک‌روزه و چند روزه، کیسه خواب، چادر و وسایل پخت و پز کمپینگ همگی به شما کمک خواهند کرد تا از طبیعت گردی خودتان بیشتر لذت ببرید.


-مقاله-ریسمون-طبیعت‌گردی-4.jpg

شناخت علاقه‌مندی‌های‌تان باعث می‌شود تا مقصد سفرهایتان را بتوانید راحت‌تر انتخاب کنید و از تک‌تک لحظات لذت بیشتری ببرید.

تا به حال از خودتان پرسیده‌اید که بیشتر دوست دارید به کوهستان‌ها سفر کنید یا در کنار دریا لذت بیشتری می‌برید؟ بودن در جنگل به شما آرامش بیشتری می‌دهد یا آسمان شب کویر؟


-مقاله-ریسمون-طبیعت‌گردی-1.jpg

طبیعت گردی برای شما چه می‌کند؟

شما با طبیعت‌گردی نه تنها نوعی ورزش انجام می‌دهید بلکه روح و جان خودتان را با دیدن گیاهان و جانوران و لمس گل‌ها، درختان‌، شن‌های ساحل، سنگ‌های کوه‌ها، آب رودخانه‌ها و دریاچه‌ها و زیبایی‌های بینظیر دیگر، تازه می‌کنید و برای روح و روان خودتان هم نوعی ورزش انجام داده‌اید.

 

شما برای طبیعت چه می‌کنید؟

طبیعت‌گردان علاوه بر لذت بردن از زیبایی‌های مناظر و گونه‌های گیاهی و جانوری، به فکر جامعه محلی و سود رساندن به آن‎‌ها نیز می‌باشند که یکی از اهداف اصلی به وجود آمدن مفهوم طبیعت گردی یا اکوتوریسم از ابتدا این بوده است.  

 

نکته‌ی قابل توجه دیگر در طبیعت گردی (اکوتوریسم) که بسیار قابل توجه است و این نوع سفر را از دیگر انواع آن متمایز می‌کند، مسئولانه سفر کردن است. مسئول بودن در قبال محیط زیست منطقه‌ای که به آن سفر می‌کنیم مسئول بودن در قبال جامعه‌ی محلی که به آن سفر می‌کنیم. همه‌ی این موارد سبب سفری خواهند شد که کمترین آسیب را به طبیعت و جامعه محلی برسانیم و بتوانیم سفری پایدار داشته باشیم.

سفر پایدار یا طبیعت گردی در بلند مدت باعث رشد اقتصادی و مالی جوامع محلی نیز می‌شود. تورهای طبیعت‌گردی می‌توانند افراد بیشتری را با مفهوم طبیعت گردی آشنا کنند و علاقه‌مندان بیشتری در این راه همراه شوند تا نه تنها لذتی که خودشان می‌برند بیشتر و عمیق‌تر باشد بلکه برخورد صحیح با طبیعت و جوامع محلی را بیاموزند و مشتاقانه‌تر پای بر راه بگذارند.


-مقاله-ریسمون-طبیعت‌گردی-2.jpg

این روزها علاوه بر رشد علاقه‌مندان به طبیعت‌گردی، صنعت گردشگری نیز در سرتاسر جهان اهمیت بیشتری به طبیعت‌گردی و اکوتوریسم، جوامع محلی، پوشش گیاهی و جانوری مناطق می‌دهد که این باعث رشد روزافزون علاقه‌مندان و سطح آگاهی و دانش افراد علاقه‌مند و بومیان محلی به طبیعت، حیات‌وحش و فرهنگ و مراسم بومی شده است.

 رویکرد طبیعت ‌گردی تا به امروز کمک بسیاری به حفظ و نکه‌داری از طبیعت و فرهنگ و آداب و رسوم بسیاری از مناطق بکر جهان کرده است. با تورهای طبیعت گردی ریسمون همراه شوید تا به تک‌تک این مناطق بکر با همراهی یکدیگر سر بزنیم و تمرین کنیم تا بدون آسیب رساندن به طبیعت و فرهنگ محلی بتوانیم از تمام وجود لذت ببریم و صدای قلب و ذات خویشتن را بشنویم و به ندایش پاسخ بگوییم.

 

 

 


0 دیدگاه

09 تیر 1398

ریحانه رضاپور

درباره نویسنده
جهانگرد، علاقه مند به فیلم و موسیقی

دیدگاه شما