طبیعت‌گردی مسولانه و حفاظت از محیط‌زیست هنگام گردش و سفر

طبیعت‌گردی چیست؟


سفر فرصت مناسبی است تا تجربه‌های جدیدی کسب کنید و با جاذبه‌های گردشگری، آداب‌و‌رسوم و فرهنگ‌های مختلف آشنا شوید. سفر به شما انگیزه ای مضاعف برای ادامه زندگی می‌دهد. سفر یعنی تماشای جریان زندگی در جای جای دنیا. اما گاهی وقتها هوای طبیعت و طبیعت‌گردی می‌کنید تا از این دنیای پرهیایو کمی دور شوید و نفسی تازه کنید. طبیعت‌گردی در هر فصلی لذت خاصی دارد و دامان طبیعت همیشه با آغوش باز پذیرای شما است. تماشای درختان سرسبز، نفس کشیدن در هوای پاک و تازه، و چشم دوختن به آسمان صاف و آبی در هنگام طبیعت‌گردی برای هر بیننده ای جذاب و دل انگیز است. با ریسمون همراه شوید تا راجع به طبیعت گردی بیشتر بدانیم.
 
حتما این جمله معروف را بارها و بارها شنیده اید: "با طبیعت دوست باشیم". مسلما همه طبیعت را دوست دارند. اما این دوستی چقدر عمیق است؟ شما چقدر دست دوستی به طبیعت داده اید؟ چقدر هوای او را داشته اید و برای خوب ماندنش تلاش کرده اید؟ (بماند که گاهی عده ای در حق اش نارفیقی، بسیار کرده اند!) 


تور-ریسمون-طبیعت گردی-1.jpg

پیشنهادهای ریسمون برای حفاظت از محیط زیست در سفر؟
برای اینکه پیمان دوستی محکم‌تری با طبیعت ببندید، کافی است نکات ساده ای را رعایت کنید و سهم کوچکی در حفظ محیط‌زیست داشته باشید. رعایت نکاتی که در عین سادگی می‌توانند تاثیرات مهمی بر حفظ طبیعت بگذارند. در ادامه به برخی از نکات طبیعت‌گردی اشاره خواهیم کرد:
-پسماندها بدترین آفت محیط‌زیست هستند. بنابراین به هیچ عنوان زباله‌ها به خصوص پلاستیک و ظروف یکبار مصرف را پس از طبیعت‌گردی در محل اسکان خود جا نگذارید و آنها را در سطل زباله بریزید. چرا که این زباله‌ها سال‌های طولانی در محیط‌زیست باقی می‌مانند و علاوه بر زشت شدن چهره منطقه، باعث آلودگی آب و خاک می‌شوند. آلوده شدن آبی که برای شرب و کشاورزی استفاده می‌شود می‌تواند صدمات جبران ناپذیری در پی داشته باشد.

تور-ریسمون-طبیعت گردی-2.jpg 
-هنگام طبیعت‌گردی به شاخ و برگ درختان آسیب نزنید. آنها را برای درست کردن آتش و یا یکی دو ساعت تاب بازی نشکنید. حتی اگر آتشی هم برپا کردید، حتما و حتما پیش از خروج از محل، از خاموش شدن آن اطمینان پیدا کنید. چه بسا که آتش کوچکی، جنگلی را به آتش بکشد. 
-شما باید بدانید دریا هرچقدر هم که بزرگ باشد، نباید زباله ای داخل آن ریخته شود. این زباله‌ها ممکن است وارد چرخه محیط‌زیست شده و خوراک جانوران دریایی شوند. نهایتا ماهی‌ها و جانوران دریایی در سبد غذایی ما قرار می‌گیرند و آن وقت پی می‌بریم: "از ماست که برماست". 
 
تور-ریسمون-طبیعت گردی-3.jpg
هنگام سفر و طبیعت‌گردی چه نکاتی را باید رعایت کنید؟
در سفر به طبیعت و یا حتی در مواردی که در هتل اقامت دارید، می‌توانید راهکارهایی که ریسمون ارائه می‌دهد را در راستای حفظ محیط زیست منابع طبیعی رعایت کنید. نکاتی که هزینه ای برای شما ندارند اما می‌توانند یک طبیعت‌گردی مسئولانه را به دنبال داشته باشند: 
-پیش از سفر، تمام لوازم برقی منزل را خاموش نموده و آنها را از برق جدا کنید. برخی از لوازم، حتی در حال خاموش بودن و تنها با اتصال به پریز، برق مصرف می‌کنند. 
-در هنگام طبیعت‌گردی یک قمقمه همراه خود داشته باشید تا مجبور به جای خرید آب در بطری‌های پلاستیکی نباشید.
-در صورت استفاده از هتل، حوله شخصی به همرا داشته باشید؛ چرا که 40 درصد آب مصرفی هتل‌ها برای شستشوی حوله‌ها صرف می‌شود.
 
تور-ریسمون-طبیعت گردی-4.jpg
-به کارمندان هتل اطلاع دهید که نیازی به تعویض و شستشوی روازنه ملحفه‌ها نیست. به آنها بگویید شستن ملحفه‌ها را به زمان پس از خروج شما از هتل موکول کنند. 
-یک لیوان مخصوص به خود همراه داشته باشید تا مجبور به استفاده از لیوان‌های پلاستیکی یکبار مصرف نباشید. 
-لوازم بهداشتی را در سفر با خود ببرید تا هتل نیازی به بسته‌بندی آنها نداشته باشد. چرا که بسته بندی لوازم نیاز به پلاستیک داشته و به محیط‌زیست آسیب وارد می‌کند.
-هنگام مسواک زدن، شیر آب را ببندید و سعی کنید در زمان کوتاه‌تری دوش بگیرید.
- هنگام خروج از اتاق تمامی چراغ‌ها را خاموش کنید. 
-دمای اتاق را در حد نرمال  تنظیم کنید. 
-به جای بلیط‌های کاغذی از بلیط الکترونیکی استفاده کنید تا در مصرف کاغذ صرفه جویی شود.
- هنگام خروج از هتل کتابچه راهنمای هتل را همراه خود سوغاتی نیاورید، آن را در هتل بگذارید تا سایر مسافران بتوانند از آن استفاده کنند و کارمندان هتل مجبور به تهیه دوباره کتابچه نباشند. 
-کنار جاده‌ها زباله نریزید و یک کیسه مخصوص زباله همراه خود داشته باشید. در مقصد و یا در کنار اولین سطل زباله، آنها را دور بریزید. 
-سعی کنید در سفر از سبد خرید به جای کیسه‌های پلاستیکی استفاده کنید. 
 
تور-ریسمون-طبیعت گردی-5.jpg
حرف آخر
لذت بوییدن عطر گل‌ها، گوش سپردن به نغمه‌های پرندگان، لمس کردن سنگ‌ها و صخره‌ها، دیدن جاده‌های زیبا، دره‌های عمیق و بکر، تماشای دریاچه‌ها، درختان سرسبز و بلندبالا، همگی آرامشی وصف ناشدنی را به وجودمان هدیه می‌کنند. این هدیه‌های ارزشمند را در طبیعت‌گردی قدر بدانیم و از این میراث گرانبها به خوبی محافظت کنیم. به امید روزی که همه ما از دوستداران واقعی طبیعت باشیم و در جهت طبیعت‌گردی مسئولانه و حفظ محیط‌زیست تلاش کنیم. یادمان باشد که طبیعت هیچ جایگزینی ندارد.  

برای همراهی با تورهای طبیعت گردی ریسمون به وبسایت ما مراجعه کنید یا با ما تماس بگیرید.


0 دیدگاه

13 شهریور 1398

تیم نویسندگان ریسمون

درباره نویسنده
ریسمون با تیمی قوی، محتوای جذاب و به روز تولید میکند

دیدگاه شما