ضروری ترین نکات و توصیه ها برای طبیعت گردی با ریسمون

ضروری ترین نکات و توصیه ها برای طبیعت گردی

مهم ترین نکاتی که برای پیمایش در طبیعت باید در نظر داشته باشید
پیمایش در پیاده روی یکی از بهترین فعالیت هایی است که در خارج از خانه و یا در دل طبیعت می توانید انجام دهید. اگرچه پیمایش ممکن است کاری سخت و بسیار طاقت فرسا باشد،‌ ولی اگر با برنامه قبلی و با آگاهی کامل انجام شود، بسیار لذت‌بخش خواهد بود. فرقی نمی کند که قصد یک پیمایش حیرت انگیز در دل بکرترین نقاط طبیعت را دارید، و یا اینکه صرفاً قصد پیاده روی در طبیعت و ساخت یک روز زیبا هستید. در هرحال برنامه ریزی و آمادگی کامل برای این کار را می توان به عنوان یک اصل ضروری در نظر گرفت. در ادامه این متن در ریسمون به معرفی برخی از نکاتی خواهیم پرداخت که هنگام شرکت در تورهای طبیعت گردی و یا به صورت کلی انجام پیمایش در دل طبیعت آن ها را حتماً باید لحاظ کنید. با ریسمون همراه باشید.


ریسمون-مقاله-نکات-توصیه-برای-طبیعت گردی.jpg

اطلاعات
باید تا جای ممکن دربارة مقصد مورد نظر اطلاعات داشته باشید. در مورد جاده ها، مسیر، آب و هوا، میزان استراحت مورد نیاز و ... حتماً تحقیق کنید. درجه سختی مسیر یکی از مهم ترین اطلاعاتی است که قبل از شروع سفر باید در دست داشته باشید. درجه سختی را معمولاً در مقیاس بین ۱ تا ۱۰ اعلام می کنند و هرچه این عدد بیشتر باشد، مسیر سخت تری را پیش‌رو خواهید داشت.

آمادگی جسمانی
آمادگی جسمانی برای شروع یک پیمایش بسیار ضروری است. این امر زمانی که درجه سختی مسیر بیشتر باشد پیش از پیش اهمیت پیدا می کند. قدم گذاشتن در مسیرهای دشوار بدون آمادگی جسمانی کافی می تواند بسیار خطرناک بوده و حتی جان شما را تهدید کند. بنابراین، پیش از شروع پیمایش حتماً بدن خود را آماده سازید. این آماده سازی ممکن است شامل آماده سازی از هفته و یا ماه ها قبل برای مسیرهای طولانی و سخت، و یا گرم کردن بدن از قبل شروع یک روز پیاده روی در طبیعت باشد.

اصول پوشاک
در انتخاب لباس مورد نظر برای پیمایش، یک قانون طلایی را همیشه در نظر داشته باشید: لباس شما باید تا جای ممکن راحت و کاربردی باشد. برای مثال، از پوشیدن شلوار جین خودداری کنید، چراکه اصلاً راحت نیستند. در طول مسیر پیمایش توصیه می شود از کلاه آفتابی استفاده کنید تا جلوی تابش مستقیم خورشید به سر و صورت شما گرفته شود. همیشه لباس اضافه همراه خود داشته باشید. با توجه به شرایط آب و هوایی،‌ ممکن است هوا بارانی و یا برفی شود. حتی در روزهای بهاری و تابستانی هم گرمای هوا ممکن است باعث تعرق زیاد شما شده و احتیاج به تعویض پوشاک پیدا کنید.


ریسمون-مقاله-نکات-توصیه-برای-طبیعت گردی-1.jpg

کفش ها
تا جای ممکن از کفش های مخصوص پیاده روی و یا دویدن استفاده کنید. استفاده از کفش های محکم کوه نوردی برای مسیرهای سخت نیز توصیه می شود. تا جای ممکن سعی کنید کفشی را انتخاب کنید که ضدآب باشد. قبل از پوشیدن کفش برای شروع پیمایش و پیاده روی، حتماً از آن برای مدتی استفاده کنید تا از راحتی پای خود هنگام استفاده از آن مطمئن شوید. 

مواد غذایی
انتخاب نوع و حجم مواد غذایی نیز به درجه سختی مسیر بستگی خواهد داشت. در تورهای طبیعت گردی آسان، تنوع مواد غذایی و خوراکی ها ممکن است یکی از جاذبه های این پیمایش باشند. ولی در مسیرهای دشوار و حرفه ای تر، انتخاب مواد غذایی خود را حتماً محدود به مواد غذایی ضروری، سبک و پر انرژی کنید. 

تجهیزات
تجهیزات شما نیز باید سبک و بسیار ضروری باشند. برخی از ضروری ترین وسایلی که در طول پیمایش ها احتمالاً به آن ها احتیاج پیدا خواهید کرد، شامل بطری آب، کرم ضد آفتاب، پشه گیر و کمک های اولیه می شود.

پیمایش های چند روزه
اگر پیمایش شما چند روز به درازا خواهد انجامید، بسته بندی وسایل و جمع کردن کوله پشتی دشوارتر خواهد بود. چراکه به وسایل بیشتری احتیاج خواهید داشت. به صورت یک قانون کلی، عموماً یک لباس برای حرکت و پیاده روی در طول روز، و لباس دیگری برای خوابیدن در نظر بگیرید. بهترین رویکردی که برای سفرهای چند روزه می توانید داشته باشید آن است که تا جای ممکن سبک سفر کنید.

 کوله پشتی
اگر قصد شرکت در تور طبیعت گردی دارید و می خواهید همراه خود یک کوله پشتی ببرید،‌ حتماً در مورد کیفیت و راحتی آن اطمینان حاصل کنید. حمل کوله پشتی های غیر استاندارد نه تنها بسیار دشوارتر خواهد بود، بلکه ممکن است به گردن و ستون فقرات شما آسیب برسانند. یک کوله پشتی مناسب باید قادر باشد وزن را به خوبی در بدن شما تقسیم کند و بدون حس کردن فشار بیش از حد روزی عضوی خاص، به حرکت در مسیر ادامه دهید.  تهیه یک کوله پشتی ضدآب نیز مزیت بیشتری برای شما به همراه خواهد داشت.

توجه به سلامت پزشکی
به سابقه و سلامت جسمانی خود توجه کنید. شرکت در پیمایش هایی با درجه سختی بیشتر از ۷ و ۸ واقعاً کار طاقت فرسایی بوده و در صورت وجود سوابق پزشکی، ممکن است برای شما بسیار خطرناک باشد. در صورتیکه سابقه بیماری های قبلی دارید، توصیه می کنیم در مسیرهای با درجه سختی نهایتاً ۳ و یا ۴ شرکت کنید.

شرکت خردسالان
اگرچه دورهم  بودن تمام اعضای خانواده مزیت بزرگی است و لذت فراوانی دارد، ولی شرکت نوزادان در تورهای طبیعت گردی را هرگز توصیه نمی کنیم، حتی اگر درجه سختی مسیر ۱ باشد. شرکت کودکان زیر ۷ سال در مسیرهایی با درجه سختی بیش از ۴ نیز توصیه نمی شود.


ریسمون-مقاله-نکات-توصیه-برای-طبیعت گردی-2.jpg

چطور انرژی خود را در طول پیمایش تقسیم کنیم؟
1.    برای تقسیم انرژی خود برای تمام طول پیمایش، این نکات را در نظر بگیرید:
2.    سرقدم های خود را طوری تنظیم کنید که به شما هیچ فشاری وارد نشود؛ قدم های خود را نه خیلی کوتاه و نه خیلی بلند بردارید. در مسیرهای ناهموار و شیب‌دار، قدم‌های کوتاه بیشتر توصیه می‌شود.
3.    حتی اگر فکر می کنید احتیاجی به استراحت ندارید، پس از هر یک ساعت حرکت، برای ۱۰ دقیقه استراحت کنید.
4.    هرگز با شکم خالی پیاده روی نکنید. حتماً قبل، حین و پس از پیمایش مواد غذایی مفید میل کنید.
5.    اطمینان حاصل کنید که به مقدار کافی کربوهیدرات و نمک در وعده های غذایی شما قرار دارد. کربوهیدرات به شما انرژی خواهد داد و نمک نیز بدن شما را آماده نگاه خواهد داشت.
6.    همیشه پیش از آنکه خیلی تشنه شوید آب بنوشید. در ازای هر ساعت پیاده روی،‌ خوب است یک-چهارم لیتر آب بنوشید.
7.    تذکر: هرگز برای سبک شدن بار خود،‌ آشغال‌هایتان را در طبیعت رها نکنید!

چطور پیمایش امنی داشته باشیم؟
1.    در طول یک پیمایش و طبیعت گردی، مسئولیت امنیت و سلامتتان با خودتان خواهد بود. بنابراین هرگز از مسیر اصلی خارج نشده و راه خود را به سمت راه‌های ناشناخته و میان‌برها کج نکنید.
2.    توانایی‌های خود را بشناسید و با خود صادق باشید. ارتفاع از سطح دریا، کاهش سطح اکسیژن و گرمای هوا در بسیاری از موارد ممکن است شما را غافلگیر کند.
3.    سوابق درمانی خود را جدی بگیرید. همیشه در نظر داشته باشید که در طول یک پیمایش، مشکلات زانو، کمر، شرایط قلبی، دیابت،‌ آسم و یا سایر مشکلات ممکن است به خاطر شرایط سخت جوی و یا فشار ناشی از خستگی وخامت بیشتری پیدا کنند.
4.    کوله پشتی خود را تا جای ممکن سبک نگاه دارید.  آب و غذا باید سنگین ترین اقلام در کوله پشتی شما باشند.
5.    برای هزینه کردن برای یک کوله پشتی با کیفیت و مناسب صرفه جویی نکنید.  کوله پشتی باید مطابق با سبک بدن شما باشد.
6.    عینک دودی، کرم ضد آفتاب، اسپری دفع حشرات و تجهیزات کمک های اولیه را همیشه همراه خود داشته باشید.
 

برای همراهی با تورهای طبیعت گردی ریسمون با ما تماس بگیرید یا به قسمت تورهای خارجی و داخلی وبسایت ریسمون مراجعه کنید.


0 دیدگاه

15 مرداد 1398

صدرا شریفی

درباره نویسنده
عاشق سفر، بلاگر

دیدگاه شما