شِرپا ها چه کسانی هستند؟

شِرپا (Sherpa), ببر کوهستان های نپال

شِرپاها یک گروه قومی در نپال هستند که تعداد آنها حدود 150 هزار نفر است. معروفیت آنها در داشتن مهارت فوق العاده در بالا رفتن از کوه های سرسخت, قدرت بدنی بی نظیر و استقامت ستودنی در صعود از ارتفاعات هیمالیاست. شرپاها روحیه مثبتی دارند و معمولاً شاد و خوش اخلاق هستند. آنها کوه را میراث خود می دانند و به آن افتخار می کنند. همراهی با ریسمون شما را با شرپاها بیشتر آشنا می کند.

مقاله-ریسمون-شرپا-نپال-1.jpg 
شرپاهای نپال روحیه مثبتی دارند و معمولاً شاد و خوش اخلاق هستند

چرا شرپاها در نپال به این نام خوانده می شوند؟
کلمه شرپا (Sherpa) در اصل به معنای "مردم شرقی" است و توسط خود شرپاها به صورت شروا (shar-wa) تلفظ می شود. این کلمه, از ترکیب دو واژه شر (shar) به معنی شرق و وا (wa) به معنی مردم گرفته شده است. در حقیقت, آنها مردمان شرقی هستند که از قرن پانزدهم, از شرق تبت به نپال مهاجرت کرده اند. قبل از اینکه کوهنوردی در هیمالیا به یک سرگرمی عمومی تبدیل شود, کلمه شرپا فقط به گروهی اطلاق می شد که از شرق تبت به نپال مهاجرت کرده اند. ولی امروز, به افرادی گفته می شود که در ازای دریافت پول, در راهنمایی, حمل بار و مشاوره با کوهنوردانی که برای فتح قله های هیمالیا آمده اند, مشارکت می کنند. 
 


مقاله-ریسمون-شرپا-نپال-2.jpg
شرپاهای نپال در ازای دریافت پول, در راهنمایی و حمل بار با کوهنوردانی که برای فتح قله های هیمالیا آمده اند, مشارکت می کنند.

کار شرپاهای نپال چیست؟
ردیف کردن همه کارهای گروههای کوهنوردی به عهده شرپاهاست. عمده این کارها عبارتند از:
•    حمل بارها 
•    برقرار کردن اردوگاه ها 
•    انتخاب مسیرهای امن و بی خطر کوهنوردی
•    تعمیر خطوط
•    تهیه تجهیزات لازم
•    هدایت توریست ها و کوهنوردان به سمت  قله اورست و سایر قله های هیمالیا 

درآمد شرپاها در نپال چقدر است؟
درآمد شرپا هایی که با گروه های اعزامی به اورست همکاری می کنند, در فصل کوهنوردی که در نپال 2 ماه طول می کشد, 5000 دلار است. این مبلغ, اگرچه, از درآمد سرانه یک خانوار معمولی در این کشور (430 دلار) بیشتر است, ولی برای به دست آوردن این پول, هر شرپا باید چند بار در کوه های سخت و صعب العبور رفت و برگشت کند و خود را در برابر خطرات زیادی قرار دهد. درآمد افراد مشابه شرپاها در کشورهای غربی, در طول فصل, 50000 دلار است و این نشان می دهد که درآمد شرپاها آنقدر هم زیاد نیست. همراهی با تور نپال ریسمون امکان کوهنوردی در هیمالیا را برای شما فراهم می کند.


مقاله-ریسمون-شرپا-نپال-3.jpg 

شرپاهای نپال, در فصل کوهنوردی چند بار در کوه های سخت و صعب العبور رفت و برگشت می کنند

مخاطرات شغلی شرپاهای نپال
کار شرپاها, در حقیقت نوعی جان بازی است. در دهه های اخیر, 174 نفر از آنها, در حین انجام کار, جان خود را از دست داده اند. گفته می شود احتمال مرگ شرپا هایی که در ارتفاعات بالاتر از اردوگاه پایه کوهنوردان  در اورست  فعالیت می کنند, 10 برابر ماهیگیران حرفه ای است. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) در آمریکا, این شغل را به عنوان پر مخاطره ترین شغل غیر نظامی معرفی کرده و احتمال مرگ شرپاها را 3 و نیم برابر بیشتر از احتمال مرگ سربازان پیاده نظام در 4 سال اول جنگ عراق ارزیابی نموده است. شاید برای کسی که برای رسیدن به قله های هیمالیا پول پرداخت میکند, منطقی به نظر برسد, ولی از نظر ایمنی در محل کار, آمار 1.2% احتمال مرگ و میر, ظالمانه است.
 
کار شرپاهای نپال از چه نظر خطرناک است؟
در حال حاضر, صعود از هیمالیا یک تجارت سودمند است که میلیونها دلار ارز وارد کشور می کند. هزینه اعزام برای یک گردشگری کوهنوردی بین 30 تا 100 هزار دلار است. هزینه اخذ مجوز هم از 25 هزار دلار برای یک نفر تا 70 هزار دلار برای یک تیم 7 نفره, متغیر است. 

شرپاها, بدون کپسول اکسیژن 
بیشتر شرپاها در ارتفاعات خیلی بالا نیاز به اکسیژن دارند تا به نحو احسن عمل کنند. ولی کپسول اکسیژن آنقدر گرانقیمت است که نمی توان آن را خرید و در کوه نگهداری کرد. البته شرپاها خیلی بهتر از توریست ها با شرایط کم اکسیژنی خو گرفته اند و بدن آنها با این وضعیت سازگاری بهتری دارد.

شرپاها دگزامتازون دریافت نمی کنند
آنها پزشک شخصی در روستا ندارند که این داروی پیشگیرانه را برایشان تجویز کند.
 

حمل بارهای سنگین
شاید مهم ترین کاری که انجام می دهند بلند کردن بارهای سنگین به سمت اورست است. شرکت های راهنمای تور خارجی, بیشترین و خطرناکترین کارها را برای شرپاها در نظر می گیرند و به این ترتیب احتمال خطر را برای راهنماها و توریست های غریبه کاهش می دهند.

مقاله-ریسمون-شرپا-نپال-4.jpg 

شرکت های راهنمای تور خارجی, بیشترین و خطرناکترین کارها را برای شرپاهای نپال در نظر می گیرند

آیا شرپاهای نپال و خانواده هایشان تحت حمایت هستند؟
شرکت های توریستی موظف هستند راهنماها را بیمه کنند. بیمه شرپا هایی که بالاتر از اردوگاه کار می کنند, 4600 دلار برای فوت و 575 دلار برای مخارج درمانی است. بیمه افرادی که در ارتفاعات پایین تر کار می کنند, 3500 دلار است. البته اخیرا دولت نپال هزینه بیمه را تا 11000 دلار بالا برده است.
 

آیا هزینه بیمه شرپاهای نپال کافی است؟
تاثیر مجروح شدن یا فوت شرپاها در روستا, خیلی زیاد است. در روستاهایی با 40 یا 50 خانوار, زنان بیوه و کودکان یتیمی پیدا می شوند که سرپرست خود را در ارتفاعات هیمالیا از دست داده اند و این, یک تراژدی نامحسوس است. آیا حتی 11000 دلار هم می تواند فقدان کسی را که می توانست 10 یا 20 سال دیگر کار کند و نان آور خانواده اش باشد, جبران کند؟ این واقعیتی است که در زیر پوست هیمالیا وجود دارد ولی دیده نمی شود.

مقاله-ریسمون-شرپا-نپال-5.jpg 

تاثیر مجروح شدن یا فوت شرپاها در روستای نپال, خیلی زیاد است

معروف ترین شرپای نپال که بود و چه کرد؟
تنزینگ نورگئی (Tenzing Norgay), که غالبا به او "شرپا تنزینگ" گفته می شود, در سال 1914 در نپال (Solo Khumbu) متولد شد. او یک شرپای کوهنورد نپالی-هندی بود و به همراه ادموند هیلاری (Edmund Hillary),  یکی از اولین دو نفری بود که قله اورست را در 29 مه 1053 فتح کردند. او برای نخستین بار, در سال 1935 به عنوان راهنمای گروه انگلیسی اعزامی به اورست استخدام شد و در دهه 1930, سه بار با این هیئت که قصد فتح اورست را داشتند, همکاری نمود. تور نپال ریسمون امکان آشنایی بیشتر با کوهنوردان هیمالیا را برای شما فراهم میکند.

مقاله-ریسمون-شرپا-نپال-6.jpg 

شرپا تنزینگ و ادموند هیلاری اولین دو نفری بودند که قله اورست را در 29 مه 1953 فتح کردند
 

برای همراهی برای تور نپال با ریسمون تماس بگیرید یا به صفحه‌ی تورهای خارجی ما مراجعه کنید.


0 دیدگاه

25 شهریور 1398

تیم نویسندگان ریسمون

درباره نویسنده
ریسمون با تیمی قوی، محتوای جذاب و به روز تولید میکند

دیدگاه شما