شهرهای مهم استان قزوین

استان قزوین

شهر صنعتی البرز (الوند)

شهر الوند از شهرهای پرجمعیت و مهم استان قزوین محسوب می شود. شهر الوند در فاصله ی 14کیلومتری شهر قزوین است، بعد از سال 1348 به دلیل ساخت شهر صنعتی البرز مهاجرانی از شهرهای گیلان، زنجان و آذربایجان به این شهر آمدند و موجب توسعه ی شهری در شمال شرقی الوند شد. در سال1346 به دلیل متمرکز شدن در صنعت تولید  900هکتار از زمین هایی که به باغ اریک معروف بود برای ساخت اولین شهر صنعتی ایران در استان قزوین انتخاب شد.

زمین های کشاورزی این شهر حاصلخیز است و خاک این اراضی درجه 1 و 2 محسوب می شود، در زمان های قدیم شکل اولیه این شهر قلعه ای 4گوش با 18 برج بوده است که  اکنون در جنوب این شهر است و هنوز بافت سنتی خود را همچنان حفظ کرده است. از نامداران  این شهر ابوالحسن اقبال آذر که به اقبال آذر معروف است و از بهترین و قوی ترین صداهای ایران محسوب می شود که اولین صفحه ی ایرانی با صدای این خواننده  در تفلیس پر شد، ایشان در سال1227از استان قزوین به شهر تبریز مهاجرت کرد.

در شهر الوند چندین آثار تاریخی است مانند مسجد امام خمینی که قدمتی کهن دارد و در منطقه ی سنتی این شهر قرار گرفته است، ویژگی بازر و اصلی این مسجد  وجود آب انبار، طاق نماهایی با معماری اسلامی و ستون هایی قطور و محکم است. محراب این بنا هم از شاخص های اصلی این مسجد است که با آیات قرآن و به خط کوفی با کاشی های رنگی مزین شده است. کارشناسان تاریخ ساخت این مسجد را در دوره ی قاجار احتمال میدهند. این مسجد از مساجد شبستانی محسوب میشود و فاقد نازک کاری است. تپه ی تاریخی، این  تپه که در جنوب این شهر واقع شده است با حفاری های که توسط باستان شناسان انجام گرفته است و اشیا هایی مانند سفال هایی به رنگ های قرمز، خاکستری و نخودی و با نقوش هندسی، انسانی و حیوانی و بر اساس سکه ها و سنگ قبر هایی که کشف شده است قدمت این تپه به  دوره ی صفویه برمی گردد. خانه ی اربابی از دیگر اثار تاریخی این شهر است، بر اساس مدارک موجود این بنا دو طبقه بوده است و دارای چندین اتاق و راهرو که تاریخ ساخت این بنا در دوره ی قاجار بوده است.

شهر تاکستان

از دیگر شهرهای مهم استان قزوین، شهر تاکستان می باشد که در گذشته های دور نام آن سیاده و یا سیادهن بوده است. شهر تاکستان به سرزمین خوشه های زرین تاک مشهور بوده است، این شهر از مناطق مهم تات نشین ها در ایران محسوب می شود. شهر تاکستان قبل از سال1375 جز استان زنجان بوده است ولی بعد که قزوین به استان تبدیل شد این شهر جز استان قزوین به حساب می آید، از آثار تاریخی این شهر می توان به قلعه ی دختر، بقعه پیر، مسجد شاه عباس اشاره کرد. قلعه ی دختر در بالای یک کوه سنگی قرار دارد که مربوط به دوره ساسانی است و گویای آن است که این قلعه قبلا یک دژ دفاعی بوده است. با کشف شدن آثاری مانند آثار گچ بری که  متعلق به دوره ی ساسانیان است نشان از آبادی این منطقه در دوران گذشته دارد. یکی از سوغاتی های  معروف و لذیذ شهر تاکستان انگور می باشد و علت نامگذاری این شهر به خاطر وجود باغ های انگور بوده است هم چنین این شهر از خوش آب و هواترین شهرهای استان قزوین محسوب می شود.


مقاله-ریسمون-قزوین-1.jpg

بوئین زهرا

یکی دیگر از شهرهای  مهم استان قزوین، شهر بوئین زهرا است که در سالیان دور به آن بلوک زهرا می گفتند، این شهر هم جز شهر زنجان محسوب می شده است، از مکان های تاریخی این شهر می توان به برج های دوگانه خرقان اشاره کرد، این بنا متعلق به دوره ی پنجم هجری است. نمای این بنا که از آجر است و همین نما موجب شده است تا منظره ی بی نظیری داشته باشد. این برج ها که برای دو نفر به نام های (ابو سعید بیجار پسر سعد) و (ابو منصر ایلتای تیکتین) می باشد که در قرن های بعد به آرامگاه تبدیل شدند. با پیدا شدن آثاری که از جنس طلا هستند و سفال هایی با نقش های گوناگون گویای این است که این شهر قدمتی دیرینه دارد. در این شهر برخی از طایفه های ایل شاهسون زندگی می کنند، با توجه به این که این شهر هوای معتدل خشک دارد بهترین محصول آن پسته می باشد که سرمایه گذاری های زیادی در این بخش صورت گرفته است.

 ریسمون برگذار کننده تورهای گردشگری این بار با معرفی استان قزوین یک شهر زیبای دیگر برای شما در نظر دارد پس با تور ریسمون همراه باشید.


0 دیدگاه

24 دی 1398


برچسب ها
تیم نویسندگان ریسمون

درباره نویسنده
ریسمون با تیمی قوی، محتوای جذاب و به روز تولید میکند

دیدگاه شما