شهرهای مهم استان خراسان رضوی کدامند

 

همانطور که میدانید استان خراسان را در سال 1383 بنابر تصویب مجلس شورای اسلامی به سه بخش تقسیم کردند. خراسان رضوی یکی از این سه استان است که مرکز آن شهر بسیار زیبا و باشکوه مشهد می باشد. از جمله دیگر شهرهای مهم استان خراسان رضوی می توان به شهرستان های نیشابور، سبزوار، تربت حیدریه، قوچان و کاشمر اشاره کرد. در کل استان خراسان رضوی 28 شهرستان، 70 بخش و 164 دهستان در خود دارد. استان خراسان رضوی را پایتخت مذهبی کشور می دانند. بزرگترین تولید کننده زعفران دنیا. استانی که هر ساله زائران و مهمان های زیادی را در خود پذیرا است. اقتصاد این استان بر پایه ی نفت است اما این روزها در زمین صنعت نیز پیشرفت های چشمگیری داشته است. معادن و ذخایری همچون گل سفید، خاک نسوز، اورانیوم، توریم، مرمریت، سنگ آه و گچ در این استان وجود دارند. در کنار اینها صنایع دستی، کشاورزی و دامپروری این منطقه نیز بسیار کارآمد است. 

برای آشنایی با شهرهای مهم خراسان رضوی با ریسمون همراه باشید.


مقاله-ریسمون-شهرهای-خراسان-رضوی-1.jpg

شهرهای مهم استان خراسان رضوی

مشهد

از جمله شهرهای مهم استان خراسان رضوی که البته مهمترین آنها نیز می باشد، شهر بسیار زیبای مشهد است. این شهر زیارتی سیاحتی است. مهم ترین قطب گردشگری مذهبی داخل کشور و دومین شهر مذهبی جهان به حساب می آید. در اطراف مشهد، شهرهای سرخس، درگز، چناران و نیشابور قرار دارند. البته این استان مرزهای مشترک با کشورهای افغانستان و ترکمنستان دارد که بر اهمیت نظامی منطقه افزوده است. البته که مهم ترین شهر این استان همین شهر است. شهری که قدمت آن به هزاره پنجم قبل از میلاد برمی گردد. آب و هوا در این شهر معتدل متمایل به سرد و خشک است. تابستان های گرم و خشک و زمستان های سرد و مرطوب دارد. جاذبه های بسیار دیدنی در این شهر وجود دارند. بارزترین آنها حرم امام رضا است. از دیگر جاذبه های این شهر، آرامگاه فردوسی، مسجد گوهرشاد، پارک کوهسنگی و موزه های آستان قدس رضوی می  باشند. مشهد دومین پایتخت اقتصادی کشور ایران است. 

نیشابور

از دیگر شهرهای مهم استان خراسان رضوی که بسیار دیدنی نیز می باشد، شهر نیشابور است. این شهر در دامنه ی کوه بینالود قرار دارد. طبیعت این شهر بسیار بکر و زیباست. نیشابور نه تنها از شهرهای مهم استان خراسان رضوی که از شهرهای مهم کل ایران است. نیشابور را از نمادهای تاریخ و فرهنگ ایران زمین می دانند. باید حتما این شهر و زیبایی های آن را از نزدیک ببینید. آرامگاه خیام نیشابوری، آرامگاه عطار، آرامگاه کمال الملک، مسجد چوبی، مسجد جامع نیشابور، قدمگاه از جمله دیدنی های این شهر بسیار زیبا هستند. در سفر به استان خراسان رضوی حتما از شهر نیشابور دیدن کنید. 


مقاله-ریسمون-شهرهای-خراسان-رضوی-2.jpg

آرامگاه خیام نیشابوری

سبزاور


مقاله-ریسمون-شهرهای-خراسان-رضوی-3.jpg

سبزوار

از جمله شهرهای مهم استان خراسان رضوی است که نام آن در گذشته بیهق بوده است. مردم این شهر به زبان فارسی سخن می گویند. حتی گفته شده است که گویش های این خطه از گویش های اصیل خراسانی و با منشا فارسی دری است. شاید این شهر را با نام سربداران نیز شناخته باشید. چرا که در زمان حمله مغول، مدافعانی به نام سربداران از شهر و سرزمین حمایت می کردند که بعدها حکومت شیعی آل بویه در ایران توسط آنها ایجاد شد. سبزوار را از نمادهای علم و تمدن ایران می دانند. تعداد زیادی از مشاهیر از جمله ملا هادی سبزواری، محمود دولت آبادی، ابوالفضل بیهقی در سبزوار به دنیا آمده اند. آیا می دانستید سبزوار در میان شهرهای ایران از آن دسته شهرهایی است که بیشترین موجودی های را در بانک دارد؟ از جمله آثار دیدنی این شهر می توان به مسجد پامنار، مسجد جامع، چهارطاقی دیو، منار خسروگرد، آرامگاه اسرار و مدرسه های همچون فخریه و علمیه شریعتمدار نام برد. 

تربت حیدریه

تربت حیدریه را به عنوان یکی از شهرهای مهم استان خراسان رضوی نام می برند که عرفای زیادی را در دل خود پرورش داده است. آیا میدانستید که این شهر از بزرگترین مراکز تولید زعفران شناخته می شود؟ نام این شهر را از عارف قرن ششم، قطب الدین حیدر گرفته اند. از جمله جاذبه های دیدنی این شهر، مقبره قطب الدین حیدر، کاروانسرای طبسی، موزه مردم شناسی، بنای مقبره و خانه امینی را می توان نام برد. برای دیدن از تربت حیدریه با تورهای ریسمون همراه شوید.

قوچان

قوچان از دیگر شهرهای مهم استان خراسان رضوی است که بسیاری از مورخین بر این اعتقاد هستند که اولین پایتخت اشکانیان همین جا بوده است. از قله های مشهور این شهر می توان به کوههای هزار مسجد، آلاداغ و شاه جهان اشاره کرد. رود اترک، روستای شارک و معماری صخره ای کلر از دیدنی های این شهر می باشند. 

پیشنهاد ما برای شما این است که در تور ریسمون شرکت کنید. در این تور به تمامی با هرآنچه که باید بدانید از جمله شهرهای مهم استان خراسان رضوی آشنا خواهید شد. 


1 دیدگاه

17 مهر 1398

تیم نویسندگان ریسمون

درباره نویسنده
ریسمون با تیمی قوی، محتوای جذاب و به روز تولید میکند

دیدگاه شما

  • ا. خ
    3 سال قبل
    باسلام. مدیر محترم سایت وتور ریسمون عکس ضمیمه شهرقوچان مربوط ب کلات نادر است..اشتباه عکس زدید