شهرهای استان خراسان جنوبی و جاذبه های آن

خراسان جنوبی را ببینیم

شهرهای استان خراسان جنوبی دارای جذابیت های مختص به خود بوده و از شهرهای موجود در آن می توان به بیرجند، طبس، قائن، فردوس و ... اشاره نمود که هر کدام دارای جاذبه ها و فرهنگ و تاریخ مختص به خود بوده که با ریسمون به تعدادی از آنها به مختصر اشاره شده است.

بیرجند از شهرهای استان خراسان جنوبی

مرکز استان خراسان جنوبی شهرستان بیرجند بوده و در منطقه ی شرقی کشور ایران واقع شده است. این شهر از جمعیت زیادی برخوردار بوده و از جمله اولین شهر هایی بوده است که دارای سیستم آبرسانی در کشور بوده و دارای رتبه ی دوم بعد از تهران است که دارای لوله کشی آب شهری بوده است. همچنین این شهر دارای مناطق و جاذبه های فراوانی می باشد که از جمله می توان به باغ اکبریه اشاره نمود که در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

بیرجند همچنین دارای رتبه ی سوم را در تاسیس فرودگاه بعد از قلعه مرغی و بوشهر را داشته و در این شهر قبل از جنگ جهانی دوم تعداد زیادی کنسولگری از جمله کنسولگری های روسیه و انگلیس در این شهر مشغول بوده اند. همچنین گویش مردمان این شهر از نوع گویش های فارسی نو بوده که نسبت به گویش های دیگر کمتر دچار تغییر شده که دلیل این را به خاطر موقعیت جغرافیایی ان می دانند زیرا در منطقه ای کوهستانی واقع شده است که دست کمتر مهاجمان به آن جا رسیده است.  


مقاله-ریسمون-خراسان-جنوبی-3.jpg

قائن

شهر قائن یکی دیگر از شهرهای استان خراسان جنوبی بوده و دومین شهر بزرگ این استان به شمار می آید. این شهر دارای محصولاتی مانند زرشک و زعفران مرغوب و ناب بوده و به همین دلیل دارای شهرت جهانی می باشد. این شهر از جمله قدیمی ترین زیستگاه های انسان ها در ایران بوده است. این منطقه دارای آب و هوایی سرد می باشد و دارای زمستان هایی بسیار سرد و سوزاننده نیز می باشد. در تابستان بارندگی بسیار کم بوده و گرمترین ماه ان مرداد ماه است.

گویش مردمان این شهر فارسی دری می باشد. و از جمله غذاهای این شهر می توان به کشک بادمجان، کلمپه و آش جوشواره اشاره کرد که دارای طرفداران زیادی نیز می باشد.

از مکان های دیدنی این شهر می توان به قلعه کوه قائن اشاره نمود که در سه کیلومتری از شهر قائن واقع شده است. این قلعه در قله ی کوه قرار گرفته است و مربوط به دوره ی سلجوقیان می باشد و از بزرگترین قلعه ی استان خراسان جنوبی می باشد. این قلعه دارای سه قسمت مجزا که مخصوص سربازان و اصطبل و امیر نشینان است و دارای 30 عدد برج دیدبانی نیز می باشد که زیبایی و شکوه و عظمت این بنا را دو چندان کرده است. همچنین گردشگران با شرکت در تورهای ریسمون می توانند به مناطق زیبا و معروف این استان سفر کرده و لذت ببرند.


مقاله-ریسمون-خراسان-جنوبی-2.jpg

کوه قائن

طبس

شهر طبس از جمله شهرهای استان خراسان جنوبی بوده که در غرب این استان واقع شده و دارای شرایط کویری می باشد. در قبل این استان جزو شهر های استان یزد بوده و با گذشت زمان از این استان جدا شده است و در سال 1391 به استان خراسان جنوبی ملحق گردید. شهر طبس دارای رشته کوهی به نام رشته کوه شتری می باشد. نزدیکترین شهر به این شهر از سمت شمال شرق، شهر فردوس و از سمت جنوب غرب شهرستان یزد می باشد. این شهر دارای معادن بسیار زیادی بوده که نشانگر تعداد زیادی جنگل و دریا در این منطقه  درگذشته های دور می باشد. این شهر یکی از بزرگترین زلزله های ایران را داشته است که تعداد زیادی مردم در این زلزله کشته شده اند.

فردوس

شهر فردوس از شهرهای استان خراسان جنوبی که  تا سال 1308 تون نام داشت و از محصولات معروف آن می توان به انار و زعفران مرغوب آن اشاره نمود. زبان مردم این شهر گویش تونی می باشد که از قدیمی ترین گویش ها به شمار می آید. این گویش زیرمجموعه ی گویش های فارسی می باشد. آهنگ این گویش برای نا آشنایان بسیار مشکل بوده و این مشخصه باعث شده است بسیاری از مردم این گویش را به عنوان زبانی جدا به شمار اورند.


مقاله-ریسمون-خراسان-جنوبی-1.jpg

حمام کوشک

دمای هوای فردوس به دلیل نزدیکی به کویر خشک بوده و دارای اختلاف دمای زیادی در روز و شب های آن در تابستان وجود دارد. هوای این شهر در تابستان گرم و خشک و در زمستان بسیار سرد و بارانی می باشد. سردترین ماه این شهر دی ماه و گرم ترین آن تیر ماه می باشد. این شهر دارای جاذبه های بسیاری نیز می باشد که از جمله می توان به مسجد جامع تون، آبگرم معدنی فردوس، شهر تاریخی تون، حمام کوشک و ... اشاره نمود. این مناطق دارای جاذبه های توریستی بسیار بوده که تعداد زیادی از مسافران می توانند در سفر خود با استفاده و شرکت در تورهای ریسمون به این مناطق رفته و لذت ببرند.


0 دیدگاه

28 مهر 1398

تیم نویسندگان ریسمون

درباره نویسنده
ریسمون با تیمی قوی، محتوای جذاب و به روز تولید میکند

دیدگاه شما