شخصیت های مهم در طول تاریخ استان قزوین

شخصیت های مهم استان قزوین

استان قزوین با توجه به اینکه قدمت و پیشینه ای کهن دارد و از لحاظ موقعیت جغرافیایی خوبی برخوردار است مشاهیر و شخصیت های معروف زیادی دارد. شهر قزوین مشاهیر و اساتید زیادی را مانند ملا خلیل بن غازی قزوین، میرعماد خوشنویس بزرگ، عیبد زاکانی و... را در خود پرورش داده است، در این مقاله ریسمون شما را با مشاهیر و شخصیت های مهم استان قزوین آشنا می کند، همراه ما باشید.

عبید زاکانی

 عبید زاکانی یکی از مشاهیر استان قزوین می باشد، عبید زاکانی که طنزپرداز، منتقد و نویسنده ی بزرگی در سده ی هشتم هجری بود و شهره ی عام و خاص بود. در ایران طنز پردازی به طور رسمی با عبید زاکانی شروع شد هم چنین او ملقب به پدر طنز فارسی است. داستان موش و گربه از مشهورترین آثار سیاسی و انتقادی عبید زاکانی می باشد.

حمدالله مستوفی

 این شخصیت ارزشمند که مورخ، شاعر، نویسنده، جغرافی دان معروف و مشهور دوره ی ایلخانان در سال 680 قمری در قزوین زاده شده از آثار معروف او می توان به ظفرنامه، گزیده تاریخ و نزهت القلوب اشاره کرد، حمدالله مستوفی در سال 750هجری قمری از دنیا رفت و آرامگاه او اکنون در محله ی ریسه پنبه ی استان قزوین می باشد.

عمادالکتاب

محمد حسین مشهور ملقب به عمادالکتاب متولد 1245خورشیدی در قزوین می باشد. او از مشهورترین و برجسته ترین خوشنویسان نستعلیق در قرن معاصر می باشد، او علاوه بر خط نستعلیق در خط های ثلث، شکسته، ریحان و رقاع چیره دست بود هم چنین مهم ترین مرید و نشر دهنده ی روش میرزا  کلهر میباشد. ایشان علاوه بر اینکه در خوشنویسی تبحر خاصی داشت در نقاشی، عکاسی، موسیقی هم چیره دست بود، عمادالکتاب در سال 1315 در گذشت و آرامگاه او در حیاط امامزاده عبدالله شهر ری است.

ابوالحسن اقبال آذر

یکی دیگر از شخصیت های مهم استان قزوین، اقبال آذر می باشد، ابوالحسن اقبال آذر خواننده ای توانمند، با صدای قوی وزیبا که صاحب سبک در موسیقی اصیل و سنتی ایران بود که درسال 1252 خورشیدی در شهر الوند استان قزوین به دنیا آمد. اقبال آذر به دلیل اینکه صدای بی نظیری داشت به ردیف موسیقی اصیل ایرانی مسلط بود که به او لقب جهان پهلوان آواز دادند. او تحصیلات موسیقی را در کنار اساتیدی مانند میرزا حسن ثقفی و ملا کریم جناب فرا گرفت وبعد به شهر تبریز و سپس به شهر تهران مهاجرت کرد. او در سال 1349 در شهر تبریز از دنیا رفت و آرامگاه او در شهر تبریز می باشد.

سید اشرف حسینی

سید اشرف حسینی از دیگر مشاهیر استان قزوین می باشد. ایشان شاعر، روزنامه نگار و طنز پرداز بزرگ در دوره ی مشروطه می باشد. سید اشرف حسینی در سال 1205 خورشیدی در استان قزوین به دنیا آمد، اما به  دلیل منتشر کردن روزنامه ی فکاهی نسیم شمال و اشعار طنز انتقادی که داشت بسیار مشهور و معروف شد او مردی بود که اعتنا و وابستگی به ثروت و پول نداشت به همین خاطر پولی را که از طریق فروش روزنامه به دست می آورد به فقیران بخشش می کرد. او در سال 1312 خورشیدی در گذشت و آرامگاه او در شهر ابن بابویه می باشد.

علامه دهخدا

 علامه علی اکبر دهخدا از شخصیت ها و مشاهیر استان قزوین که بزرگترین شخصیت ها در زمینه های فرهنگ وآزادی ایران، علم و ادب است. اگرچه وی متولد تهران بود ولی اصالتا اهل قزوین بود، از مهم ترین آثار علامه دهخدا، لغت نامه می باشد که برای نگارش آن 30 سال زحمت کشید و اکنون کامل ترین فرهنگ فارسی می باشد، ایشان در سنین جوانی به مشروطه خواهان پیوست  و با مقالات مطالب طنز آلود و انتقادی در روزنامه ی صور اسرافیل معروف شد. علامه دهخدا در سال1334 دار فانی را وداع گفت و در ابن بابویه به خاک سپرده شد.

علامه رفیعی

یکی از اعجوبه ها و شگفت انگیز ترین های دوران، دانشمند فرزانه و از نوابغ فقه، ریاضی، عرفان و حکمت بود، ایشان از دانشمندان و مجتهدین در قرن معاصر می باشد و شاگردانی نظیر امام خمینی و سید جمال الدین آشتیانی داشته است.

شهید محمدعلی رجایی

شهید محمد علی رجایی یکی دیگر از اساتید استان قزوین می باشد، او در سال 1312در شهر قزوین متولد شد. در نوجوانی به شهر تهران مهاجرت کرد و از مبارزان سیاسی علیه رژیم شاه شد، ایشان بعد از پیروزی انقلاب اسلامی سمت های مختلفی مانند ریاست جمهوری، وزیر آموزش و پرورش و نمایندگی مجلس داشت، او از مسئولین ساده زیست  و مردمی بود که در بمب گذاری مجلس به شهادت رسید.

شهید عباس بابایی

 شهید عباس بابایی در سال 1329 در قزوین به دنیا آمد. ایشان برای گذراندن دوره ی خلبانی  در سال1348 عازم کشور آمریکا شد و بعد از بازگشت به ایران وارد نیروی هوایی شد و در سال 1360 بود به درجه ی شهادت رسید.

تور ریسمون با معرفی برگزیدگان استان قزوین سعی در معرفی این استان کرده است تا علاقه مندان به سفر و شهرهای ایران بیشتر با شخصیت های کشور عزیزمون آشنا شوند. برای لذت بردن از سفر به شهرهای ایران از تور ریسمون استفاده کنید.


3 دیدگاه

13 آذر 1398

تیم نویسندگان ریسمون

درباره نویسنده
ریسمون با تیمی قوی، محتوای جذاب و به روز تولید میکند

دیدگاه شما

 • حسن خلج
  2 سال قبل
  در معرفی مشاهیر قزوین با حذف و سانسور نام ابولقاسم عارف قزوینی نهایت بی انصافی را در حق این بزرگوار و یادگار دوران مشروطیت بجا گذاشتید. یک کم عادل باشید
 • محمدرضا
  2 سال قبل
  عالی بود ولی اگه اسامی ورزشکارا و هنرمندهای قزوین رو هم اضافه میکردین جامع تر میشد
 • نا شناس
  1 سال قبل
  عالی بود ولی کاش اسامی ورزش کاران راهم اذافه می کردید خوبود