سوغاتی های استان سیستان و بلوچستان

صنایع دستی و خوارکی‌های سیستان و بلوچستان

استان سیستان و بلوچستان به عنوان یکی از بزرگ ترین قطب های گردشگری در ایران شناخته می شود. این استان پهناور به سبب داشتن جاذبه های توریستی فراوان مانند جاذبه های طبیعی و تاریخی به عنوان مقصد سفر مسافران بی شماری شناخته می شود. مانند همه شهر هایی که مسافران زیادی را میزبانی می کنند موضوع سوغات و صنایع دستی در این استان نیز اهمیت بالایی پیدا کرده است. استان سیستان و بلوچستان دارای صنایع دستی و سوغات متعددی است که در صورت سفر به این منطقه می توانید آن ها را از بازار های محلی و پاساژ ها تهیه نمایید.

سوغاتی های خوراکی استان سیستان و بلوچستان

یکی از انواع سوغاتی های دوست داشتنی استان سیستان و بلوچستان سوغاتی هایی است که بر پایه مواد خوراکی هستند. انواع شیرینی ها و خوراکی های محلی می توانند به عنوان سوغات استان سیستان و بلوچستان شناخته شوند.

یکی از شیرینی های سنتی که توسط افراد بومی در استان سیستان و بلوچستان تهیه می شود شیرینی لندو نام دارد. ترکیباتی که برای تهیه شیرینی لندو استفاده می شود شامل گندم، کنجد و خرما است. به طور کلی تولید این نوع شیرینی زمان بر بوده و گاهی اوقات ممکن است بیش از یک نصفه روز برای چسبیدن مواد آن به هم زمان لازم باشد. معمولا شیرینی لندو به صورت توپی در آمده و می تواند به عنوان یکی از پر طرفدار ترین سوغات استان سیستان و بلوچستان شناخته شود.

ادویه های مخصوص استان سیستان و بلوچستان نیز می تواند به عنوان سوغات این استان شناخته شود. مهم ترین و شناخته شده ترین ادویه ای که می توانید به عنوان سوغاتی تهیه کنید آچار است. این ادویه چندان تند نبوده و به همین دلیل افراد با هر ذائقه ای می توانند از آن در غذای خود استفاده نمایند.


مقاله-ریسمون-سوغات-سیستان و بلوچستان-3.jpg

صنایع دستی در استان سیستان و بلوچستان

یکی دیگر از انواع سوغاتی استان سیستان و بلوچستان صنایع دستی تولید شده توسط مردم محلی است.

هنر سوزن دوزی از جمله هنر هایی است که در میان مردم استان سیستان و بلوچستان رواج بسیاری دارد.  از دیر باز استفاده از سوزن دوزی بر روی لباس ها و سایر پارچه ها و لوازم مورد نیاز وجود داشته است. استفاده از رنگ های متنوع در سوزن دوزی می تواند آثاری جذاب خلق کند که نزد مسافران مشتریان فراوانی پیدا کند. در صورتی که می خواهید یک محصول سوزن دوزی شده را به عنوان سوغات استان سیستان و بلوچستان تهیه کنید باید در نظر داشته باشید سوزن دوزی ها در این استان به دو دسته اصلی تقسیم می شوند. دسته ای که در آن رنگ های روشن و طرح های ساده بهره برده شده و دسته بعدی ترکیبی از رنگ های تیره و نقش های ریز و کوچک است.

از دیگر هنر های دستی که می تواند به عنوان سوغات استان سیستان و بلوچستان مطرح شود خامه دوزی است. نوعی دوخت زیبا که شباهت زیادی سوزن دوزی دارد و در آن جنس پارچه و نخ متفاوت است. در کنار این دوخت های زیبا می توان از سایر دوخت هایی مانند سکه دوزی و یا تزئیناتی به نام آینه دوزی نام برد. با استفاده از این هنر ها می توان آثار منحصر به فردی خلق نمود که نمایان گر فرهنگ و هنر سرشار در استان سیستان و بلوچستان است.

هنر ساخت ظروف سفالی نیز نزد مردم استان سیستان و بلوچستان هنری شناخته شده است. اگر علاقه مند به سفالگری و ظروف سفالی هستید می توانید از این محصولات به عنوان سوغات استان سیستان و بلوچستان تهیه نمایید. در این استان روستایی به نام سراوان وجود دارد که هنر سفالگری را به این استان نسبت می دهند. ظروف سفالی که توسط اهالی این روستا ساخته می شود به روش های سنتی و بدون استفاده از ماشین آلات مرسوم ساخته می شود و همین موضوع باعث شده ارزش هنری این ظروف به شکل چشمگیری افزایش یابد.

 


مقاله-ریسمون-سوغات-سیستان و بلوچستان-2.jpg

سفر به استان سیستان و بلوچستان با تور های ریسمون این امکان را برای مسافران فراهم می کند تا علاوه بر بازدید از دیدنی های این استان بتوانند با سوغاتی های استان آشنا شده و آن ها را تهیه نمایند. ریسمون سعی نموده کیفیت تور های استان سیستان و بلوچستان را به گونه ای در نظر بگیرد تا همه افراد بتوانند از خدمات ارائه شده در این تور ها برای سفر های خود استفاده نمایند.

 


0 دیدگاه

29 دی 1398


برچسب ها
تیم نویسندگان ریسمون

درباره نویسنده
ریسمون با تیمی قوی، محتوای جذاب و به روز تولید میکند

دیدگاه شما