سوغاتی های استان خراسان جنوبی و صنایع دستی آن

سوغاتی های استان خراسان جنوبی

استان خراسان جنوبی دارای سوغاتی های متنوعی می باشد که از جمله میتوان به قالی بافی و تولید زعفران و انار و زرشک ان اشاره نمود. این استان دارای محصولات و صنایع دستی های مختص به خود بوده و همین ویژگی باعث شده است که در سرتاسر دنیا محصولات این استان دارای محبوبیت باشد. تور گردشگری ریسمون این امکان را برای گردشگران فراهم آورده است که در سفر خود به این استان جذاب مسافران بتوانند با صنایع دستی این استان آشنا شده و خرید نمایند. در زیر به تعدادی از صنایع دستی و سوغاتی های استان خراسان جنوبی اشاره شده است.

عناب از سوغاتی های استان خراسان جنوبی

یکی از عمده محصولات استان خراسان جنوبی عناب می باشد که به دلیل مساعد بودن شرایط تولید در این استان بسیار رواج دارد. بسیاری از مردمان این استان منبع درآمد اصلی شان تولید این میوه عناب بوده و برداشت این محصول از اواسط تابستان و در مناطق کوهستانی از اوایل پاییز شروع می شود.

زرشک از سوغاتی های استان خراسان جنوبی

یکی از شهرهای مهم استان خراسان جنوبی که سهم بسیار تا بسیار زیادی در پرورش زرشک را در ایران دارد، شهرستان قائنات استان خراسان جنوبی می باشد. لازم به ذکر می باشد که چیدن زرشک کار بسیار دشواری است زیرا دارای تیغ های بسیار زیادی بوده و نیاز به همکاری زیادی دارد. این محصول یکی از محصولات و سوغاتی های استان خراسان جنوبی می باشد.

زعفران از سوغاتی های استان خراسان جنوبی

از دیگر سوغاتی های استان خراسان جنوبی می توان به زغفران اشاره نمود. یکی دیگر از گیاهان خوشرنگ این استان خراسان جنوبی زعفران می باشد و دارای ارزش بسیار زیادی بوده و به همین دلیل به ان طلای سرخ کویر می گویند. کشور ایران دارای مقام اول در تولید زعفران در دنیا می باشد و بیشتر از نود در صد از تولیدات زعفران در دنیا در ایران تولید می شود. استان خراسان جنوبی بعد از استان خراسان رضوی دارای رتبه ی دوم تولید زعفران در ایران می باشد.

زعفران این استان دارای کیفیت و عطر و بویی بی نظیر و بی رقیب بوده و دارای کیفیت بهتری نسبت به زعفران های استان خراسان رضوی می باشند. مرکز پایتخت زعفران ایران در واقع شعر قائنات می باشد.


مقاله-ریسمون-سوغاتی-خراسان-جنوبی-2.jpg

انار از سوغاتی های استان خراسان جنوبی

یکی از تولید کنندگان اصلی انار در کشور ایران شهر فردوس استان خراسان جنوبی می باشد. این شهر دارای رتبه ی سوم بعد از ساوه و نیریز استان فارس در تولید این میوه می باشد. انار های این شهر دارای تنوع زیادی بوده و یکی از منبع درامد اصلی مردمان این استان محسوب می شود. از معروفترین نوع انار این شهرستان فردوس نوع شیشه کپ بوده که این انار به کشور های دیگر نیز صادر می شود. از جمله کشورهایی که این انار به آنجا صادر می شود میتوان به کشور های ژاپن، اسپانیا، کره جنوبی و ... اشاره نمود. این انار دارای کیفیتی بالا بوده و دارای ماندگاری بیستری نسبت به بقیه ی انواع انار ها می باشد. لذا انار یکی دیگر از سوغاتی های استان خراسان جنوبی محسوب گشته و دارای محبوبیت زیادی نیز می باشد.

برک‌بافی از سوغاتی های استان خراسان جنوبی

یکی دیگر از سوغاتی های استان خراسان جنوبی برک بافی بوده که کلمه ی برک به نوعی پارچه گفته می شود که دارای جنس پشم شتر و یا بز بوده و در زبان محلی به آن کرکی نیز می گویند. این پارچه ها دارای استحکام بسیار زیادی بوده و در عین داشتن استحکام بالا دارای لطافت و نرمی زیادی نیز می باشند. از این پارچه معمولا برای دوخت لباس های زمستانی استفاده می شود. در گذشته از این پارچه های اعلا برای حاکمان لباس میدوختند زیرا دارای ارزش بالایی بوده و همچنین این پارچه دارای قابلیت رنگرزی نبوده و خود دارای رنگ منحصر به فرد خود می باشد.

رنگ های متفاوت این پارچه مشکی، شیری، خاکستری و سفید مس باشد. این گارچه دارای قدمتی طولانی بوده و زمان ان به دوره ی سلجوقیان باز میگردد. امروزه نیز این محصول در این استان یافت می شود و جزو صنایع دستی های این استان خراسان جنوبی محسوب می شود و امروزه توانسته به طور مجدد رونق یابد.

ترکه‌بافی از سوغاتی های استان خراسان جنوبی

ترکه بافی به نوعی حصیر بافی گفته می شود که از جهاتی با حصیر بافی متفاوت می باشد برای مثال دارای مواداولیه ی متفاوت با حصیر بوده و از مواد اولیه ی آن از شاخه های نازک و جوان و درخت چهای بادام کوهی می باشد.  ایم محصول از سوغاتی های استان خراسان جنوبی بوده و یکی از شهرهایی که این سوغات در آنجا یافت می شود شهر بیرجند استان خراسان جنوبی بودهو دارای رواج زیادی در فصول زمستان و پاییز می باشد. این محصولات به دلیل استفاده از مواد متفاوت دارای رنگ های مختلف بوده برای مثال محصولات سبز رنگ ان که از ترکه ی بیدمشک بافته شده اند دارای مقاومت زیادی نیز هستند.

قالی‌بافی از سوغاتی های استان خراسان جنوبی

یکی دیگر از سوغاتی های معروف این استان، فرش دستبافت و یا قالی مود می باشد و دارای شهرت بسیار زیادی در سرتاسر دنیا بوده و در بسیاری از موزه های دنیا یافت می شود. یکی دیگر از منبع درامد مردمان این استان قالی بافی بوده و دارای طرح های مختلف و متفاوتی می باشد که می توان به ریزه ماهی، افشار، ربعی سعدی و ... اشاره نمود که از میان انها ریزه ماهی دارای شهرت زیادی می باشد. لذا گردشگران می توانند با کمک تور گردشگری ریسمون از دیدن و خریداری این سوغاتی های استان خراسان جنوبی نهایت لذت را ببرند.


0 دیدگاه

09 دی 1398

تیم نویسندگان ریسمون

درباره نویسنده
ریسمون با تیمی قوی، محتوای جذاب و به روز تولید میکند

دیدگاه شما