سوباتان در میانه‌ خردادم آرزوست

سوباتان بهشت دست نخورده‌ی ییلاقات گیلان

« یک جایی هست، ببینی باور نمی‌کنی ایرانه. دشت‌های سبز سبز با یه عالمه گل؛ رنگ و وارنگ. سفید، زرد و یه دشت پر از لاله‌های سرخ. ابرهای بالای دشت شبیه کارتون‌های زمان بچگیمون هستند و واقعا وقتی توی دشت و بین گل‌هایی حس می‌کنی خورشید داره از اون بالا لبخند می‌زنه بهت.»
این جمله‌ها، اولین چیزهایی است که مسافران ریسمون بعد از سفرشان به سوباتان تعریف می‌کنند؛ این جمله‌ها و هزاران توصیف زیبای دیگر. اما آیا واقعا سوباتان به این زیبایی که از آن تعریف می‌کنند است؟
سوباتان بهشت دست نخورده‌ی ییلاقات گیلان؛ با دشتی از کلزاهای زرد؛ دشتی از لاله‌های قرمز و آسمانی با وسعت بی‌کران و آبی، بدون شک تکه‌ای از بهشت برین بوده که روی زمین قرار گرفته است. بازی آفتاب و ابر، دست نوازش باد بر روی علف‌های دشت و بازیگوشی گل‌ها در این ناز و نوازش باد؛ هزاران بار شما را به سمت خودش دعوت می‌کند. 


ریسمون-مقاله-سوباتان.jpg
مردم گیلان کناره و کوه نمی‌شناسند، همیشه همانقدر بزرگ‌دل و مهمان‌نواز هستند. شهرت شکم‌گردی گیلانی‌ها به ییلاق‌ها هم رسیده و حالا وقت کباب مخصوص سوباتان است که مزه‌اش، زندگی را برای گرسنگان و پیاده روندگان دگرگون می‌کند. 
دم دم‌های غروب، قبل از آنکه نارنجی غروب خورشید محو بشود، مه کار خودش را شروع می‌کند. اقامت در کلبه‌های محلی، در ییلاقی که بیشتر در مه و ابرها قرار گرفته تا در دل چمنزاری بین کلبه‌های دیگر؛ لذتی است که هیچ زمان دیگری قابل درک نیست. پنجره را که باز کنید، مه وارد کلبه می‌شود و از پنجره‌ی پشت کلبه دوباره دل به آُمان می‌دهد.
پیاده‌روی از سوباتان به سمت نئور، شبیه هیچ پیاده‌روی دیگری نیست. هر قدمی که بر‌دارید چهره کوه و دشت و گل عوض می‌شود. اما شاید زیباترین نقطه همان زمانی است که از بالا به دریاچه نئور می‌رسید. نئور زیبا با تک چادرهایی که دور و اطراف دریاچه رخ‌نمایی می‌کنند. حس خوب دیدن چشم‌انداز زیبای دریاچه و ساعاتی چند لَخت کردن تن و جان در کنار دریاچه و آسوده بودن را مزه مزه کنید.
کیف و حال شب آخر سفر ریسمونی‌ها به سوباتان و پیاده‌روی‌اش تا دریاچه نئور، نشستن کنار آتش و گفتن و شنیدن و آواز خواندن و هندوانه خوردن و سیب‌زمینی کباب کردن است. چای هیزمی مخصوص و بوی چوب و رقص شعله‌های آتش و انعکاس ستاره‌ها و هیاهوی مشتاقان طبیعت در دل دریاچه شب‌های کمپ را متفاوت از هر تجربه‌ای می‌کند. صدای طبیعت و شب و جیرجیرک‌های کنار دریاچه و لذت خوابیدن در چادر را دوباره در برنامه سوباتان به دریاچه نئور با ریسمونُ تجربه کنید.


0 دیدگاه

23 اردیبهشت 1398

علی ردایی

درباره نویسنده
ایده پرداز، عاشق سفر، بلاگر

دیدگاه شما