سفری به حیات وحش کنیا با ریسمون

حیات وحش کنیا

بزرگ ترین تنوع زیستی آفریقا را در کنیا تماشا کنید
قرن ها است که طبیعت بکر و بی نظیر کنیا گردشگران و ماجراجویان را از گوشه و کنار دنیا به سمت خود می کشاند. کنیا یکی از شناخته شده ترین مقاصد گردشگری در جهان است. البته  گردشگران نه برای گردشگری تاریخی و یا بازدید از آثار باستانی، بلکه برای تماشای حیات وحش دیدنی این کشور به اینجا سفر می کنند. کنیا به واسطه‌ی تنوع بی نظیر مناظر، حیات وحش و فرهنگ بی نظیر آن شناخته می شود. از دشت ها و جلگه های پهناور گرفته، تا کوه های بلند و برفی، کنیا انواع تجربه های ممکن را برای ماجراجویان کنجکاو طبیعت در دل خود جای داده است. در میان حیات وحش کنیا تجارب مختلفی را می توانید به دست بیاورید. از تماشای پرواز مهاجرت پرندگان از نزدیک،‌ تا شنیدن صدای بلند فیل های منطقه، همگی در یک تور کنیا انتظار شما را می کشند. چیزهایی که در شب های حیات وحش این کشور می توانید از نزدیک ببینید را شاید در هیچ نقطه دیگری از دنیا نتوانید تجربه کنید. چراکه مناطق زیادی در دنیا وجود ندارند که در زیر آسمان پرستاره‌ شب، بتوانید صدای غرش و یا شکار کردن شیرهای وحشی را از نزدیکی خود بشنوید! با ریسمون همراه باشید.


مقاله-ریسمون-کنیا-3.jpg

چه تجاربی در کنیا انتظار شما را می کشند؟
اگرچه کنیا یکی از محبوب ترین مقاصد برای گردش سافاری در سراسر آفریقا است، ولی تصور نکنید که تورهای سافاری کنیا بسیار شلوغ و پرجمعیت هستند. در این تورها برای حفظ تعادل در مناطق حفاظت حیات وحش و هرچه بیشتر نامحسوس بودن اثر انسان در این محیط، تورها عموماً کم تعداد و خلوت هستند. از سوی دیگر، کمپ های اقامت آن ها نیز با فواصل نسبتاً‌ طولانی ساخته می شود. بنابراین مناطق دور دست، دور افتاده و بکر حیات وحش کنیا را در خلوت تماشا خواهید کرد و از آن لذت خواهید بود. تورهای سافاری کنیا بخشی به صورت پیاده و بخشی با وسیله نقلیه انجام می شود و تجارب خارق العاده ای در طی آن ها خواهید داشت.
ولی در این میان، شاید هیچ چیز به شکوه و جذابیت تماشای «مهاجرت بزرگ» نباشد. در طی این مهاجرت در واقع حدود ۲ میلیون حیوان و به خصوص گورخر در مسیر باران و برای پیدا کردن علف های حرکت و مهاجرت می کنند. از دیگر جذابیت های کنیا، زندگی در میان مردم قوم ماسای (Maasai) است که همچنان به صورت قبیله‌ای و بسیار سنتی به زندگی خود ادامه می دهند و یکی از معروف ترین قبایل آفریقا به شمار می روند. اگرچه جمعیت این قوم بسیار افزایش پیدا کرده و به میلیون نفر نیز می رسد، ولی به صورت کوچ‌ نشینی به زندگی می پردازند. منطقه‌ی آموبسلی (Amboseli) که توسط برف های ذوب شده از کلیمانجارو آب‌رسانی می شود،‌ شمار زیادی از فیل های آفریقا و حیات وحش کمتر شناخته شده کنیا را در خود جای داده است. در بخش های شمالی کشور کنیا، ‌یعنی منطقه سابورو (Samburu)، شمار زیادی از زرافه ها و شترمرغ ها زندگی می کنند. برای تماشای کرگدن های نایاب و در معرض خطر انقراضی که در کنیا نگهداری می شوند،‌ باید از منطقه‌ی حفاظت شده لوا (Lewa) دیدن کنید. این منطقه موفق ترین پناهگاه برای حفظ از کرگدن ها بوده است.


مقاله-ریسمون-کنیا-2.jpg

حیات وحش کنیا
تنوع حیات وحش کنیا بیش از آن چیزی است که حتی تصورش را بکنید. بیش از ۲۵ هزار گونه حیوانی در این کشور زندگی می کنند. انواع مختلفی از حیوانات وحشی را در کوه ها و دشت های کنیا می توانید تماشا کنید. منطقه‌ی ماسای مارا (Maasai Mara) شمار زیادی از این حیوانات را در خود جای داده است. شیر و چیتا های زیادی در این منطقه زندگی می کنند. علاوه بر این، حیوانات دیگری مثل زرافه، گورخر و بوفالو نیز در این منطقه دیده می شوند. رودخانه های همین منطقه سکونتگاه شمار زیادی از کروکدیل ها و اسب های آبی است. اگر قصد تماشای پرندگان را دارید، باید به منطقه آکاسیا وودلندز (Acacia Woodlands) سفر کنید. حدود ۵۰۰ گونه از ۱۱۰۰ گونه پرنده شناخته شده در کنیا در این منطقه زندگی می کنند. این در حالی است که پارک ملی آمبوسلی (Ambboseli National Park) بیشتر به خاطر فیل های عظیم الجثه خود شناخته می شود. البته علاوه بر فیل ها، رینو (کرگدن)های مختلفی که در معرض خطر انقراض دارند و عموماً در منطقه حفاظت شد‌ه‌ی لوا (Lewa) زندگی می کنند نیز گاهاً به این پارک ملی منتقل می شوند. سامبورو (Samburu) منطقه دیگری در کشور کنیا است که برجسته ترین جانداران ساکن در حیات وحش آن شامل پلنگ و دو نوع گونه جانوری دیگری می شود که فقط در بخش های شمالی کنیا زندگی می کنند. این دو گونه شامل نوعی زرافه و نوعی گورخر با نام های Grevy Zebra و reticulated giraffe می شود.

چند حقیقت جالب در مورد کنیا
1.    هیچ کشور آفریقایی دیگری تنوع حیات وحش و یا طبیعت کنیا را ندارد. از دشت و جلگه های کم ارتفاع گرفته، تا کوه های مرتفع کلیمانجارو با ارتفاعی در حدود ۱۷۰۵۷ متر، همگی را در تور کنیا تجربه خواهید کرد. همین تنوع اقلیمی و تنوع مناظر باعث به وجود آمدن فرهنگ های مختلفی نیز شده است.
2.    کنیا با اقیانوس هند، سومالی، اتیوپی، سودان جنوبی، اوگاندا و تانزانیا مرز مشترک دارد.
3.    کنیا در سال ۱۹۶۳ از استعمار انگلستان رهایی پیدا کرد و مستقل شد، ولی از همان تاریخ تاکنون همواره درگیر نزاع و مشکلات سیاسی داخلی بوده است.
4.    کنیا حدود ۴۱ میلیون نفر جمعیت دارد که حدود ۴۲ درصد آن ها کمتر از ۱۵ سال سن دارند.
5.    نایروبی، پایتخت این کشور، حدود ۳.۴ میلیون نفر را در خود جای داده است.
6.    انگلیسی و سواحلی زبان رسمی در کشور کنیا است. تخمین زده می شود که سواحلی زبان اول حدود ۲ تا ۵ میلیون نفر در دنیا و زبان دوم نزدیک به ۹۰ میلیون نفر باشد. جالب است بدانید برخی واژه های عربی و فارسی نیز در این زبان جای دارند.
7.    کنیا یکی از مهم ترین مراکز تجاری در آفریقای شرقی است. اقتصاد این کشور بیش از هرچیز تحت تاثیر گردشگری، حمل و نقل، ارتباطات و کشاورزی است. چای و قهوه نیز دو محصول مهم این منطقه هستند.


مقاله-ریسمون-کنیا-1.jpg

حفاظت منابع طبیعی در کنیا
طبیعت پهناور و حیات وحش متنوع کنیا در معرض خطر است. خشک سالی، تغییر جهانی اقلیم، گرمایش جهانی، جنگل زدایی، فشارهای ناشی از افزایش جمعیت و تلاش های ناکافی دولت برای توسعه پایدار، همگی منجر به آسیب رسیدن به طبیعت و حیات وحش کنیا شده‌اند تا جایی که حتی در معرض خطر نیز قرار بگیرد. مهم ترین گونه های آفریقایی ساکن در کنیا،‌ یعنی فیل های آفریقایی، کرگدن ها و یا شیرها امروزه باید برای بقای خود بجنگند. گونه های پستاندار مختلف دیگری نیز در معرض خطر انقراض قرار دارند. در این میان می توان به ، سمور ها، کل مرداب، اسب های وحشی و سگ های وحشی اشاره کرد. سازمان های متصدی امور حیات وحش کنیا با مجموعه های علمی و پژوهشی، گروه ها، دولت ها، سازمان های مختلفی همکاری می کنند تا از طریق برگزاری کمپین های مختلف، طبیعت کنیا را وارد مسیر توسعه پایدار سازند. امروزه خوشبختانه این عقیده و باور در کنیا شکل گرفته است که آینده‌ی حیات وحش و محیط زیست این کشور در گرو ارتباط آن ها با جوامع انسانی و سود رسانی به آن ها است. دو اصل مهم و حیاتی برای حفظ حیات وحش کنیا آن است که حمایت های دولتی و همچنین استفاده های تجاری از زمین های شخصی باید در راستا و با اهداف حفاظت از منابع طبیعی این کشور انجام شود.
 

با ریسمون و در تور کنیا به دیدن حیات‌وحش و طبیعت بینظیر آفریقا می‌رویم با ما همراه شوید.

 


0 دیدگاه

16 مرداد 1398

صدرا شریفی

درباره نویسنده
عاشق سفر، بلاگر

دیدگاه شما