زندگی نامه چه گوارا با ریسمون (قسمت سوم)

زندگی نامه چه گوارا

سخنرانی چه گوارا در سازمان ملل
چه گوارا در سال 1964 به نمایندگی از کشور کوبا در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک حضور یافت و سخنرانی کرد. متن سخنرانی او به شرح زیر است:
عرصه سیاست در دنیا بسیار توسعه یافته است اما امپریالیسم آمریکا تلاش دارد تا به مردم جهان تلقین کند که همزیستی مسالمت آمیز فقط حق انحصاری ملل قدرتمند جهان است. ایالات متحده همواره در امور آمریکای لاتین به بهانه دفاع از آزادی دخالت می کند. کوبا بدون هیچ وابستگی و بدون نیاز به سرمایه گذاران خارجی، آزادانه برای خودش سیاست تعیین می کند که بتواند در این مجمع سرافراز باستاد. روزی این مجمع به درجه ای می رسد تا حقوق برابر برای سیاه پوستان و مردم آمریکای لاتین که در این کشور زندگی می کنند را طلب کند. بله ما در کوبا عده ای را اعدام کردیم و به اعدام کردن تا زمانیکه لازم باشد ادامه می دهیم. جنگ ما، جنگ تا مرگ است. یک چیز در کار ما کاملا واضح است اینکه ما به هیچ وجه دست به ترور نمیزنیم مثل اتفاقاتی که در حال حاضر توسط پلیس ونزوئلا در حال رخ دادن است. نیروی پلیس دست به یکسری اعمال وحشیانه می زند  مانند اعدام هایی که ترور خوانده می شود.
نماینده پاناما آنقدر با من صمیمی شد که مانند سایر کوبایی ها من را چه خطاب کرد. ایشون به صحبت در مورد انقلاب مکزیک پرداختند در حالیکه کوبا نگران قتل عام پاناما توسط آمریکای شمالی است. 
چه گوارا در طی این سخنرانی چند نکته را جهت حفظ صلح در دریای کارائیب مطرح کرد که به شرح زیر بود:
1.    پایان فشارهای اجتماعی و اقتصادی که از طرف ایالات متحده بر تمامی کشورهای دنیا وارد شده است.
2.    پایان دادن به فعالیت های خرابکارانه مانند عملیات تروریستی که بوسیله ایالت متحده صورت می گیرد و مسلح کردن سازمان های جاسوسی
3.    خاتمه دادن به حملاتی مشابه به حملات دزدان دریای که از آمریکا نشات می گیرد.
4.    خاتمه داد ورود به مرزهای هوایی آبی که بوسیله کشتی و هواپیماهای آمریکایی زیر پا گذاشته می شود. 
 
مقاله-ریسمون-زندگینامه-چه‌گوارا-قسمت-3-1.jpg
سفر چه گوارا به کنگو
در سال 1965 چه گوارا به غرب آفریقا سفر کرد تا علم خود را بهعنوان یک چریک به شورشی که در آن زمان در کنگو جریان داشت انتقال دهد. چه گوارا آفریقا را در نظام امپریالیستی یک حلقه ضعیف تصور میکرد که توانایی یک انقلاب بزرگ را داشت. رئیس جمهور مصر جمال عبدالناصر  رابطه خیلی نزدیکی داشت و در سال 1959با وی ملاقات داشت و در خصوص برنامه چه گوارا در آفریقا با صحبت کرد و برنامه اش را غیر عاقلانه دید و به او متذکر شد که ممکن است به یک چهره تارزانی تبدیل شود و چه گوارا را محکوم به شکست دانست. ام علی رغم تذکرات جمال عبدالناصر  چه گوارا  اقدامات کوبا در حمایت از حرکت سیمبای مارکسیست که همزمان با بحران کنگو رخ داده بود، را هدایت می کرد. مایک هورا و نیرویش در صدد خنثی کردن برنامه های چه گوارا بودند. هدف چه گوارا انتقال انقلاب کوبا بوسیله آشنا کردن جنگجویان محلی سیمبا به مکتب مارکسیستی و نظریه فوکو و استراتژی جنگهای چریکی بود. 

دستگیری و اعدام چه گوارا
در بولیوی طی عملیاتی طرح ریزی شده توسط سازمان سیا در سال 1967 دستگیر شد. عده ای معتقد بودند که سازمان سیا ترجیح می داد چه گوارا را زنده دستگیر و بازجویی کند. اما بوسیله ارتش بولیوی در روستای لا ایگر در سانتا کروز دلاسیهرا به دستور دیکتاتور نظامی بارریه نتوس در بامداد 8 اکتبر 1967 به قتل رسید. 
خبر مرگ چه گوارا به حدی فیدل کاسترو را تحت تاثیر قرار داد که بعد از شنیدن خبر مرگ او فیدل کاسترو گفته است: 
در زندگی از شنیدن دو خبر خیلی ناراحت شدم خبر اول ، خبر مرگ مادرم و خبر دوم خبر مرگ چه گوارا بود.
چه گوارا بعد از مرگ بهعنوان یک متخصص در فنون جنگی و قهرمان جنبش های انقلابی سوسیالیستی در کل دنیا شناخته شد. 

 
مقاله-ریسمون-زندگینامه-چه‌گوارا-قسمت-3-2.jpg
کشف جسد چه گوارا
بعد از مرگ چه گوارا برای مدت زیادی کسی اطلاعی از محل دفنش نداشت تا اینکه یک ژنرال بولیویایی که در دستگیری چه گوارا نقش داشت در سال 1995 مکان دفن او را که در کنار یک فرودگاه بود افشا و علنی کرد. در سال 1997 بقایای جسد او به کوبا انتقال پیدا کرد و سانتا کلارا به مناسبت پیروزی های زیادی که ارنستو در جریان جنگ های انقلابی کوبا کسب کرده بود به خاک سپرده شد و مقبره ای به یاد او ساخته شد. 

میراث چه گوارا
اگر چه سال های زیادی از اعدام چه گوارا می گذرد ولی زندگی و عقاید او هنوز در دنیا مورد بحث واقع می شود. صاحب نظران زیادی چون نلسون ماندلا از او بعنوان یک قهرمان و الهام دهنده آزادی برای کسانیکه به آزادی علاقه دارند، یاد می کنند. ژان پل سارتر نیز از او بهعنوان یک انسان روشنفکر کامل یاد می کند. در کوبا نیز چه گوارا در محبوبیت ویژه ای برخوردار است. بطوریکه تصاویر وی بعنوان یک قهرمان ملی روی سکه های فلزی حک شده است و دانش آموزان نیز در مدرسه هر روز را با این جمله آغاز می کنند که ما هم مثل چه خواهیم شد. ترانه محبوب آستا سیمپره که به چند زبان اجرا شده است نیز به یاد چه گوارا ساخته شده است. در محل تولد او آرژانتین نیز همه با افتخار از او یاد می کنند و موزه های زیادی از او در کشور وجود دارد. بولیویای ها نیز او را فرد مقدسی می دانند و برای او احترام زیادی قائل اند. 

  
مقاله-ریسمون-زندگینامه-چه‌گوارا-قسمت-3-3.jpg

تور کوبا 
در تور کوبا ریسمون می توانید ضمن آشنایی با این قهرمان بزرگ از مناظر و دیدنی های تاریخی و طبیعی این کشور دیدن نمایید. در تور کوبا ریسمون می توانید از شهر زیبای هاوانا دیدن کنید. هاوانا شهری عجیب با قدمت زیاد است که از قرن 16 ام برجای مانده است. تردد ماشین های آمریکایی و گروههای موسیقی با تنوع رنگی که دارند جلوه خاصی به شهر می بخشند. قلعه سه پادشاه مورو از سایر مناطقیست که که می توانید در تور کوبا از دیدن آن لذت ببرید. این قلعه توسط مهندسین ایتالیایی با کمک گرفتن از بردگان ساخته شده و نقش حمایتی در ورود به هاوانا داشته است. تور کوبا ریسمون شرایط استثنائی را برای شما فراهم می کند تا از این کشور بی نظیر دیدن نمائید. شما می توانید در هر ساعت از شبانه روز جهت دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص تور کوبا با ریسمون تماس بگیرید. 

مقاله-ریسمون-زندگینامه-چه‌گوارا-قسمت-3-4.jpg


0 دیدگاه

14 مرداد 1398

تیم نویسندگان ریسمون

درباره نویسنده
ریسمون با تیمی قوی، محتوای جذاب و به روز تولید میکند

دیدگاه شما