زندگی نامه چه گوارا با ریسمون (قسمت دوم)

زندگی نامه چه گوارا

برای خواندن قسمت اول زندگینامه چه‌گوارا به مقاله زندگی نامه چه گوارا با ریسمون (قسمت اول) مراجعه کنید.
سفر چه گوارا به کوبا 
اوایل سپتامبر 1954 چه گوارا به مکزیک رفت و با تبعیدشدگان 26 ژوئیه در گواتمالا ارتباط برقرار کرد. نیکولوپز جز این تبعیدیها بود که زمینه آشنایی چه گوارا را با فیدل کاسترو فراهم کرد. فیدل کاسترو رهبر جنبش 26 ژوئیه گواتمالا بود که در مکزیک فکر براندازی نظام دیکتاتوری فولخنثیو را در سر داشت. چه گوارا نیز به حمایت از جنبش فیدل کاسترو در براندازی نظام دیکتاتوری برخاست.

 
مقاله-ریسمون-زندگینامه-چه‌گوارا-قسمت-2.jpg
چه گوارا در کنار فیدل کاسترو رهبر جنبش 26 ژوئیه گواتمالا
چه گوارا ضمن اینکه به¬عنوان پزشک جنبش فعالیت داشت. در فعالیتهای نظامی نیز شرکت میکرد و بهعنوان بهترین چریک جنبش شناخته شد. فیدل کاسترو در روز 25 نوامبر 1965 از مکزیک به کوبا حرکت کرد تا اولین عملیات انقلابی خود را با همکاری رزمناو قدیمی به نام مادر بزرگ انجام دهد. اما ارتش مورد حمله باتیستا قرار گرفت و تعداد زیادی از نظامیان کشته و تبعید شدند. در این جنگ بود که چه گوارا پزشکی را کنار گذاشت و از جسد یکی از مجروحان سلاح برداشت و به مبارزه پرداخت. به گفته خود چه گوارا این جنگ توانست او را به یک چریک مبارز تبدیل کند. عده کمی که زنده ماندند و بعنوان یک گروه انقلابی فروپاشیده به کوههای سییرا مایسترا پناه آوردند و توسط گروه چریکی فرانک پایس و نهادهای مردمی مورد حمایت واقع شدند. در این زمان برای عده زیادی این سوال پیش آمد که کاسترو زنده است یا خیر؟ تا اینکه نیویورک تایمز در سال 1957 به مصاحبه با کاسترو و گروه چریکی او پرداخت و این مصاحبه را منتشر نمود. کوهنشینی و کمبود مهمات در آن دوره باعث شد تا چه گوارا از آن دوره بهعنوان سختترین روزهای زندگی یاد کند. 

 
فیدل کاسترو و چه گوارا در کوههای سییرا مایسترا
از طرف کاسترو، چه گوارا به عنوان رهبر هنگ دوم لشکر انتخاب شد. اولین حرکت چه گوارا حمله به یک پادگان در بیکیتو بود که نیروهای چه گوارا به درستی عمل نکردند و در زمان مناسب حاضر نشدند. بنابراین چه گوارا به تنهایی به جنگ پرداخت. چه گوارا در حال دستگیری یکی از نگهبانان دشمن بود که در این حین تفنگ چه گوارا از کار افتاد و او به سرعت به سمت نیروهای خودی فرار کرد. نیروهای او نیز شروع به تیراندازی کردند. اما در هر صورت قبل از اینکه ارنستو بتواند تفنگش را درست کند پادگانش تحت سلطه افراد او در آمد. از آن به بعد چه گوارا تصمیم گرفت نسبت به نیروهای خود بسیار سختگیرانهتر عمل کند. هرکس که از گروه او فرار میکرد بهعنوان خائن شناخته میشد و عده ای برای پیدا کردن و کشتن آن فرد اقدام می-کردند. بنابراین نیروها همواره از بیرحمی و خشنونت او می ترسیدند. 
درفوریه 1958 چه گوارا با ایده گرفتن از فعالیتهای رادیویی سیا برای براندازی دولت آربنز در گواتمالا، برای گروه خود رادیوی شورشی را مخفیانه راهاندازی کرد. از طریق این رادیو گروه میتوانست برای مردم کوبا اعلامیه منتشر کند و افراد جدید را که خواستار پیوستن به گروه بودند را به عضویت بپذیرد. چه گوارا نقش مهمی را در نبرد لاس مرسدس در اواخر ژوئیه 1958 ایفا کرد. 1500 نفر از نیروهای باتیستا که قصد سرنگونی جنبش و کاسترو را داشتند دستگیر کرد. بعدها لری باکمن سرگرد آمریکایی از عملیات ارنستو بعنوان یک عملیات بینظیر یاد کرد. در ادامه جنگ چه گوارا رهبری هنگ دیگری را نیز برعهده گرفت و آن را به غرب اعزام کرد تا به هاوانا حمله کند. در اواخر دسامبر 1958 او به هنگ خود دستور داد تا سانتا کالارا را مورد حمله قرار دهند و در شب سال نو سانتا کلارا پیروزمندانه توسط هنگ چه گوارا مورد تصرف واقع شد. شایعاتی در خصوص  مرگ چه گوارا در این زمان پیش آمد. در هر صورت باتیستا با دیدن این وضعیت در اولین روز سال 1959 از کوبا فرار کرد. فیدل کاسترو و گروهش در نبرد پیروز گشتند. در این روز نظام کنونی کوبا بنیان¬گذاری شد. 


مقاله-ریسمون-زندگینامه-چه‌گوارا-قسمت-2-2.jpg

مناصب چه گوارا در نظام تازه تاسیس کوبا
در نظام تازه تاسیس کوبا ارنستو بهعنوان سفیر، رئیس بانک مرکزی و وزیر صنایع انتخاب شد. البته در سیاست خارجه هم نقش ایفا میکرد. در سفر به جماهیر شوروی در سال 1962 بعنوان رئیس هیئت اقتصادی بود. در سال 1963 به نمایندگی از کوبا در کنفرانس اقتصادی در الجزایر حضور داشت و در سال 1964 در کنفرانس تجارت و توسعه ملل متحد در ژنو حضور پیدا کرد. برای سومین بار در نوامبر 1964 به جماهیر شوروی سفر کرد. 

 
صدور مجوز اعدامهای گسترده در زندان لا کابانا توسط چه گوارا
بعد از پیروزی انقلاب کوبا به دستور فیدل کاسترو، چه گوارا بهعنوان رئیس دادگاه تجدید نظر در محاکمه زندانیان لا کابانا انتخاب شد. مستنداتی وجود دارد که نشان می دهد در ماههای اولیه پیروزی انقلاب کوبا ارنستو مجوز اعدام 400- دو هزار نفر را صادر کرد و کشیشی که مسئول آرام کردن اعدامیان قبل از اعدام هیچ حکم اعدامی را باطل نکرد. بطوریکه لوسا، نویسنده پرویی-اسپانیایی در طی مقاله ای که در سال 2005 منتشر کرده بود از چه گوارا بهعنوان ماشین آدم کشی یاد کرد. چه گوارا در دفتر خاطرات خود نیز به افرادی که به دست خود آنها را کشته اشاره کرده است که یکی از آنها یوتیمو گوئرا بود که مشکوک به خبرچینی بود، به همین دلیل او را به قتل رساند. 
ناجیل جونز مورخ بریتانیایی به نقد فیلم چه اثر استیون سودربرگ که برگرفته از خاطرات ارنست همینگوی بود، پرداخت. همینگوی بعد از جنگهای داخلی اسپانیا به انقلابهای چپ گرایید و مقیم کوبا بود. یکبار به همراه دوستش جروج پلیمتن سردبیر نشریه پاریس ریویو در مراسم اعدام زندانیان که به دستور ارنستو محکوم شده بودند، رفتند و از نزدیک شاهد کامیونهایی بودند که محکومان را پیاده و تیرباران میکردند. در نهایت دوباره اجساد به کامیون منتقل میشدند. دیدن این صحنه فجیع توسط پلیمتن سبب شد تا  از چاپ کتاب خاطرات ارنستو تحت عنوان خاطرات موتور سیکلت خودداری کند. 


مقاله-ریسمون-زندگینامه-چه‌گوارا-قسمت-2-3.jpg

تور کوبا 
با تور کوبا ریسمون می توانید از نزدیک از مقبره ارنستو چه گوارا دیدن کنید و اطلاعات بیشتری در خصوص این مبارز مشهور کسب کنید. در تور کوبا ریسمون ضمن دیدن از مناطق تاریخی می توانید از مناظر طبیعی کوبا نیز لذت ببرید. یکی از اماکن زیبایی که در تور کوبا می توانید از آن دیدن کنید، وارادرو است. وارادرو دارای سواحل شگفت انگیز سفید رنگ است. پارک ژوزون باغهای سرسبز، رستوران، استخر شنا و دریاچه ای کوچک و دل انگیزی دارد که همه ساله گردشگران زیادی را به سمت خود میکشاند. در تور کوبا ریسمون می توانید از غواصی، ماهیگیری و اسکی در آب در این دریاچه لذت ببرید. برای شرکت در تور کوبا حتما با ریسمون تماس بگیرید تا سفر دل انگیزی را تجربه نمایید.
 


0 دیدگاه

13 مرداد 1398

تیم نویسندگان ریسمون

درباره نویسنده
ریسمون با تیمی قوی، محتوای جذاب و به روز تولید میکند

دیدگاه شما