زندگی نامه چه گوارا با ریسمون (قسمت اول)

زندگی نامه چه گوارا

ارنستو چه گوارا در 14 ژوئن سال 1928 در روزاریو آراژانتین در خانواده ای اشرافی به دنیا آمد. خانواده گوارا صاحب پنج فرزند بود که چه گوارا اولین فرزند خانواده بود. جد پدری چه گوارا جز ثروتمند ترین مردان آمریکای جنوبی محسوب می شد و از طرف دیگر جد مادری او خوزه ده لاسرنا ای هینوخوسا آخرین فرماندار اسپانیایی پرو بود. چه گوارا در خانواده آرژانتینی با تبار ایرلندی و باسک به دنیا آمد. ارنستو چه گوارا داری شخصیت پر جنب و جوشی بود بطوریکه پدرش همواره بیان می کرد که آنچه در رگ های چه گوارا جریان دارد خون شورشیان ایرلندی است.  ارنستو در خانواده ای با گرایش های چپ پرورش یافت و از اینرو در سنین کم با دیدگاه های مختلف سیاسی آشنا بود. از آنجائیکه پدرش از طرفداران جمهوری خواهان در جنگ داخلی اسپانیا بود آنها اغلب  به سربازان آسیب دیده در جنگ پناه می دادند و از آنها در خانه مراقب می کردند. ارنستو شخصا از دوران کودکی به فقرا توجه زیادی داشت.

در تمام دوران زندگی ارنستو با بیماری های فلج کننده ای مانند آسم حاد دست و پنجه نرم می کرد اما با این حال جز ورزشکاران سرآمد در زمینه گلف، شنا، فوتبال، تیر اندازی و دوچرخه سواری بود. در پست فلای هاف راگبی دانشگاه بوئنس آیرس نیز بازی کرده بود که بدلیل سبک بازی خشنش به اون عنوان فوسر را لقب داده بودند. ضمنا از سنین پایین شطرنج را نیز از پدرش آموخت و در مسابقات محلی نیز شرکت می کرد.


مقاله-ریسمون-زندگینامه-چه‌گوارا-قسمت-1-2.jpg

علاقمندهای فکری و ادبی چه گوارا

در خانه پدری چه گوارا کتابخانه ای با بیش از سه هزار جلد کتاب وجود داشت که به او این امکان را می داد تا با توجه به علاقه ای که به مطالعه داشت با آثار و افکار نویسندگان مختلف آشنا گردد. چه گوارا به اشعار و آثار نویسندگانی چون پابلو نرودا، گابریلا میسترال، فدریکو گارسیا لورکا، آلبرکامو، کافکا، ژولورن علاقه زیادی نشان می داد. عقاید چه گورا در زمینه عشق و مهین پرستی، عقاید اجتماعی و عقاید او در باره مرگ از مطالعه کتاب های برتراندر راسل، آثار جک لندن و فرد ریش نیچه منشا گرفت.

چه گوارا بدلیل ابتلا به بیماری آسم ضعیف بود به همین دلیل به جای مدرسه رفتن در خانه می ماند و مادرش آموزش های لازم را به او میداد. چه گوارا در سال 1984 به دانشگاه بوئنوس وارد و در رشته پزشکی به تحصیل مشغول شد و در زمان ورود به دانشگاه چه گوارا به سیاست علاقه ای نشان نداده بود و بعنوان یک توریست بدون علاقه به مسائل سیاسی برای آشنایی با قبایل و فرهنگ های مختلف به سیر و سفر در آمریکای لاتین می پرداخت. بطوریکه یکسال را در طی دوره تحصیل خود مرخصی گرفت تا به همراه دوستش با موتور به قسمت های مختلف آمریکای لاتین سفر کنند. سفر به شمال آرژانتین و گشت و گذار در بین قبایل سرخپوست تحول شگرفی در طرز فکر و شخصیت وی ایجاد نمود. چه گوارا بعد از مشاهده فقر و تنگدستی مردم آمریکای جنوبی روحیه مبارزه طلبی در وی بیدار شد.  او  دلیل فقر و بدبختی مردم را نظام ظالم میدانست و بنابر تفکرات مارکسیستی خویش تنها راه رهایی از این شرایط را انقلاب مسلحانه می دید.

 تمایل چه گوارا برای کمک به از بین بردن استثمار سرمایه های آمریکای لاتین توسط ایالات متحده آمریکا موجب شد تا در اصلاحات اجتماعی گواتمالا تحت ریاست جمهوری خاکوآربنز شرکت کند. اما بعد از گذشت مدت زمان بسیار کوتاهی چه گوارا از طرف سازمان سیا مجبور به کناره گیری شد و همین جریان منجر به شکل گیری ایدئولوژی های سیاسی چه گوارا گشت.


مقاله-ریسمون-زندگینامه-چه‌گوارا-قسمت-1-3.jpg

کتاب­ و دست نوشته های  چه گوارا

چه گوارا یک نویسنده و خاطره نویس فعال بود که از کتابهای و نوشته های او می توان به کتاب راهنمای جنگ چریکی و خاطرات موتور سیکلت اشاره کرد. در کتاب خاطرات موتور سیکلت چه گوارا در مورد سفر هایش به آمریکای لاتین که با موتور سیکلت صورت گرفته بود اشاره می کند. چه گوارا علت عقب ماندگی جهان سوم را ناشی از رویکرد امپریالیسم، استعمار نو و سرمایه داری انحصاری می دانست و راه رهایی از این عقب ماندگی را حرکت به سوی پرولتاریا انترناسیونالیسم و انقلاب جهانی می دانست.


مقاله-ریسمون-زندگینامه-چه‌گوارا-قسمت-1-4.jpg

سفر چه گوارا به گواتمالا

7 ژوئیه سال 1953 چه گوارا به کشورهای مانند بولیوی، پرو، اکوادور، پانام، کاستاریکا، نیکاراگوئه، هندوراس و ال ساوادور سفر کرد و در نهایت در دسامبر همان سال به گواتمالا رسید. تمایل چه گوارا برای کمک به از بین بردن استثمار سرمایه های آمریکای لاتین توسط ایالات متحده آمریکا موجب شد تا در اصلاحات اجتماعی گواتمالا تحت ریاست جمهوری خاکوآربنز شرکت کند. در گواتمالا، چه گوارا با یک اقتصاد دان پرویی به نام  هلیدا گادا اکوستا آشنا شد. هلیدا گادا اکوستا فردی با تفکرات مارکسیست از لحاظ سیاسی با جناح چپ گرای متحدین انقلابی خلق آمریکا در ارتباط بود. هلیدا، چه گوارا را به چند مقام رسمی بلند مرتبه در دولت آربنز معرفی کرد. به تدریج زمینه آشنایی چه گورا با نیکو لوپس و فیدل کاسترول را فراهم کرد. بعد از کودتای سیا چه گورا به نهضت مقاومت مکزیک ملحق شد. در مزرعه ای تحت نظارت سرهنگ آلبرتو بایو آموزش های چریکی لازم را دید و در این زمان بود که استعداد های نهفته وی در زمینه آموزش های نظامی شکوفا شد. در این زمان لقب چه (che) که در زبان آرژانتینی مانند رفیق بکار می رود به گوارا تعلق گرفت. چه گوارا تلاش زیادی کرد تا یک انترن پزشکی شود ما موفق نشد و از وضعیت مالی بسیار بدی برخوردار بود. به گروهک نظامی که بوسیله جوانان کمونیست تشکیل شده بود پیوست تا به پشتوانه آربنز بجنگد اما از این کار خسته شد و دوباره به ادامه کار طبابت خویش پرداخت.  اما در مدت زمان بسیار کوتاهی آربنز پناهنده سفارت مکزیک شد و هیلدا گادا دستگیر شد و چه گوارا نیز به کنسولگری آرژانتین پناه برد. و بعد از چند هفته به مکزیک سفر کرد.

چه گوارا با دیدن سرنگونی رژیم آربنز توسط سازمان سیا به این نتیجه رسید که ایالات متحده یک قدرت امپریالیستس است که هر کشوری را که بخواهد آزادانه پیشرفت کند سرنگون می سازد.


مقاله-ریسمون-زندگینامه-چه‌گوارا-قسمت-1-5.jpg

تور کوبا 

از جاذبه های کوبا می توان به بازدید از مقبره چه گوارا در شهر سانتلاکلارا اشاره کرد شما می توانید با تور کوبا ریسمون از این مقبره این مرد مبارز دیدن نمایید. از دیگر جاذبه های کوبا از جاذبه های کشور کوبا می توان به شهر معروف ورنگی ترینیداد که در بین کوچه های زیبا و رنگی اش خانه های زیبایی مشاهده می شود، است. با ریسمون همراه شوید تا راجع به کوبا بیشتر بدانیم و با تور کوبای ریسمون همسفر شوید.

  


2 دیدگاه

13 مرداد 1398

تیم نویسندگان ریسمون

درباره نویسنده
ریسمون با تیمی قوی، محتوای جذاب و به روز تولید میکند

دیدگاه شما

  • کاووسی
    2 سال قبل
    چگوارا یک کمونیست خشن،دیکتاتور و آزادی خواه بود و عده ایی او را یک رهبر قهرمان می دانند و عده ایی دیگر اورا یه قاتل بی رحم و دیکتاتور می دانند.
  • محمد مهدی
    2 سال قبل
    چگوارا سال ۱۹۲۸ به دنیا اومده بعد سال ۸۴ رفته دانشگاه؟